Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení

Moderátoři: šulda, Moderátoři

Odpovědět
kaad
Aktivista
Příspěvky: 1148
Registrován: 14 říj 2007, 15:52
Odpovědi: 1
Bydliště: okres Přerov

Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení

Příspěvek od kaad »

U Merivy A r.v. 2005 svítí EPS a nefunguje el. posilovač řízení. Nelze ho ani načíst diagnostikou. Zkoušel jsem OP-com i Delphi, načtu všechny ŘJ ve voze, ale posilovač prostě nekomunikuje. Posilovač jsem vyměnil za druhý starší, ale otestovaný. Výsledek stále stejný. Vypůjčil jsem si další posilovač namontoval jsem ho a nic. Stále ta sama chyba ,,bez kominikace." Nezdá se mi že by všechny tři posilovače měly tu samou závadu. Počítám, že krpa bude někde ve voze. problém je ten, že ať seženete jakoukoli literaturu či jakýkoliv manuál o el. posilovači nikde ani zmínka. Najde se tady někdo kdo má nějaké schéma zapojení tohoto bazmeku?! Silový proud do motru jde. pak jsou tam ještě dva konektory. Ten menší je od snímače a do ho většího by měl jít napájecí proud a propojení s ECU. Nápájecí proud tam nejde a proto si myslím, ře jednotka posilovače ani nemůže komunikovat. Bez schématu jsem ovšem v pr..li. Takže nutně potřebuji nějaké schéma nebo cenné rady. Díky moc.
od kaad » 23 lis 2021, 09:50
Tak posilovač fachčí. bylo to tak, jak jsem psal už na začátku. Modul posilovače neměl napájení. Ovšem bez schématu nebylo jasné na kterém pinu má napětí být. A zkoušet to systémem pokus-omyl je akorát tak na odepsání toho modulu. Takže se schématem hodinka práce a bylo hotovo.
Jdi na kompletní příspěvek
Naposledy upravil(a) šulda dne 27 pro 2021, 10:46, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Úprava názvu tématu.
Fiat Ulysse 2,0JTD a AUDI A3 S-line 125kW
anydraj
Aktivista
Příspěvky: 1408
Registrován: 27 črc 2006, 07:05
Bydliště: Island

Re: Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení!!!

Příspěvek od anydraj »

Napajeni po klici asi chybi.
Pro schema mas malo udaju
Treba kod motoru, barvu atd..
kaad
Aktivista
Příspěvky: 1148
Registrován: 14 říj 2007, 15:52
Odpovědi: 1
Bydliště: okres Přerov

Re: Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení!!!

Příspěvek od kaad »

Kód motoru Z16XE 74kW, r.v. 2005, barva černá met. č. odstínu 20R. Včera jsem nechal posilovač otestovat ve firmě, která se zabývá repasemi el. posilovačů. Na jednu stranu byl zjištěn ,,defekt," takže jsem nechal posilovač opravit. Udělali mi to na počkání. PO opravě znovu test ,,OK." Dnes jsem to tam namontoval a výsledek opět nulový. Svítí EPS, posilovač nejde a diagnostika ho nemůže načíst.
Fiat Ulysse 2,0JTD a AUDI A3 S-line 125kW
kaad
Aktivista
Příspěvky: 1148
Registrován: 14 říj 2007, 15:52
Odpovědi: 1
Bydliště: okres Přerov

Re: Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení!!!

Příspěvek od kaad »

Včera jsem získal schéma zapojení el. posilovače na Peugot 207. Tam jde napětí z 15 spínačky přes relé do modulu el. posilovače. Ovšem co mám popisy pojistek a relátek pro Merivu, tak pro posilovač žádné relé není a pojistka jedině ta pro silový proud, která je OK a pak 5A na pojistkovce v interiéru, která je rovněž OK. Natáhnul bych klidně zkušebně nové vedení od 15 k posilovači, ale nevím ani na který pin ani jestli to jde přímo nebo přes nějaký bazmek. Není možné, aby se někde nenašlo nějaké poje..né schéma k tomuto střepu!!! Fakt se tím ještě nikdo nezabýval?!
Fiat Ulysse 2,0JTD a AUDI A3 S-line 125kW
jozef9
Přispěvovatel
Příspěvky: 845
Registrován: 24 bře 2016, 10:51
Odpovědi: 1

Re: Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení!!!

Příspěvek od jozef9 »

Podľa Bosch
1.PNG
1.PNG (13.1 KiB) Zobrazeno 4717 x
2.PNG
2.PNG (22.97 KiB) Zobrazeno 4717 x
3.PNG
3.PNG (21.66 KiB) Zobrazeno 4717 x
4.PNG
4.PNG (9.51 KiB) Zobrazeno 4717 x
kaad
Aktivista
Příspěvky: 1148
Registrován: 14 říj 2007, 15:52
Odpovědi: 1
Bydliště: okres Přerov

Re: Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení!!!

Příspěvek od kaad »

Není mi jasné kde jsi to schéma našel, protože já jsem procestoval celý internet a nic jsem neobjevil, ale moc Ti za něj děkuji. Jen jsem na něj kouknul a je mi jasné kde je chyba. prostě opravovat elektriku bez schématu je jako dělat kafé bez vody. Můžeš měřit jak chceš, když nevíš odkud kam má jít proud a na který pin, tak je to k ho.nu. Mám rozdělaný jiný auto, ale jak to dodělám hned se na vrhnu na tu německou mrchu. Bude to asi až v pondělí. Ještě jednou moc díky a dám vědět, jak to dopadlo.
Fiat Ulysse 2,0JTD a AUDI A3 S-line 125kW
Uživatelský avatar
hansdob
Aktivista
Příspěvky: 8914
Registrován: 17 zář 2009, 18:21
Odpovědi: 1
Bydliště: Vysočina-Dobronín

Re: Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení!!!

Příspěvek od hansdob »

Myslím že všichni (dnes již starší ) jsme začínali bez schémat a návodů protože tady ještě nebyli nebyl internet ( nebo jsme ho neměli ) a jde to jen je to moře hodin a rozmotavaní svazků.

Schéma vzal jozef v programu který si koupil 😉😉😉
přesnou historii nepamatuji.....třebaaaa zetor 25K
jozef9
Přispěvovatel
Příspěvky: 845
Registrován: 24 bře 2016, 10:51
Odpovědi: 1

Re: Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení!!!

Příspěvek od jozef9 »

Ďakujem hansdob, presne ako píšeš, niektorý program sa kupuje, niektorý nie ;) , ale najväčší problém máme asi s časom a nie s ochotou pomôcť. ;)
11.PNG
11.PNG (168.05 KiB) Zobrazeno 4658 x
kaad
Aktivista
Příspěvky: 1148
Registrován: 14 říj 2007, 15:52
Odpovědi: 1
Bydliště: okres Přerov

Re: Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení!!!

Příspěvek od kaad »

Také pamatuji doby kdy jsem to opravoval způsobem rozplétání svazků. Já jsem se se vyučil na vozech jako byly Š1000MB, Š100, FIAT127, 128, VAZ2101... velmi rád na ty časy vzpomínám. K opravě většinou stačil šroubovák, kombinačky a pár klíčů. Elektrika na těchto autech byla velmi jednoduchá a hlavně spolehlivá. Od té doby se samozřejmě hodně věcí změnilo a hlavně je všechno složitější. Abych opravil elektriku v dnešním autě stejným způsobem čili rozmotáním svazků potřeboval bych na to desetinásobné množství času a možná i víc, což si dnes nemůžu dovolit. Nejsem žádný šetřílek a pokud narazím na dobrý program, který mi ušetří čas i práci rád si ho koupím, tak jako řadu diagnostických programů, které již vlastním. Ale nemůžu mít vše a zrovna tohle schéma, které mi jozef9 poskytnul mi chybí. Ještě jednou moc díky.
Fiat Ulysse 2,0JTD a AUDI A3 S-line 125kW
kaad
Aktivista
Příspěvky: 1148
Registrován: 14 říj 2007, 15:52
Odpovědi: 1
Bydliště: okres Přerov

Re: Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení!!!

Příspěvek od kaad »

Tak posilovač fachčí. bylo to tak, jak jsem psal už na začátku. Modul posilovače neměl napájení. Ovšem bez schématu nebylo jasné na kterém pinu má napětí být. A zkoušet to systémem pokus-omyl je akorát tak na odepsání toho modulu. Takže se schématem hodinka práce a bylo hotovo.
Fiat Ulysse 2,0JTD a AUDI A3 S-line 125kW
Uživatelský avatar
Tomas.cz
Aktivista
Příspěvky: 14262
Registrován: 06 dub 2006, 13:37
Bydliště: Praha

Re: Opel Meriva nefunguje el. posilovač řízení!!!

Příspěvek od Tomas.cz »

Před lety známej řešil na Getzu stávkující ABS, nakonec vyměnil a to snad 2x (!) ABS kostku aby následně zjistil, že ve svazku těsně před kostkou je ko hlavní napájecí kabel, propojil a vše fungovalo.
Odpovědět

Zpět na „Opel“