Čistenie turba - pár postrehov aj otázok...

Jakékoliv dotazy týkající se problémů, údržby vozů koncernu VW. Týká se jen VW/Audi/Škoda/Seat

Moderátoři: šulda, Moderátoři

PEEK
Přispěvovatel
Příspěvky: 96
Registrován: 14 zář 2006, 10:15
Bydliště: Košice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Čistenie turba - pár postrehov aj otázok...

Příspěvek od PEEK »

Tak som si konečne našiel čas na vyčistenie turba, sťažený pohyb VTG regulácie tu bol už dávnejšie, teraz to zatuhlo úplne. Pribudli cenné
praktické skúsenosti a postrehy, no objavili sa aj nejaké otázky.
Na rozdiel od môjho očakávania, turbo nebolo plné sadzí a hrdze, cez ktoré by sa lopaty už nevedeli prebiť, celý problém zatuhlej regulácie bol v maličkých usadeninách na lopatkách a statorových plochách. Všetky tieto časti sú zo žiaruvzdornej zliatiny INCONEL, bez najmenších známok korózie, jediný problém boli tie usadeniny navyše, ktoré som pomerne ľahko odstránil jemným smirkovým papierom (zrnitosť 1600) a všetko ešte preleštil diamanatovou brúsnou pastou do zrkadlova. Lopatky som očistil aj zdola, zo smirkového papiera som si na to urobil 2cm široké pásiky s vyseknutou dierkou D=5mm a nadstrihnuté po dierku, aby sa dali podsunúť pod lopatky. Pohyb lopatiek po šmirgli zanechával čiernu uhlíkovú stopu, kým neboli zdola celkom čisté. Po úplnom vyčistení som mikrometrom premeral skutočný rozmer lopatiek (5.35mm) a dištančných valčekov (5.45mm), vôľa čistého turba je teda 0.1mm. Na základe odporúčaní z fóra som dištančnú vzdialenosť navýšil podložkami 0.1mm, čím som teda pôvodnú vôľu 0.1mm zväčšil na 0.2mm. Žiaruvzdorný INCONEL hrúbky 0.1mm nemám, na výrobu podložiek som použil bežný nerezový plech INOX 18/8, ktorý nie je žiaruvzdorný, ale snáď to tá "fólia" stlačená pod INCONELovým valčekom vydrží. Som zvedavý, ako dlho mi to vyčistené a vypodložené turbo vydrží, s tým súvisí moja prvá otázka: Mal niekto problémy so zanášaním aj po podložení dištančných stĺpikov? U mňa je to možno viac pravdepodobné, keďže som dal iba 0.1mm, ostatní tuším pridávali 0.15-0.20mm, no sťažovali sa na zhoršený nábeh turba, tak som sa rozhodol pre kompromis 0.1mm, aj tak je to zväčšenie o 100%.
Celý tento servisný úkon považujem za dosť náročný, navyše aj rizikový (napr. riziko poškodenia turbíny pri ne-koaxiálnom rozoberaní) - a to všetko pre pár kubických milimetrov pripečených usadenín! Odhadujem, že takých 80-90% usadenín je čierny uhlík, zvyšok bol skôr hnedej farby. Veľmi tenká hnedá vrstva bola aj pod každou hrubšou uhlíkovou. Čo sa týka pôvodu a príčin usadzovania, skúsil som pozrieť aj zahraničné fóra.
Narazil som aj na zmienky o sulfurizácii INCONELu (reakcia síry), aj toho INCONELu je viac druhov, niektoré sú odolnejšie - no neviem aký je v mojom turbe. Takže mám silné podozrenie, že kvalita paliva asi hrá pri zanášaní významnú rolu, možno je to práve ten obsah síry. K tomu určite aj spôsob jazdy, turbo zrejme treba častejšie dobre "vypáliť". Napokon ma napadla posledná otázka: Tie zadierajúce časti a usadeniny sú relatívne dobre prístupné po odpojení výfukového potrubia. Ak by existoval nejaký vysokoúčinný chemický dekarbonizátor či rozpúšťač týchto usadenín, stačilo by ho od výfuku nastriekať na lopatky, trochu pocvičiť s tiahlom regulácie a usadeniny by "chemicky odišli" bez pracnej demontáže turba. Nestretli ste sa niekto s takýmto postupom ?
Octavia I 1.9TDI-81kW/ASV/Elegance/MR2002
Octavia II Scout 2.0TDI-103kW/CFHC/MR2012
kju.teq
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: 03 úno 2011, 19:42

Re: Čistenie turba - pár postrehov aj otázok...

Příspěvek od kju.teq »

Ahoj , no ako po dlhcom case ide turbo stale v pohode po vypodlozeni ?
Tiez to prave idem riesit , len zatial som nikoho sikovneho v KE nenasiel na tento ukon , a cistenie mi pomohlo na 1 rok :)
Octavia Combi 2002 TDI 66kW
PEEK
Přispěvovatel
Příspěvky: 96
Registrován: 14 zář 2006, 10:15
Bydliště: Košice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Čistenie turba - pár postrehov aj otázok...

Příspěvek od PEEK »

kju.teq píše:Ahoj , no ako po dlhcom case ide turbo stale v pohode po vypodlozeni ?
Tiez to prave idem riesit , len zatial som nikoho sikovneho v KE nenasiel na tento ukon , a cistenie mi pomohlo na 1 rok :)
Ahoj,

uz som myslel, ze je moj prispevok daky strateny ci neviditelny, ze za tri roky nikto ani tuk. Od toho vycistenia a podlozenia som ziaden problem s turbom nezaznamenal, slape jak hodinky. Takze v mojom pripade 0.1mm podlozky pomohli. No znovu by som to uz nechcel robit, dalo to zabrat (vsetko som robil zhora). Keby sa nahodou problem nedajboze zopakoval, asi by som to najprv skusal chemicky, nejakym dekarbonizerom apod. cez prirubu vyfukoveho potrubia. Celkom tomu verim, ze by malo existovat daco, co tie usadeniny dokaze rozrusit a material turba (INCONEL) neposkodit. Takze nejaku chemikaliu plus poriadne cvicenie lopatkami by som skusil...
Octavia I 1.9TDI-81kW/ASV/Elegance/MR2002
Octavia II Scout 2.0TDI-103kW/CFHC/MR2012
kju.teq
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: 03 úno 2011, 19:42

Příspěvek od kju.teq »

mne to jeden chalanisko cistil minuly rok , aj som sa ho pytal ci to len cisti alebo vypodlozi , tak sveto svete tvrdil ze to tak vycisti ze uz nebude problem :) presiel mozno 3/4 roka a zas to iste :)

Tak uz chcem finalne riesenie :) cize vypodlozit , uz len najst niekoo z okolia co ma skusenosti :) Dufam ze pojde roozbrat lahsie kedze bolo pred rokom rozoberane :)

Nieje tu nikto z KE a okolia co ma skusenosti ????
Octavia Combi 2002 TDI 66kW
PEEK
Přispěvovatel
Příspěvky: 96
Registrován: 14 zář 2006, 10:15
Bydliště: Košice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PEEK »

kju.teq píše:mne to jeden chalanisko cistil minuly rok , aj som sa ho pytal ci to len cisti alebo vypodlozi , tak sveto svete tvrdil ze to tak vycisti ze uz nebude problem :) presiel mozno 3/4 roka a zas to iste :)

Tak uz chcem finalne riesenie :) cize vypodlozit , uz len najst niekoo z okolia co ma skusenosti :) Dufam ze pojde roozbrat lahsie kedze bolo pred rokom rozoberane :)

Nieje tu nikto z KE a okolia co ma skusenosti ????
No ja mam len tu moju jednorazovu skusenost, postupoval som podla navodu z tohto fora. Boli aj rizika - kym som pochopil, naco je zbruseny "Humlov kluc", skoro som ulomil (ukrutil) trubku mazania k turbu. No a cisto zhora to bola riadna pakaren, niektore veci som riesil iba hmatom. Vycistenie turba nic negarantuje, ked sa zanesie nove, zanesie sa aj vycistene. Podla mojho nazoru je to dost o kvalite nafty (asi vela siry). S prilis humusackou naftou sa mozno zanesie aj s pridavnymi podlozkami. Taxikar sa mi teraz stazoval, ze mu pada do nudzoveho rezimu aj Passat, robia to aj Audiny. Ja ti s tym nepomozem, nechcem to uz ani vidiet, akurat mozem darovat 0,1mm podlozky, ktorych som vtedy vyrobil viac.
Octavia I 1.9TDI-81kW/ASV/Elegance/MR2002
Octavia II Scout 2.0TDI-103kW/CFHC/MR2012
kju.teq
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: 03 úno 2011, 19:42

Příspěvek od kju.teq »

nemyslel som konkretne teba ale celkovo na fore ci niekto nie je , ako si si vyrobil podlozky ? ja som myslel ze len nejak vystrihnem z mierky na ventily , ta ma 0.1mm nerez pliesok..
Octavia Combi 2002 TDI 66kW
superb10
Přispěvovatel
Příspěvky: 806
Registrován: 01 říj 2007, 20:42

Příspěvek od superb10 »

PEEK píše:
kju.teq píše:mne to jeden chalanisko cistil minuly rok , aj som sa ho pytal ci to len cisti alebo vypodlozi , tak sveto svete tvrdil ze to tak vycisti ze uz nebude problem :) presiel mozno 3/4 roka a zas to iste :)

Tak uz chcem finalne riesenie :) cize vypodlozit , uz len najst niekoo z okolia co ma skusenosti :) Dufam ze pojde roozbrat lahsie kedze bolo pred rokom rozoberane :)

Nieje tu nikto z KE a okolia co ma skusenosti ????
No ja mam len tu moju jednorazovu skusenost, postupoval som podla navodu z tohto fora. Boli aj rizika - kym som pochopil, naco je zbruseny "Humlov kluc", skoro som ulomil (ukrutil) trubku mazania k turbu. No a cisto zhora to bola riadna pakaren, niektore veci som riesil iba hmatom. Vycistenie turba nic negarantuje, ked sa zanesie nove, zanesie sa aj vycistene. Podla mojho nazoru je to dost o kvalite nafty (asi vela siry). S prilis humusackou naftou sa mozno zanesie aj s pridavnymi podlozkami. Taxikar sa mi teraz stazoval, ze mu pada do nudzoveho rezimu aj Passat, robia to aj Audiny. Ja ti s tym nepomozem, nechcem to uz ani vidiet, akurat mozem darovat 0,1mm podlozky, ktorych som vtedy vyrobil viac.
bolo to turbo KKK ci GARETT ??
PEEK
Přispěvovatel
Příspěvky: 96
Registrován: 14 zář 2006, 10:15
Bydliště: Košice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PEEK »

superb10 píše:
PEEK píše:
kju.teq píše:mne to jeden chalanisko cistil minuly rok , aj som sa ho pytal ci to len cisti alebo vypodlozi , tak sveto svete tvrdil ze to tak vycisti ze uz nebude problem :) presiel mozno 3/4 roka a zas to iste :)

Tak uz chcem finalne riesenie :) cize vypodlozit , uz len najst niekoo z okolia co ma skusenosti :) Dufam ze pojde roozbrat lahsie kedze bolo pred rokom rozoberane :)

Nieje tu nikto z KE a okolia co ma skusenosti ????
No ja mam len tu moju jednorazovu skusenost, postupoval som podla navodu z tohto fora. Boli aj rizika - kym som pochopil, naco je zbruseny "Humlov kluc", skoro som ulomil (ukrutil) trubku mazania k turbu. No a cisto zhora to bola riadna pakaren, niektore veci som riesil iba hmatom. Vycistenie turba nic negarantuje, ked sa zanesie nove, zanesie sa aj vycistene. Podla mojho nazoru je to dost o kvalite nafty (asi vela siry). S prilis humusackou naftou sa mozno zanesie aj s pridavnymi podlozkami. Taxikar sa mi teraz stazoval, ze mu pada do nudzoveho rezimu aj Passat, robia to aj Audiny. Ja ti s tym nepomozem, nechcem to uz ani vidiet, akurat mozem darovat 0,1mm podlozky, ktorych som vtedy vyrobil viac.
bolo to turbo KKK ci GARETT ??
Moje turbo je GARETT s 11 lopatkami.
Octavia I 1.9TDI-81kW/ASV/Elegance/MR2002
Octavia II Scout 2.0TDI-103kW/CFHC/MR2012
PEEK
Přispěvovatel
Příspěvky: 96
Registrován: 14 zář 2006, 10:15
Bydliště: Košice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PEEK »

kju.teq píše:nemyslel som konkretne teba ale celkovo na fore ci niekto nie je , ako si si vyrobil podlozky ? ja som myslel ze len nejak vystrihnem z mierky na ventily , ta ma 0.1mm nerez pliesok..
A urcite je to kvalitny nerez ? Ide o nesmierne korozivne prostredie pri vysokych teplotach. Tie ocele, co tomu odolavaju (aj InCONEL) mavaju vysoky obsah niklu. Ja som pouzil klasicky "edelstahl ci INOX" 18/8 (18% chrom, 8% nikel, zvysok zelezo), nie je to vysokoteplotna liatina, ale verim-dufam ze to vydrzi hlavne vdaka malej hrubke a zovretiu do INCONELu.
Octavia I 1.9TDI-81kW/ASV/Elegance/MR2002
Octavia II Scout 2.0TDI-103kW/CFHC/MR2012
PEEK
Přispěvovatel
Příspěvky: 96
Registrován: 14 zář 2006, 10:15
Bydliště: Košice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PEEK »

PEEK píše:
kju.teq píše:nemyslel som konkretne teba ale celkovo na fore ci niekto nie je , ako si si vyrobil podlozky ? ja som myslel ze len nejak vystrihnem z mierky na ventily , ta ma 0.1mm nerez pliesok..
A urcite je to kvalitny nerez ? Ide o nesmierne korozivne prostredie pri vysokych teplotach. Tie ocele, co tomu odolavaju (aj InCONEL) mavaju vysoky obsah niklu. Ja som pouzil klasicky "edelstahl ci INOX" 18/8 (18% chrom, 8% nikel, zvysok zelezo), nie je to vysokoteplotna liatina, ale verim-dufam ze to vydrzi hlavne vdaka malej hrubke a zovretiu do INCONELu.
sorry, zliatina (nie liatina), vynechavaju mi klavesy...
Octavia I 1.9TDI-81kW/ASV/Elegance/MR2002
Octavia II Scout 2.0TDI-103kW/CFHC/MR2012
kju.teq
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: 03 úno 2011, 19:42

Příspěvek od kju.teq »

a ako si si ich vyrobil ? nejak vystrihol ci ako ? kolko mas este zvysnych kuskov ? :)
Octavia Combi 2002 TDI 66kW
PEEK
Přispěvovatel
Příspěvky: 96
Registrován: 14 zář 2006, 10:15
Bydliště: Košice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PEEK »

kju.teq píše:a ako si si ich vyrobil ? nejak vystrihol ci ako ? kolko mas este zvysnych kuskov ? :)
Robil som ich z toho 0,1mm nerezoveho plechu, najprv stredove diery upravenym vrtakom (bezny vrtak by tak tenky plech vytrhal), potom hrube ostrihanie noznicami, potom vsetky zovrete medzi prirubami na trni a na malom sustruhu osustruzene vsetky naraz na konecny vonkajsi priemer. Takze su presne take, ako som sam pouzil. Myslim, ze tie tri kusy co treba, este by som mal mat v praci v KE v sufliku, teraz neviem skontrolovat, som v Pekingu, pridem buduci tyzden.
Octavia I 1.9TDI-81kW/ASV/Elegance/MR2002
Octavia II Scout 2.0TDI-103kW/CFHC/MR2012
kju.teq
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: 03 úno 2011, 19:42

Příspěvek od kju.teq »

ty kokso , no pekne tak sa v poriadku vrat na rodnu hrudu :)
Octavia Combi 2002 TDI 66kW
eazy20
Aktivista
Příspěvky: 2374
Registrován: 03 zář 2007, 19:07

Příspěvek od eazy20 »

kju.teq píše:ty kokso , no pekne tak sa v poriadku vrat na rodnu hrudu :)
pisal som ti sukromnu spravu,som z okolia Kosic,viem pomoct s cistenim
Golf mk2 1,8T 20V 210kw
Seat Leon Top Sport TDI edicia Supercopa v original stave
Uživatelský avatar
jadro19q
Přispěvovatel
Příspěvky: 398
Registrován: 10 pro 2008, 19:48

Podlozky 0,1 - 0,2

Příspěvek od jadro19q »

Kód: Vybrat vše

http://www.rcsvet.sk/product/sk/Vymedzovacie-podlozky-3-4-5-0-2mm-12ks
Snažim sa niekde kúpiť podložky a našiel som len toto ?

Nemáte niekto skúsenosť odkiaľ by sa to dalo kúpiť ??
R 1 3 5
└┼┼┤
...2 4 6
Odpovědět

Zpět na „Údržba/problémy VW group (DIESEL)“