Jak kdo vaříte MEŘO,EEŘO atd.

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32862
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

uvidíš sám povedení palivových soustav do roku 2OOO nebylo odolné proti metylesteru,

tomu našemu státu se divím, co stvořil za zákony s metylem jaký to je nbezpečný karcinogení jed, pokud ho používáš musíš mít ochranné prostředky, školu práce s jedy,

přitom ho koupíš jak píšeš vytáhneš buchnu nacucneš pět kubíků a stříkneš do nádržky, když jsem se pocákal utřel jsem do kalhot, bylo to palivo do motorů a nikdo mi nikdy neřekl že je to jed
u nás je cena vyšší 1OO za litr,
Uživatelský avatar
mr-tomas
Sběrač informací
Příspěvky: 24
Registrován: 23 pro 2012, 09:43

Příspěvek od mr-tomas »

Ještě k mému předchozímu dotazu: Když mám vyfrit z více zdrojů, tak mám všechno smíchat dohromady a poté udělat titrační test, nebo to dělat z jednotlivejch dodávek odděleně?
A pokud je vyfrit kašovité konzistence, probíhá postup výroby stejně, jenom je z toho více odpadu?
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32862
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

s tou kaší to není tak jednoduché to je lepší to zkusit v menším, kaše to je spíš palma, palma se musí ohřát na olej, ale teplota nesmí být vyšší jak 6O jinak ti bouchne metylák do ksihtu, na kaši se pak dá jezdit jen v létě bělá už pod dvacet a pod deset nic moc

já mám osobně jen přepálený olej leju ho dohromady, venku je pařák vytáhnu sud slunce ho dozpálí a tak ve dvě začnu dělám to po 36 litrech v podstatě za hodinu hotovo, slévám do sudů přes plátno a ty slivky nechám i rok z toho zas vytěžím a zbytek stvrdne, nějak skladnění neřeším, odhadem vzadu mám jeden zaházený sud metyleteru cca u 2009
Uživatelský avatar
mr-tomas
Sběrač informací
Příspěvky: 24
Registrován: 23 pro 2012, 09:43

Příspěvek od mr-tomas »

Děkuji za rady, jdu vymejšlet zařízení.
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32862
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

mr-tomas píše:Děkuji za rady, jdu vymejšlet zařízení.
na co?
Uživatelský avatar
divermax
Přispěvovatel
Příspěvky: 64
Registrován: 28 srp 2010, 15:52
Bydliště: Zbiroh

Příspěvek od divermax »

mr-tomas píše:Já kupuju Methanol u RC modelářů za 70/l. V poměru co píšeš by byly náklady přes 8 korun, když nepočítám odpad glycerinu, což by bylo krásný.
Nezpracovanej vyfrit tam lejt nechci, to už mi přijde moc velké kurvení motoru. Je to plný soli, vody, sádla a kdo ví čeho.
Je to do starýho Land Rovera 2,5Tdi s rotačním Boschem. Papá mi to 13-15l, takže musím začít někde šetřit.
Nalít a vyjezdit, ne nalít a nechat stát dokud Ti sůl nesežere na co přijde. Jestli máš strach ze soli, rozpouští se ve vodě, tak nech olej propršet dešťovkou a pak usadit, stočit a vyjezdit. App LR je ideální pumpa na sračky.
DmX
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32862
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

asi tak nějak i sůl se dá vyprat protože je hydroskopická

já dneska vařil na slunci šlo to jak po másle, v míchání jsem byl bokem i o dvacet procent ale ve finále hezký výrobek

ty spodky jsem slil a to časem sleju skoro pětset litrů na pohodu
, všechno jen tak klackovým reaktorem ;) za hodinku se káva čistila ;) glycerin padal ;)
mbomber
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: 18 srp 2012, 00:17
Bydliště: Strakonice, Plzeň

Příspěvek od mbomber »

Měl bych dotaz na Vás zkušenější. Vařím také klackovou metodou, do 10 l oleje 1,2 l methylu a cca 50 ml kapalného NaOH. Teplotu dodržuji. Esterifikace proběhne, ale na hladině se mi dělá takový škraloup, když ho sundám udělá se zas. Někdy to tak jde do nekonečna, někdy ho párkrát sundám a už se neobjeví. Teď mě ale dostalo, že v kanystru asi s čtvrtletním měřem, které jsem filtroval přes filtr z liazky se udělaly takové šlemy ze stejného hnusu jako jsou ty škraloupy. Jiný kanystr je ale zas v pohodě. Liší se teda várka od várky. Nevíte, v čem bych mohl dělat chybu, že se tohle děje?
Díky za rady, Honza
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32862
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

ano liší se várka od várky, nadělej toho víc, stoč do bečky a starej se třeba za měsíc,

leta jsem nefiltroval, jen přes prostěradlo když leju esterifikát abych nelil hranolky a strouhanku a pak jen sedimentuji, klidně i půl roku nic neřeším, pak je výrobek jak křištál ;)
mbomber
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: 18 srp 2012, 00:17
Bydliště: Strakonice, Plzeň

Příspěvek od mbomber »

Na tom asi něco bude, ale tohle jsou takový plivance co plavou při hladině a pochybuju, že si sednou. Když tak vzpomínám, tak je to várka třeba z června.
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32862
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

třeba je to mýdlo protože nepereš, se na to vyrdni lej meřo do bečky a dole kohoutem vypoštěj čisté a jezdi
mbomber
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: 18 srp 2012, 00:17
Bydliště: Strakonice, Plzeň

Příspěvek od mbomber »

Ok. Nechám to ještě a snad si to sedne. Díky
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32862
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

si třeba nesedne čerpej zdola a na hladinu se vyrdni pravidelně dolévej,
čoud
Přispěvovatel
Příspěvky: 132
Registrován: 13 úno 2015, 21:07
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od čoud »

Zdar zkoušel jsem dělat meřo: 10l vyfritu, 4l E85, 50g NAOH, olej jsem zahřál na 60 °C a chlejstnul do něj ethanol a v něm rozpuštěný louh zamíchal v sudu vrtačkou s metlou a do druhého dne (přes noc) se oddělil glicerýn. Otázka zní nebude předmětné meřo suché? s viskozitou pod 3 viskozní jednotky? Kůli čerpadlu abych ho nedrbnul? Dík
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32862
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

čoud píše:Zdar zkoušel jsem dělat meřo: 10l vyfritu, 4l E85, 50g NAOH, olej jsem zahřál na 60 °C a chlejstnul do něj ethanol a v něm rozpuštěný louh zamíchal v sudu vrtačkou s metlou a do druhého dne (přes noc) se oddělil glicerýn. Otázka zní nebude předmětné meřo suché? s viskozitou pod 3 viskozní jednotky? Kůli čerpadlu abych ho nedrbnul? Dík
gratuluju konečně to někdo vyzkoušel mi to už dávno napadlo, vůbec neřeš, přefiltruj ještě za tepla nech sedimentovat a jezdi
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“