budúcnosť diesel motorov

co se jinam nevešlo/nehodilo - ohledně aut

Moderátoři: šulda, Moderátoři

Odpovědět
rudy5
Aktivista
Příspěvky: 2935
Odpovědi: 0
Registrován: 04 pro 2007, 15:36

Příspěvek od rudy5 »

Si si tiež zabudol dat prášky? 😆
BMW 330 ix
jericho-3
Aktivista
Příspěvky: 20116
Odpovědi: 0
Registrován: 16 čer 2009, 16:46

Příspěvek od jericho-3 »

Wob nechápe, že vše jsou spojené nádoby a Schillerová se může bodnout, ona je spíše ráda, že už tam nebude, na druhé straně bude trnout, co vše vyplave na povrch, co vše pro svého šéfa zpronevěřila. Wobův guru, pomatenec Pitomio dělá vše pro Putina pod taktovkou pomatence Zemana, jak nás zase přilepit k Rusku.To není vtip, u nás je mnoho "soudruhů", kteří vidí šanci jak se dostat k moci a to klidně přes říši zla. Vždy jsme měli velké množství slouhů, zrádců a podržtašek směrem na východ, nejdřív to vysvětlovali naším slovanstvím , po tom, kdy se zjistilo, že jsme kříženci právé té neslovanské části Evropy, tak musí znevěrohodnit vše, co je v EU. A jelikož se blíží doba, kdy budeme platit víc, než dostávat, je vhodná příležitost,a když se prosadí Rosatom ,/ který mimochodem měl atom.továrnu v Maďarsku mít hotovou v roce 2025 , ale pak to posunuli na rok 2035 /, tak se tu bude hemžit ruskou pakáží s jediným posláním, znevěrohodnit a narušit vše, co nás poutá na západ a pak naše vláda požádá Putina, aby nám pomohl a kruh je uzavřen. Mě to už může být fuk, pokud budu cynik, já to zažil , ale mnozí s krátkými kalhotami, jako je Wob, budou čumět na drát..A moje vnoučata si ten ruský bordel nezaslouží, i kdýž mnoho čehůnů ANO.. :(
nepropadat panice...
Uživatelský avatar
WOB
Aktivista
Příspěvky: 1728
Odpovědi: 0
Registrován: 02 úno 2015, 12:59

Příspěvek od WOB »

Však neboj on tady ten rudý bordel budes Pitomiem i bez něho. Budeš čumět na čínský kreditový systém. A jestli se ještě nechystáš skočít do hrobu tak se toho dožiješ a budeš se proklínat, že v tom co tady bude budou muset žít tvé děti.

jak se říká, hrdinů jsou plný hřbitovy a když se podívám an ten tvůj západ tak je mi z něj na zvracení.
Nissan GT-R 3,8 V6 2015, Toyota 2.0 D4D 2010, Lamborgini Gallardo 5.0 V10 2006, VW Crafter 2.5 TDI 2008, MAN 6x2 26.414 2000
Uživatelský avatar
Andre
Aktivista
Příspěvky: 1607
Odpovědi: 0
Registrován: 23 led 2006, 05:35
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andre »

WOB: Nejsem v tom úplně kovanej, ale neviděl bych to tak dramaticky. Během 3,5 roku co jsem poprvé sednul do BEVka tady v okruhu 10km vyrostlo 5 DC stanic, což mi vzhledem k aktuálnímu počtu aut nepřipadá úplně málo, ale je samozřejmě co dohánět.
Základ nabíjení je ale domácí AC, které každý domovní rozvod odpovídající dnešním předpisům musí bez problémů zvládnout, tady není potřeba nic zásadně předělávat a posilovat.

favo: Hovořit o tom, že se baterie nikam neposouvají je docela "odvážné", zkus si dohledat rozdíly v článcích 18560, 21700 a 46800, které používá v autech Tesla, jak z hlediska použití vzácných zemin tak z hlediska technických parametrů. A samozřejmě je potřeba chápat, že než se dostane něco z laboratoře do sériové výroby, tak je to na roky. CATL je údajně připravený dodávat baterie na 2 miliony km:
https://www.novinky.cz/auto/clanek/cins ... u-40346980

Rayx: Tak spočítat spotřebu elektřiny milionu BEV nebude myslím až takový problém jako odečíst od toho spotřebu elektřiny na provoz milionu ICE. Plus je potřeba kalkulovat s faktem, že nemalá část uživatelů provozuje BEV s vlastní FVE a ty budou v čase jen přibývat. Je taky dost dobře možné, že za těch 10-20let budeme umět i v podmínkách ČR využít natolik OZE, že ty tvrdé zdroje nebudou hrát až tak zásadní roli, je to dobře vidět na přešlapování kolem dostavby Dukovan a Temelína. Energie z OZE je dostatek, ale je potřeba ji za rozumné náklady umět akumulovat. Problém je, že ti naši kapitáni hlavně řeší jak nasměřovat penězovody do svých kapes a nějaké blaho lidu, natož energetická politika je jim úplně u prdele, protože to není v jejich portfoliu. A ten aktuální šéfkapitán je v tom naprostý přeborník a je to tak do očí bijící, že pořád nechápu jak může mít v průzkumech takovou podporu.

Jericho: 👍️
Uživatelský avatar
WOB
Aktivista
Příspěvky: 1728
Odpovědi: 0
Registrován: 02 úno 2015, 12:59

Příspěvek od WOB »

Tak znova, říká ti něco slovo: "soudobost" ?

pokud kabel NAYY-j 4x240 má proudovou zatížitelnost 315A na jedn žílu, tak při dobíjení 20 aut je na svém maximu. Kolik je na takovej kabel napojených rodinných domů a paneláků ? V jedné ulici tak 20 aut najdeme, OK, ale jaksi jedna transformační stanice oblsuhuje několik ulic, dejme tomu 3-4ulice, to průměrně 70aut.
70 aut * 16A = 1120A, výkon jedné transformační stanice je 640kVA, tudíž by se muselo zahustit síť transformátorů minimálně na dvojnásobek, aby 40 aut/domácností mělo jednu svou transformační stanici. To znamená minimálně všude zdvojnásobit počty transformačních stanic.

Další věcí je, že jsou lokality kde nevede NAYY-j 4x240 ale tu 150sátka tu 95tka a jsme na totálně jiných číslech, kdy můžeš přes noc dobít max tak 5-7 aut.

A jak říkám cleaver sítě se nestaví, takže zatím pořád do každýho baráku nevede optika, kterou by se mohlořídit dobíjení elektromobilu. (wallbash) (wallbash) (wallbash) (wallbash)

Za 5 let nebo kdy to elektrošílenctví začalo, se tady nezměnilo nic.
Nissan GT-R 3,8 V6 2015, Toyota 2.0 D4D 2010, Lamborgini Gallardo 5.0 V10 2006, VW Crafter 2.5 TDI 2008, MAN 6x2 26.414 2000
Uživatelský avatar
Andre
Aktivista
Příspěvky: 1607
Odpovědi: 0
Registrován: 23 led 2006, 05:35
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andre »

1) Není třeba nabíjet každou noc, pokud někdo jezdí 30-50km denně, tak nabíjí jednou za 3-5dní, těžko budou všechny elektromobily v ulici nabíjeny současně.

2) V naší "čtvrti" pravidelně všichni o víkendech pečou, vaří, vysávají, žehlí, občas sváří, řežou dříví atd, takže okamžitý odběr ve špičkách přes den může být klidně 5-10kW na domácnost. Pořád nerozumím, proč by nabíjení příkonem třeba 3kW každou 3tí noc (kdy už nikdo nevaří, nežehlí, neřeže dříví atd) mělo znamenat nějaký zásadní problém pro síť i kdyby všichni v ulici měli doma elektromobil (což je velmi vzdálená budoucnost). Nebo alespoň já teda nabíjím zásadně přes noc.
Uživatelský avatar
WOB
Aktivista
Příspěvky: 1728
Odpovědi: 0
Registrován: 02 úno 2015, 12:59

Příspěvek od WOB »

Vidíš to moc jednoduše. Stačí aby se v jedné ulici potkali lidi co budou jezdit celý týden a v pátek to jebnou do zásuvky... Bez toho aniž bys měl celaver síť jak chceš zajsitit že některé auto bude čekat na nabití ?
Nissan GT-R 3,8 V6 2015, Toyota 2.0 D4D 2010, Lamborgini Gallardo 5.0 V10 2006, VW Crafter 2.5 TDI 2008, MAN 6x2 26.414 2000
Uživatelský avatar
Andre
Aktivista
Příspěvky: 1607
Odpovědi: 0
Registrován: 23 led 2006, 05:35
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andre »

Nevím jestli jednoduše, ale mám v tom nabíjení "už" 3,5 roku praxe a taky jsem potkal za tu dobu několik elektrikářů, kteří se hrozně divili, že to jde nabíjet z 1f 230V zásuvky.
Bez smart sítě samozřejmě frontu na nabíjení nepostavíš, ale já si nejsem až tak jist, jestli je to dnes, nebo příštích 10 let nutně pro nabíjení doma potřeba, ten 5-7kW sporák taky všichni pravidelně používají ve stejný čas, a k tomu x dalších spotřebičů a že by síť nějak dramaticky kolabovala jsem si nevšimnul. Ten elektromobil má pak přes noc třeba jen třetinový odběr. Tohle fakt nevidím jako nějakou zásadní překážku v nejbližší době. Jako samozřejmě může nastat situace kdy všichni v jedné ulici budou mít doma třeba 2 BEVka a obě budou jezdit každý den 400km, to by pak asi byl problém, ale nemůžu řešit všechny problémy světa, to je asi věc provozovatele sítě, kterému každý měsíc posíláš peníze aby to řešil.
Samozřejmě existují Wallboxy s měřením v rozvaděči a korekcí výkonu, i třeba podle aktuální dodávky z FVE.
jericho-3
Aktivista
Příspěvky: 20116
Odpovědi: 0
Registrován: 16 čer 2009, 16:46

Příspěvek od jericho-3 »

Je už na světě nějaká predikce do budoucna? Pokud např. automobilka u nás pojede dál a nahradí své zaměstnance roboty, tak jaká bude vyšší energetická náročnost výroby než předtím? Samozřejmě se výroba zrychlí, zpřesní , atd. což přinese úspory, ale na rozdíl od člověka potřebuje robot energii neustále a systém, který jej řídí jakbysmet..Modernizace vždy s sebou nese zvýšený příjem energie..Koho by kdysi napadlo, že i na vesnici bude tolik spotřebičů, štípaček, kuch. robotů, kávovarů, sušiček,mobilů, tabletů atd. atd.
nepropadat panice...
Master
Přispěvovatel
Příspěvky: 195
Odpovědi: 0
Registrován: 02 led 2007, 23:52

Příspěvek od Master »

Andre píše: Bez smart sítě samozřejmě frontu na nabíjení nepostavíš, ale já si nejsem až tak jist, jestli je to dnes, nebo příštích 10 let nutně pro nabíjení doma potřeba
Pri soucasne hustote elektroaut, resp. pozvolnem tempu rustu urcite ne, ale vzhledem k planovane doktrine "elektroauto do kazde rodiny" je soucasna sit jednoduse nedostatecna. Ve starych zastavbach neni ani standardem na barak 3x25A cemuz odpovida i rezervovany prikon t.j. kabelaz, trafostanice atd. jak pise WOB. A predelat to je jednak nakladne a druhak casove velmi narocne.
A nejsem si jisty, jestli OZE tady taky neco spasi, prozoze jak jsi spravne poznamenal, nejvetsim problemem treba u FVE v domacnostech je, ze vyrabi elektriku v dobe, kdy neni prilis potreba, vznika problem s akumulaci, coz opet znamena potrebu baterek a celkem vyznamne prodrazeni cele veci. Jestli nekdo jezdi na nocni a pres den dobiji, tomu to muze vyhovovat, ale pro vetsinu populace to spis jednoduse nebude. Navic ulozit el. energii do baterii 2x po sobe, taky nezni jako zrovna velka efektivita.

Obe veci maji v zasade v tuto chvili podobny problem a to je akumulace el. energie v bateriich, kde by bylo potreba technologii vyvinout ponekud dal.
Verim, ze je to mozne a ze je zde obrovsky potencial pro nove napady, ale aktualne tam proste nejsme a nez palit verejne penize v nesmyslnych dotacich na rozsirovani zastarale a omezene vyuzitelne technologie, mozna by davalo mnohem vetsi smysl podporit vyzkum v oblasti baterii a infrastrukturu prenosovych soustav.

Dnes mi to s elektroautama prijde podobne, jako kdyby se v 80-90tych letech po prichodu NMT mobilu zacalo masivne tlacit pomoci dotaci na prechod z pevnych dratovych linek pod nejakou bohulibou zaminkou. Bylo to tehdy drahe, nebylo to pro kazdeho, ale presto se (jako u elektroaut) nasli lide, kterym to uz tehdy stalo za porizeni a pouzivani. I diky tomu vyvoj pokracoval a masove se na bezdratove sluzby preslo ve chvili, kdy byla technologie tak daleko aby to vsem davalo smysl i bez toho, aby to musel nekdo dotovat. I od koni k pare a pote k benzinu/nafte se nepreslo kvuli narizenim a dotacim, ale kvuli tomu, ze to jednoduse vzdy prineslo nejakou vyhodu a davalo samo o sobe smysl.
Naposledy upravil(a) Master dne 06 bře 2021, 21:48, celkem upraveno 1 x.
rudy5
Aktivista
Příspěvky: 2935
Odpovědi: 0
Registrován: 04 pro 2007, 15:36

Příspěvek od rudy5 »

Asi tak nejak a stále nezodpovedané neviem si predstaviť na sídlisku mat elektromobil a v meste jedna nabíjačka alebo nech dve, proste chaos problém alebo majiteľ ktorý býva na 3 poschodí parkuje kade tade, ešte to vôbec není doriešené je to auto do mesta ale v meste pre majiteľov ktorí bývajú v paneláku nepoužiteľné.
BMW 330 ix
Uživatelský avatar
Andre
Aktivista
Příspěvky: 1607
Odpovědi: 0
Registrován: 23 led 2006, 05:35
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andre »

Master: V zásadě s tebou skoro souhlasím jen bych to malinko poupravil - "plánovaná doktrína" je nesmyslný hoax, v EU nikdo nikoho nenutí vyrábět elektromobily, neexistuje tady na to žádná kvóta (jako třeba v Číně), stejně jako podobná stupidita, že si tady řežeme větev pod nohama a pod.
Že tady někdo určuje pravidla kolik smradu a jedu může vypouštět průměrně jedno auto je už standardem všude ve světě a někde ještě přísněji. V tom nevidím absolutně žádný problém, nebo snad někdo nechce mít kvalitnější životní prostředí? Tomu nevěřím...
Pokud jde o fakt, že všechny automobilky mají dnes v nabídce i BEV, tak podle mého hlubokého přesvědčení je to hlavně proto, proto že už všichni dobře pochopili, že bez toho nepřežijí z tržního hlediska, nikoliv primárně z důvodu emisních pokut.
Hodně rázně to pochopil VW, kdy během velmi krátké doby otočil o 180° protože se samozřejmě nemohl dál dívat s otevřenou hubou jak Tesla, které se ještě před chvílí vysmíval do medií, staví továrny po celém světě včetně Německa. Tolik k tomu plánovaní.

Sítě nebudeme dál rozebírat, nemá to smysl, samozřejmě nepopírám, že neexistují domácnosti, kde nejde pustit rychlovarnou konvici a žehličku najednou, ale to jistě nebudou majitelé elektroaut v nejbližší době.

Výsledná efektivita 80% u nabíjení z úložiště FVE není ale v podstatě žádný problém, protože prostě to slunce svítí tak jako tak.

Samozřejmě 100% shoda na tom, že baterie je ropa 21. století a to bude mít takové důsledky o kterých se nám teď ani nezdá. To je samozřejmě směr kam mají proudit investice brutálním tempem, protože to nebude jenom zdaleka o tom, kdo má na svém území "ropná" pole.

Třeba jeden z těch dopadů bude např. to, že jakmile zvládneme baterii na určité technologické úrovni za přijatelnou cenu, přestane mít nějaká centrální distribuční sít a centrální zdroje elektřiny nějaký valný význam, ale to se samozřejmě nestane přes noc, nicméně 20 let je v dnešním tempu rozvoje technologií poměrně dlouhá doba.

Samozřejmě každá technologie zlevní postupem času až v masovém měřítku a tím se stane dostupnější pro větší podíl populace, tak to bylo, je a bude.
jericho-3
Aktivista
Příspěvky: 20116
Odpovědi: 0
Registrován: 16 čer 2009, 16:46

Příspěvek od jericho-3 »

EU má jinou páku a to jsou podmínky a kvoty spotřeby a kouřivosti..To je doktrína, která výrobce donutí přejít na elektro ..Teď zdraží ropu a je další oblázek k tomu, jak svět celý předělat , včetně nás což má samozřejmě důsledek v tom, že se už nerespektuje ani naše Ústava, která má oddělení práv a svobod jednotlivce, kde mě nemůže třeba ani někdo nutit k tomu propadnout šílenství nové doby a nutit mne používat všechny ty moderní "nesmysly" , bez kterých moderní člověk nemůže být a proto je taky tak vymaštěnej..Kdyby rozum vítězil, tak by musela vždy být možnost, aby si babička vyzvedla papírový recept, mohla si i věci objednat i poštou a ne aby vše bylo přes internet, aplikace a podobné magoroviny, které z lidí dělají blbce..Proč se musí zděšená babička učit ovládat tyto vynálezy?Nikde není napsáno, že když se pár pomatenců rozhodne, že občany ochipuje, že toho musí uposlechnout. Právě celá ta elektronizace je ukázkové plenění planety aniž ti vědátoři ví, co potom , až budeme zavaleni sračkami z mobilů, tabletů apod. Kdy velká část moderních píčusů MUSÍ mít každé 2 roky nový chytrý mobil, protože sám dotyčný je blbec..Ano, již zjistili, že jsou žijící organismy, které PVC požírají, ale je to v plenkách. Vývoj ano, ale s rozumem, bohužel člověk v podstatě žádný rozum nemá..Vždy vše dojebe na doraz a pak čumí jako tele na nová vrata, co způsobil..Homo sapiens je nepoučitelný kretén , celá jeho historie je toho důkazem...Proto to dnes vypadá, jak to vypadá.
nepropadat panice...
Uživatelský avatar
MirekX
Aktivista
Příspěvky: 4716
Odpovědi: 0
Registrován: 24 led 2006, 18:27
Bydliště: Týniště nad Orlicí

Příspěvek od MirekX »

dnes jsem si vyrobil na 120 km.... :D Obrázek
Obrázek
Sharan 1,9 PD 115PS AUY- 225 PS a 500Nm turbo GTD1752VRL vodou chlazené ,Sharan 2,0 CFFB 140PS turbo GTD1752VRK-REA, - 226PS a 465Nm vše od Dieselpoweru. :) KTM SMT 990, KTM SMT 890 www.zvsagro.cz E-Golf 100kW, Enyaq RS (noteeth)
Uživatelský avatar
Tomas.cz
Aktivista
Příspěvky: 14435
Odpovědi: 0
Registrován: 06 dub 2006, 13:37
Bydliště: Praha

Příspěvek od Tomas.cz »

Jojo dneska svítilo pěkně, naše FVE dala 22kWh, konečně taky :), leč mi teda neakumulujeme do baterií, ale máme ještě z doby zeleného bonusu, tedy placená výroba od OTE + co si v rámci výroby spotřebujeme je grátis a případné přebytky si odkoupí ČEZ a rozdělí je v ulici sousedům.
Odpovědět

Zpět na „Diskuze o autech“