Nejaký kurenar teoria

zcela mimo automobilovou tématiku

Moderátoři: šulda, Moderátoři

Odpovědět
ferdy91
Přispěvovatel
Příspěvky: 278
Registrován: 01 črc 2015, 21:23

Nejaký kurenar teoria

Příspěvek od ferdy91 »

Zdravím chcem sa opytat nakoľko ma presviedcaju že to nemôže fungovat.Ano je to nahrubo nakreslene len koli teorii čiže to berte s rezervou.Teoria by bola taka.Bojler ohrieva vodu buď 230V alebo fotovoltaika.Bojler je obojzivelny a s 2 vyvodmy.1vyvod sa použije na kotol 9kw na drevo ktorý by aj zohrieval vodu v bojleri.2 vyvod by ss použil na napajanie podlahovky samozrejme zmiesavace atd.Je to novostavba a plocha vykurovacia cca 120m2.Neni možné to takto riesit len akumulacnou nadrzou? Lebo v podstate bojler a akumulacna sa až tak nelisi predpokladám.Akumulacku preto nie lebo sa mi nateraz nezmesti.Kurenie je zabezpečené plynovym kotlom ale drevo mi je zatiaľ bližšie.Obrázek[/list]
rudy5
Aktivista
Příspěvky: 2935
Registrován: 04 pro 2007, 15:36

Příspěvek od rudy5 »

Nakreslene to je zle kotol musi zohrievat vodu zohriata voda ide cez stvorcwstny ventil odtial jedna vetva do bojlera druha do podlahovky tretia sa vracia okruhom spat .fotovolt. by bola nezavisla na kureni ono ak ti fotovlal.nahreje vodu v bojleri tak cidlo da pokyn aby stvorcestny ventil nepustal vodu teplu z kotla a bude ti to hriat len ked svieti slnko treba vypocitat clanky na siku spiraly.nevidim.dobod tam davat dvojokruhoy bojler .ci ty chces s tym aj.vykurovat podlahovku?tp by nefungovalo lebo 2kv spirala by to to.nezohriala a.hriala by to iba par hodin ked je svetlo budes rad ak ti to bude fungovat na.bojler.
BMW 330 ix
ferdy91
Přispěvovatel
Příspěvky: 278
Registrován: 01 črc 2015, 21:23

Příspěvek od ferdy91 »

Áno beriem že to je zle nakreslene to som len zhruba aby sme vedeli čo vlastne myslím.Takto spirala by hriala vodu na sprchovanie a teplú vodu samozrejme.1 had by bol napojený na kotol.2 had by bol už vyvod do podlahovky samozrejme zo zmiesavacom atd.Cize áno vpodstate by ta spirala zohrievala kotol aj podlahovku pokiaľ by tam neboli ventily resp cez leto by sa vypustila voda s tých okruhov.Vpodstate sa mi jedna aby som vedel kurit drevom do krbovych kachiel s výkonom od 9-13kw samozrejme výkon je aj menší keď ho pridusim a tlačil to do.bojlera a do podlahovky bez použitia akumulacnej nadrze koli priestoru.Kurenar mi povedal že mi nevie skombinovat kondezacny kotol s týmto keďže jeden ľudí na nízku a druhý na vysokú teplotu.Je možné nejako rozumne to poriesit? naschvál som radšej slabsi kotol zobral aby čo aj menej hriala vodu
rudy5
Aktivista
Příspěvky: 2935
Registrován: 04 pro 2007, 15:36

Příspěvek od rudy5 »

Stvorcestny ventil.ked.das.alebo.dva tak.kazdy dokaze regulovat rozne teploty mne pusta do bojlera 50 stupnov do podlahovky 30 ked mas trojcestny tak ten.najskor nakuri bojler a potom pusta podlahu nedokaze regulovat teploty .podla mna aj krb ked zapojis a das 4 cestny ventil ktory musi nieco riadit nejaka jednotka tak.ti bude pustat do bojlera 50a do podlahy 30 len musi byt nejaka jednotka kurenar ma.asi.na. mysli.iba trojcestak ktori to.nedokaze.ten by bol.vhodny keby mas.radiator ze.pusta rovnaku teplotu tam aj tam.akurat ze.bojler.by prednostne nakuril a potom.prepol tu istu teplotu do.radiatora
BMW 330 ix
passion
Přispěvovatel
Příspěvky: 715
Registrován: 03 úno 2006, 08:04

Příspěvek od passion »

Myslím si, že krb s výmenníkom nedokážeš uregulovať tak, aby fungoval korektne so 4 cestným ventilom do podlahy. Takmer vždy pri horení, vyhriatej podlahe a priškrtení ventilu ti bude vznikať prebytočné teplo, ktoré nebude kam odviesť. Neodhadneš, koľko presne priložiť. Ak budeš neustále sledovať koľko priložiť, kúrenie nebude slúžiť tebe, ale budeš jeho otrokom. A utlmený, zadusený krb neskutočne trpí na životnosti. Preto akumulačku, ktorá vyrovná prebytok/či chýbajúce teplo zdroja. Mám to doma, síce s elektronicky regulovaným splyňovacím 15kW kotlom, ktorý ale vie plynule regulovať svoj výkon. Napriek tomu si neviem predstaviť, že by to malo ísť bez aku.
rudy5
Aktivista
Příspěvky: 2935
Registrován: 04 pro 2007, 15:36

Příspěvek od rudy5 »

Ano krb nedokazes regulovat ako kotol tu by ta akumulacka bola vhodna.alebo potom dat aj radiatory a ked sa kuri v krbe nahrieval by bojler a radiatory tam by stacil trojcestak a keby kuris kondenzacnym kuris v podlahovke a stvorcestny ventil ti bude zase viac pustat do bojlera plus foto bude nahrievat spiralov ked bude slnko leto. Kamos to ma tiez takto.
BMW 330 ix
A6TDI
Aktivista
Příspěvky: 4820
Registrován: 05 říj 2009, 19:33

Příspěvek od A6TDI »

passion píše:Myslím si, že krb s výmenníkom nedokážeš uregulovať tak, aby fungoval korektne so 4 cestným ventilom do podlahy. Takmer vždy pri horení, vyhriatej podlahe a priškrtení ventilu ti bude vznikať prebytočné teplo, ktoré nebude kam odviesť. Neodhadneš, koľko presne priložiť. Ak budeš neustále sledovať koľko priložiť, kúrenie nebude slúžiť tebe, ale budeš jeho otrokom. A utlmený, zadusený krb neskutočne trpí na životnosti. Preto akumulačku, ktorá vyrovná prebytok/či chýbajúce teplo zdroja. Mám to doma, síce s elektronicky regulovaným splyňovacím 15kW kotlom, ktorý ale vie plynule regulovať svoj výkon. Napriek tomu si neviem predstaviť, že by to malo ísť bez aku.
Presne tak. Mit kam dat aku je to vyhra . Pak nahrejes treba za par hodin a aku voda topi . Opravdu to neuhlidas ani nahodou ...
Uživatelský avatar
stevocz
Aktivista
Příspěvky: 1542
Registrován: 07 led 2009, 10:03
Bydliště: SR

Příspěvek od stevocz »

Podla obrazku to fungovat bude ale nie velmi dobre. Podla obrazku mas akumulacku na teplu vodu a potom 2 vymeniky vo vnutry. Jeden pre pec co zohrieva akumulacku a potom druhy co ohrieva podlahovku. S tym ohrievanim akumulacky problem mat nebudes. Ale s tym co ohrieva podlahovku bude trochu vacsi. Bud budes musiet mat vodu v akumulacne na vysoku teplotu co nie je velmi dobre lebo hrozi ti obarenie. Alebo potom ohrev vody pre podlahovku bude velmi pomaly. Takze kym ti zacne kurit tak to dost dlho potrva kym zahreje.

A potom je este posledna moznost ze mat velmi velku akumulacku aby bolo dostatok energie pre ohrev podlahovky. Inac pri pevnom palive budes stale riesit ze chce kurit a potom nechce.


Pri solarnom su bezne kombinovane nadrze a na vodu mas 200L a na kurenie 1000L a aj viac len tam je vyhoda ze cely den postupne ohrieva vodu takze neriesis prudke zohriatie ako pri tuhom palive.
Odpovědět

Zpět na „Diskuze - MIMO mísu“