Ekol. likvidace vyfritu (zákonná forma)

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Odpovědět
zero1724
Aktivista
Příspěvky: 2473
Registrován: 03 srp 2008, 21:50
Bydliště: Jižní Čechy

Ekol. likvidace vyfritu (zákonná forma)

Příspěvek od zero1724 »

Ahoj, jako soukromá osoba, bych rád kolegovi co mi dává olej napsal papír pro hygienu, co dělám s vyfritem, aby to bylo dle zákonné formy a nenapadnutelné, napadá vás něco? Kupříkladu, že olej odevzdávám do sběrného dvoru a tím ho ekologicky likviduji? Nerad bych se dostal do nějakých komplikací, jelikož po mně bude chtít osobní údaje o mé osobě. Díky. Tom
Mercedes Benz S124 250d (1989) EX
Škoda Fabia 1.9 tdi (2002)
Škoda Superb 2.0 TDI (2012)
vanilka
Přispěvovatel
Příspěvky: 75
Registrován: 02 črc 2008, 18:30
Bydliště: Příbramsko / Berounsko

Příspěvek od vanilka »

Nic takového nelze. Respektive musíš mít živnost na likvidaci / nakládání / transport nebezpečných odpadů a s tím související náležitosti (prostory, transport, evidence atd.). Bez toho jste - expresivně řečeno - při případné kontrole v <> ty i kolega.
pepe276
Aktivista
Příspěvky: 1094
Registrován: 23 led 2010, 10:25
Bydliště: Praha a okolí

Příspěvek od pepe276 »

vanilka píše:Nic takového nelze. Respektive musíš mít živnost na likvidaci / nakládání / transport nebezpečných odpadů a s tím související náležitosti (prostory, transport, evidence atd.). Bez toho jste - expresivně řečeno - při případné kontrole v <> ty i kolega.
Kdysi jsem zkoušel vytáhnout nějaký friťák jedné hospody a hostinský mi řekl, že mám smůlu, že to dává prasatům do žrádla a že tohle vysvětlení prý stačí i pro úřad a žádné razítko o ekolikvidaci už mít nemusí. Tak jestli máš nějaký velkochov, tak třeba...Zeptal bych se ale nejdřív báby na úřadě, že máš možnost krmit prase doma v chlívku friťákem, přidaným právě třeba do šrotu, jestli to tak může být, co oni na to, usmíval bych se na ní a koupil bych jí nějakou bonboniéru :D
Peugeot Boxer 2.5TDi THX 79kW 1998
Peugeot 106 1.0 CDZ 37kW 1998
Citroen Jumpy 1.9TD 68 kW 1997
Citroen Berlingo 1.9D 51 kW 2000
zero1724
Aktivista
Příspěvky: 2473
Registrován: 03 srp 2008, 21:50
Bydliště: Jižní Čechy

Příspěvek od zero1724 »

Přesně tak jak to piseš tak to aplikuji. V zákoně se píše, že olej patří do komunálního odpadu, kam ho máš vyhazovat v dobře uzavřených nadobach, nejlepší možné zákonné řešení je odvoz do sberneho dvora, kde olej nadále likvidují. Můžeš ho míchat s pilinama popřípadě ho nechat nasaknout do kartónů papíru a dávat i na osobní kompost. Nesmis však znecistit podzemní prameny... už mi stavěli 5x němečtí celníci s dvěma 50l barelama, řekl jsem, že je to olej z fritaku, zasmáli se a jel jsem dom.
Mercedes Benz S124 250d (1989) EX
Škoda Fabia 1.9 tdi (2002)
Škoda Superb 2.0 TDI (2012)
vanilka
Přispěvovatel
Příspěvky: 75
Registrován: 02 črc 2008, 18:30
Bydliště: Příbramsko / Berounsko

Příspěvek od vanilka »

Zásadní rozdíl je v tom, zda se jedná o vyfrit vyprodukovanej soukromou osobou z nedělních řízků a nebo vyfrit z gastronomickýho provozu (např.restaurace). V takovym případě musíš mít dokument o jeho ekologický likvidaci subjektem, který má k tomu příslušné povolení. Pokud ho při kontrole nepředložíš a nebo ten, kdo tam bude podepsanej, nebude povolení mít (což je jednoduše ověřitelný), dostaneš pokutu. Co se stane s oním "likvidátorem" nevím, ale pochybuju, že zůstane nepovšimnut. Zda je možný tvrdit, že ty jako vlastník restaurace krmíš vyfritem prasata, nevím. Respektive tvrdit to můžeš, otázkou je, zda to kontrola uzná popř.jakým způsobem to po tobě bude chtít dokázat.

Mluvim z takřka vlastní zkušenosti ("šťára" v kamarádově restauraci).
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“