elektrostatické čištění olejů

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Odpovědět

"na kolen?" realizovateln?

ano
18
64%
ne
10
36%
 
Celkem hlasů: 28

jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

elektrostatické čištění olejů

Příspěvek od jaryn »

Zdravím vás tady vespolek.
Problematika filtrace použitého fritovacího oleje se zde rozebírá na mnoha stránkách. Klasicky jde olej filtrovat s použitím mechanických filtrů. Kvalita a rychlost filtrace však závisí na mnoha činitelích. V první řadě je to jakost, poréznost filtrační vložky a tlaku.
Je to kompromis - čím má být filtrát čistější, tím musíme použít vložku s menší porézností, zároveň ale i vyšší tlak a filtrace bude probíhat pomaleji.

Elektrostatické čištění olejů pracuje na stejném principu, jako elektrostatické čištění vzduchu. Stará známá věc - vysokonapěťový zdroj, série kolektorů a nazdar bazar.
Doporučuji se podívat na

Kód: Vybrat vše

http://www.kleentek.cz/page.php?menu_reference_name=cs.faq&PHPSESSID=d0d01b7daf3ffa06de666771be74a287#ot2
a

Kód: Vybrat vše

http://www.mmspektrum.com/pdf/c060522.pdf
Fakt jsem nevěřil svým očím - filtry jsou schopny odstranit mechanické nečistoty o velikosti 0.05 mikronu !!!

No a teď je na zlatých českých ručičkách, aby to udělaly doma na koleně ;)

Já se toho tedy nebojím a jak si vyšetřím trochu času, jdu do toho.
Naposledy upravil(a) jaryn dne 19 dub 2007, 15:30, celkem upraveno 1 x.
petertn
Přispěvovatel
Příspěvky: 54
Registrován: 10 lis 2006, 10:04

Příspěvek od petertn »

vcelku zaujimave a podnetne, ale kde zohnat elektrodu? To nie je o klincoch v doske ale o ploche, rychlosti prietoku, napati,...
Uživatelský avatar
Zdenda
Přispěvovatel
Příspěvky: 239
Registrován: 25 led 2006, 16:29
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Zdenda »

no, vypadá to zajímavě...akorát že na těch dvou odkazech jsem se nedozvěděl žádné konstrukční podrobnosti, chtělo by to aspoň nějaké schéma už fungujícího zařízení. Ty máš nějaký další informace, že tak sršíš optimizmem ohledně kolenové výroby???
Postrádám:
1) kolik kolektorů a jakého tvaru, jak vlastně ten kolektor vypadá, akorát síťka nebo nějaká složitější struktura
2) na jakým napětí to vlastně pracuje = jak to bude bezpečný
3) jak to musí být velké aby to pracovalo s nějakou rozumnou rychlostí filtrace (rozumná rychlost filtrace = prakticky na počkání, protože jinak si to můžu nechat daleko jednodušejc překapat přes hadr

POkud to bude fungovat tak, že ňákým čerpadlem proženu volej přes 4 nabitý síťky, ze kterých potom akorát voklepu svinstvo a jedu nanovo, tak pohoda. Pokud bych měl celou noc furt dokola tlačit volej přes 20 ňák složitě tvarovanejch bazmeků, ze ktrých pak budu svinstvo složitě dostávat, tak to asi nemá cenu...
VW Passat 1.6 TD, motor CY, r.v. 1987
VW Passat 1.9 TDI, motor AFN, 1996
Ford Mondeo 1.8 TDCI, 2007
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

petertn píše:vcelku zaujimave a podnetne, ale kde zohnat elektrodu? To nie je o klincoch v doske ale o ploche, rychlosti prietoku, napati,...
:) Jasný, čím větší plcha, tím lépe. Vodivost oleje bude nulová, tudíž neprobíhá na deskách elektrolíza a nebude docházet k rozkladu. Z toho vyplývá, že lze použít např. ocelový, pozinkovaný, prostě jakýkoliv vodivý plech.
Představu mám takovou - série např 50 plechů, rozměr 100x500mm, vzájemne odizolovaných s polaritou na přeskáčku plus mínus. To celé v "krabici" uložené tak, aby olej mohl protékat pouze mezi elektrodami.
Vývoj ukáže ;)

Tak mě napadá - je ta vodivost fakt nulová? Jdu to změřit.
Naposledy upravil(a) jaryn dne 19 dub 2007, 13:45, celkem upraveno 1 x.
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

Zdenda píše:no, vypadá to zajímavě...akorát že na těch dvou odkazech jsem se nedozvěděl žádné konstrukční podrobnosti, chtělo by to aspoň nějaké schéma už fungujícího zařízení. Ty máš nějaký další informace, že tak sršíš optimizmem ohledně kolenové výroby???
Postrádám:
1) kolik kolektorů a jakého tvaru, jak vlastně ten kolektor vypadá, akorát síťka nebo nějaká složitější struktura
2) na jakým napětí to vlastně pracuje = jak to bude bezpečný
3) jak to musí být velké aby to pracovalo s nějakou rozumnou rychlostí filtrace (rozumná rychlost filtrace = prakticky na počkání, protože jinak si to můžu nechat daleko jednodušejc překapat přes hadr

POkud to bude fungovat tak, že ňákým čerpadlem proženu volej přes 4 nabitý síťky, ze kterých potom akorát voklepu svinstvo a jedu nanovo, tak pohoda. Pokud bych měl celou noc furt dokola tlačit volej přes 20 ňák složitě tvarovanejch bazmeků, ze ktrých pak budu svinstvo složitě dostávat, tak to asi nemá cenu...
Optimizmem srším, to jo :D
Co jsem googlil, zatím jsem nenašel schéma té vložky, ale asi to nebude jiný princip než u čističek vzduchu.
Kolik kolektorů bude potřeba, ukáže praxe, stejně tak úroveň napětí.
Co se bezpečnost týče, pochopitelně se zde pracuje s vysokým napětím, ale s malým proudem - tudíž bezpečné - asi jako ohradník na dobytek - 6000V např. , ale proud 00 nic.
K té rychlosti fakt nevím. Každopádně, pokud kolektory budou od sebe např. 2mm, bude se olej muset přefiltrovat přes hadr tak jako tak.
Jde spíš o to, odstranit maximum nečistot, jak jistě chápeš, hadr toho pustí dost.

Edit: zatím jsem našel toto:

Kód: Vybrat vše

http://www.sibul.com/efc1.pdf
Jednodušší, než se zdálo :)

Kód: Vybrat vše

http://www.noria.com/learning_center/category_article.asp?articleid=356&relatedbookgroup=ContaminationControl
Obrázek
Podle všech těch obrázků a textů jsem to tedy pochopil takto:
Jedná se o kovový válec, který tvoří jednu vysokonapěťovou elektrodu. Druhou elektrodu tvoří menší válec, který je uložený souose s větším. Ve vzniklém mezikruží, kterým protéká čištěný olej, je uložená papírová vložka, složená do "harmoniky", na která se usazují nečistoty.
Po zapnutí VN se drobné částice, která jsou blíže k např. + pólu nabijí na + . Plus pól, který má stejnou polaritu je začne odpuzovat a - pól přitahovat a naopak. Jenže ejhle :) v cestě jim stojí papírová vložka - řekněme klasická čtvrtka - která nepropustí částečku menší než..... hodně malou a ta na vložce svoji cestu skončí. Jako by se přilepí, protože elektrostatické síly na ni i nadále působí.
UF...
Ještě jsem si všiml, že to není jen "harmonika" na tom obrázku. Je tam ještě přímo na těch elektrodách papír. Takže nečistoty, kterým nestojí v cestě "harmonika", zůstanou přilepené na tomto papíru. Pokud by tam papír nebyl, nečistota by po kontaktu s elektrodou dostala opačný náboj a musela by znova na druhou stranu - tentokrát už přes "harmoniku, ale celý proces filtrace by se zpomalil.
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

Ještě bych rád podotkl, že by se takto nemusel čistit jen použitý fritovací olej, ale jakákoliv olejová náplň v autě.

Dalším poznatkem je, že lze takto dělit emulze na jednotlivé složky - určitě vhodné na odstranění volné vody v oleji.
petertn
Přispěvovatel
Příspěvky: 54
Registrován: 10 lis 2006, 10:04

Příspěvek od petertn »

ohladne tej vody by som si nebol tak isty lebo ta firma ak si vsimnes predava aj zariadenie na odstranovanie vody,tu asi takto neodstranis, a sme pri tom ze olej tu vodu obsahuje
to znamena:
-lelektroliza
-korozia elektrod ak nebudu mednne
-zvysena vodivost - vzdialenost elektrod od seba bude stupat s vyssim obsahom vody .....

Co to stoji len tak pre zaujimavost, ci sa neoplati 3-4 uzivatelom to kupit spolocne.

Ake napatie sa pouziva?

Ten papier som si tam nikde nevsimol, ale je tam asi kvoli vode.
Ziadne castice sa pri tom nenabijaju a nevybijaju, oni proste ten naboj maju, + pritahuje - a naopak.Nemusis sa bat ze budu behat hore dole :-)
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

petertn píše:ohladne tej vody by som si nebol tak isty lebo ta firma ak si vsimnes predava aj zariadenie na odstranovanie vody,tu asi takto neodstranis, a sme pri tom ze olej tu vodu obsahuje
to znamena:
-lelektroliza
-korozia elektrod ak nebudu mednne
-zvysena vodivost - vzdialenost elektrod od seba bude stupat s vyssim obsahom vody .....

Co to stoji len tak pre zaujimavost, ci sa neoplati 3-4 uzivatelom to kupit spolocne.

Ake napatie sa pouziva?

Ten papier som si tam nikde nevsimol, ale je tam asi kvoli vode.
Ziadne castice sa pri tom nenabijaju a nevybijaju, oni proste ten naboj maju, + pritahuje - a naopak.Nemusis sa bat ze budu behat hore dole :-)

Kód: Vybrat vše

http://www.kleentek.cz/page.php?reference_name=dh
"Princip funkce - ECL - kapénky putují ve směru elektrod"
K vodivosti - olej a voda tvoří 2 emulze. Buď je emulgovaný olej ve vodě, nebo naopak. Záleží, čeho je víc.
Samozřejmě je pro ECL přípustná určitá maximálmí koncentrace vody v oleji, kolik to nevím, to bych kecal.
K té elektrolýze - žádná probíhat nesmí, to by znamenalo další kontaminaci oleje. A OT - měděná elektroda taky podléhá při elektrolýze rozkladu. Použít by se musela platinová. Vodivost pouzitého friťáku jsem měřil a je nulová, takže žádná elektrolýza probíhat nemůže.
Jaké napětí se používá jsem taky jsem se taky nikde nedočetl. Ale maximální by se dalo spočítat z izolační pevnosti oleje a z toho, že nejmenší stroje ELC na 3 litry s výkonem okolo 1.2l za minutu mají elektrody od sebe 30mm.
Na cenu a podrobnější info jsem jim poslal mejla.
Tan papír je vidět v tom jednom pdf, jak tam stojí ten chlap a drží ho nad rozdělanou mašinou. Na tom nákresu funkce je ten papír taky popsaný.
Jistě s tou elektroaktivitou částic to je pravda, ale některé částice jsou elektroneutrální - možná právě ty kapénky vody :) ale v tomhle se fakt nevyznám.

Edit:
"Dobrý den,
dovolte, abychom Vám poděkovali za dotaz.
Cena ELC-R3PSP je 165.600,- Kč, sklad Praha, bez DPH.
Velice rádi Vás navštívíme a předáme informace o ELC i o metodě elektrostatického čištění nebo telefonicky projednáme Vaše dotazy.
S pozdravem! bla bla bla
(rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)
petertn
Přispěvovatel
Příspěvky: 54
Registrován: 10 lis 2006, 10:04

Příspěvek od petertn »

dal som si trosku namahy a postudoval som,
-meni sa cela elektroda alebo len ten papier?
Respektive je to len vymena a oni to recykluju? -aka je cena elektrody
A aka je cena najmensieho puzitelneho zariadenia?
Ked budes mat info daj vediet.
Je to vcelku zaujimave ale na kolenove pokusy sa mi to moc nezda, nehovorim ze to nejde ale najjednoduchsie je opajcnut fungujuce :-D
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

petertn píše:dal som si trosku namahy a postudoval som,
-meni sa cela elektroda alebo len ten papier?
Respektive je to len vymena a oni to recykluju? -aka je cena elektrody
A aka je cena najmensieho puzitelneho zariadenia?
Ked budes mat info daj vediet.
Je to vcelku zaujimave ale na kolenove pokusy sa mi to moc nezda, nehovorim ze to nejde ale najjednoduchsie je opajcnut fungujuce :-D
Mění se pouze papírová vložka, jestli se recykluje to nevím, ani její cenu - tady bych právě řešil to mede in doma :)
Nejmenší zařízení je se zásobníkem 3l s průtokem 1.2l/min za 165.600 ká. To je docela mazec.
Ty obrázky jsou celkem srozumitelné - každopádně opajcnout :)
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

Zjistil jsem nové informace:
Napětí na elektrodách je 10-12kV a obsah vody v oleji max. 0.06%. Pokud je obsah vody vyšší, dochácí k porušení izolační pevnosti oleje a napětí na elektrodách se musí snížit, čímž se sníží i výkon zařízení.
petertn
Přispěvovatel
Příspěvky: 54
Registrován: 10 lis 2006, 10:04

Příspěvek od petertn »

0,06 % je sakra malo
nedal by sa pouzit papierovy olejovy filter z auta? ako vysokonapatovy zdroj trafo z telky?
len premakat tie elektrody, ale ked beriem tie vymeny papierovych vloziek a cistotu ziskaneho pouziteho oleja, tak mi furt vychadza lepsia (financne) filtracia mechanicka s jednou nadrzou na usadzanie toho naj bordelu.
Ta cena je sokujuca
:o
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

petertn píše:0,06 % je sakra malo
nedal by sa pouzit papierovy olejovy filter z auta? ako vysokonapatovy zdroj trafo z telky?
len premakat tie elektrody, ale ked beriem tie vymeny papierovych vloziek a cistotu ziskaneho pouziteho oleja, tak mi furt vychadza lepsia (financne) filtracia mechanicka s jednou nadrzou na usadzanie toho naj bordelu.
Ta cena je sokujuca
:o
Určitě by ta papírová vložka šla použít, jak píšeš, jen pak přizpůsobit ty elektrody.
VN trafo z televize je taky použitelné - jako kterýkoliv zdroj dc vn.
Finančně vychází lépe jakokoliv jiná filtrace než tato, pokud bereme v úvahu cenu zařízení, proto se to pokouším zdastlit na koleně :)
Už se na tom dělá.
truck
Přispěvovatel
Příspěvky: 222
Registrován: 01 kvě 2006, 20:06

Příspěvek od truck »

No takže nejlepší je jezdit na čistý olej (noteeth)
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

truck píše:No takže nejlepší je jezdit na čistý olej (noteeth)
nebo na naftu, že :roll:
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“