Bubnové brzdy Fabia

Technická řešení specifických problémů benzíňáků, včetně LPG i CNG pohonu.

Moderátoři: šulda, Moderátoři

marfan
Přispěvovatel
Příspěvky: 278
Registrován: 25 lis 2013, 21:26

Bubnové brzdy Fabia

Příspěvek od marfan »

Zdravím, chcel by som hlavne poradiť aké brzdové čeluste (pakne) kúpiť aby to brzdilo ako má a ručná držala dobre.


Aktuálne tam mám Ferodo lepené. Tie som vymenil pred dvoma rokmi, pretože mi to nebrzdilo už vtedy dobre. Cez STK som prešiel len tak tak.

Po prečítaní na internete som hladal čo kúpiť vtedy mali dobré skúsenosti s Ferodo. Zimmerman nie, čína vôbec, textar zmiešane názory.


Teda otázka lepené alebo nítované ?

Akú značku ?

Bubon mám TRW.
Marek77
Aktivista
Příspěvky: 10039
Registrován: 05 úno 2007, 21:58
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Marek77 »

Podle mě řešíš úplné blbosti. Každé obložení - polské, čínské, americké, české, prostě každé brzdí. Pokud nebrzdí, není to obložením, ale něčím jiným.


Zadní náprava se podílí na celkovém brzdném účinku cca 12-15 procenty. V podstatě pouze vyrovnává jízdní stabilitu. Obložení vydrží (běžnému řidiči) minimálně 150 - 200 tisíc km.

Pokud máš problém s bubnovými brzdami, dej tam kotoučové. Třeba budeš konečně spokojen.
Mégane Grandtour II 1,5dCi 78kW (*2008)
Scénic III 1,4TCe 96kW (*2012)
Master IV 2,3dCi 132kW (*2020)
marfan
Přispěvovatel
Příspěvky: 278
Registrován: 25 lis 2013, 21:26

Příspěvek od marfan »

Tak takúto múdru reakciu som tu nepotreboval.


Mne nejde o to, že by mi nestačilo ako to brzdí. Myslím, že keď brzdím počas jazdy tak všetko je OK. Ale keď chcem náhodou zabrzdiť ručnú v kopci tak ma ručná neudrží musím dosť silno zatiahnuť. Na začiatku po nastavení to brzdilo ako tak k spokojnosti. Postupom času to začalo brzdiť horšie. Preto chcem vymeniť brzdové obloženie, ktoré si myslím sú tou príčinou prečo to prestáva brzdiť. Všetko chodí v tých brzdách hladko, tak preto nechápem prečo to tak zle brzdí.

S tou výdržou súhlasím. Nehovorím, žeby bolo teraz to obloženie zodraté ale nebrzdí to vôbec dobre.
Diletant_a_Laik
Přispěvovatel
Příspěvky: 318
Registrován: 07 říj 2011, 10:16

Příspěvek od Diletant_a_Laik »

Marek77 píše:Pokud nebrzdí, není to obložením, ale něčím jiným.
Myslím, že ti Marek chtěl něco taktně naznačit...
Mám pro tebe ještě jednu "múdru reakciu, ktorú nepotrebuješ":
Chyba nebude v materiálu čelistí, ale v montáži a (samo)nastavení
marfan
Přispěvovatel
Příspěvky: 278
Registrován: 25 lis 2013, 21:26

Příspěvek od marfan »

V tom nastavení samostavu som si myslel tiež že je problém, aj bol ale po očistení a jemným namazaním mazacím tukom myslím, že pracuje správne.

Dával som to pozerať aj mechanikovi, ktorý mi robí veci na aute a všetko sa mu zdalo byť OK.

Je možné aby boli zle nanitované tie páky, ktoré ťahajú laná ručnej brzdy ??
Jarda-k
Přispěvovatel
Příspěvky: 755
Registrován: 21 lis 2010, 13:44
Bydliště: Kaznějov

Příspěvek od Jarda-k »

Nejsem si jistej jestli samostav mazat...
Jinak pakny dávám běžně SBS kód v elitu je: 1849,2799 520 a lana třeba COFLE. Není s tím žádný problém, i na STK vše OK.
Co se týče základního nastavení - po smontování je třeba mít lana ručky zcela uvolněná, pak silou šlápnout na brzdy, gumovou paličkou oklepat bubny a znovu sešlápnout pedál.
Pak teprve přitahováním lan nastavit krok na páce. Po tomto postupu, když je vše OK samostav funguje jak má. Krok na páce se časem nepatrně prodlouží, ale pak už drží.
Je: Rapid 1,6 TDI 85 kW 2015, Fabia II combi 1,4 TDI 70 kW 2008
Byl: Focus combi 1,8 TDCi 74 kW 2002
marfan
Přispěvovatel
Příspěvky: 278
Registrován: 25 lis 2013, 21:26

Příspěvek od marfan »

Mne pôvodne ten samostav nechcel ísť sám dolu, preto bol málinko namazaný, potom už išiel dobre.

Lana som dával tieto konkrétne https://www.skoda-diely.sk/nahradny-die ... -5330.html


Jarda: presne ako si napísal som to nastavoval a chvílku to brzdilo dobre.

Mne sa tá ručná brzda zdá taká gumová, keď skúsim ručnú na Octavii rv99 tak tam to nieje vôbec gumové čo zatiahnem tak drží.
Source
Aktivista
Příspěvky: 1860
Registrován: 15 lis 2015, 22:43
Odpovědi: 1
Bydliště: Trnava

Příspěvek od Source »

Kúp kotúčovú nápravu, nahoď a máš vyriešené všetky problémy. Solved
Tomas6
Aktivista
Příspěvky: 3462
Registrován: 27 črc 2009, 14:16
Bydliště: Zlínsko

Příspěvek od Tomas6 »

Kotoučovku ani omylem.Pokud jezdí málo tak je to spíš jen na problémy. Základ je aby nebyla vůle mezi pákou a rozpěrkou. Poskládat a nechat volné lana. Pojezdit a pobrzdit a až potom seřídit. Základ je mět dobré bubny. Jinak je to o ničem.
OIII 1.4 TSI 240 000km
FI HTP LPG 340 000km
maka123
Přispěvovatel
Příspěvky: 401
Registrován: 20 zář 2014, 07:27
Bydliště: okolí litomeric

Příspěvek od maka123 »

Neopírá se ti páka o náboj?
Uživatelský avatar
karel4
Aktivista
Příspěvky: 1306
Registrován: 07 dub 2008, 17:15
Bydliště: Nový Jičín a okolí

Příspěvek od karel4 »

Již delší dobu nadvařuju rozpěrky,(myslím že na rozměr 88mm) protože i po montáži nových paken zajede klínek téměř na doraz a po určité době je už úplně na dorazu a páka se pak opírá o náboj ložiska a FINITO.

Obrázek
marfan
Přispěvovatel
Příspěvky: 278
Registrován: 25 lis 2013, 21:26

Příspěvek od marfan »

Myšlienka s výmenou za kotúče bola aj je ale nejak nemám na to čas a s kým to riešiť týmto spôsobom. Akože rád by som bol za kotúče viem aký je v tom rozdiel. Sestra to má na fabii a je to oveľa lepšie.

Aktuálne jazdím asi tak, že za rok mi to vychádza na 35tkm. :-)

tomas: keď som ich pred dvoma rokmi montoval nové tak som na nich spravil hneď deň po montáži asi 500km. Potom sa to štelovalo aby to brzdilo dobre, chvílku to bolo OK a potom to bolo zase nemastné neslané.

maka: tento problém bol pri predchádzajúcich paknach, preto som ich aj vymenil.
proxima
Přispěvovatel
Příspěvky: 687
Registrován: 07 dub 2017, 18:17
Bydliště: SK

Příspěvek od proxima »

Zhoď bubny nech ti niekto taha ručnu a pozeraj sa čí sa správne pohybuje celý mechanizmus na oboch stranách ...nastav rozperky tak aby bolo vidno,že si ich nastavel ,čiže pri demontovanom bubne na ,ktorom si odstránil nábežnu hrdzu a potom ich nahod aby jemne šuchaly došteluj lanka a malo by to brzdiť. A ak to nebrzdí ani potom móže byť zodraty bubon...navarenie rozperky síce pomóže ale iba v hornej časti obloženie...v dolnej ostane vóla a to je ta znížena účinnosť bubnovej brzdy,čiže potom nove bubny a musí to brzdiť :)
maka123
Přispěvovatel
Příspěvky: 401
Registrován: 20 zář 2014, 07:27
Bydliště: okolí litomeric

Příspěvek od maka123 »

Já mám originály pakny i bubny cca 150000km a brzdí mi ručka na suchým asfaltu smykem.
marfan
Přispěvovatel
Příspěvky: 278
Registrován: 25 lis 2013, 21:26

Příspěvek od marfan »

Náhodou nevieš akej značky máš bubny a pakny ?
Odpovědět

Zpět na „Údržba a zvyšování výkonu (BENZÍN, LPG, CNG)“