KYSLOST OLEJA a jeho vplyv na cerpadlo a palivovu sustavu

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

JanDiesel
Přispěvovatel
Příspěvky: 138
Registrován: 29 čer 2006, 15:10
Bydliště: Zilina

Příspěvek od JanDiesel »

by som povedal,ze ta kyslost bude skor problemom pre tesnenia,nie pre kov nie?
AGR 66kW seria
Uživatelský avatar
ozi
Přispěvovatel
Příspěvky: 141
Registrován: 26 úno 2007, 08:30
Bydliště: Topolcany, Nitra, Slovenska Republika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ozi »

JanDiesel píše:by som povedal,ze ta kyslost bude skor problemom pre tesnenia,nie pre kov nie?
povedal by som ze aj aj, tesnenia podlahnu skor a daju sa vymenit, a kov podlieha neskor, s horsimi nasledkami, mozno by bolo dobre sa bavit o korozivnosti oleja, jeho vplyvu na sucasti palivovej sustavy, nemusi sa to zahrnat pod slovo "kyslost"
Clio 1991 1.9 D Lucas CAV od 15.4.2007 2x Peveko, oventrop Afriso Flow Control, vymenniky Alu 24 a 30 dosiek, nafta v nerez 25 l, manualne ovladanie spinacov ventilov
delawega
Přispěvovatel
Příspěvky: 57
Registrován: 24 led 2006, 17:03

Příspěvek od delawega »

a co stym olejom davate cisty?.. alebo soc filtrat?..
cez weekend som menil trisky.. no a mozem povedat ze karbon pohoda ale bola chytena hrdza na tom piestiku co je na strune..a mala to kazda triska takze zatial budem davat len cisty olej... mate neikto spolahlivu metodu na odstranenie h2o z oleja?..ked som cital jeden americky web z kokosovych ostrovov.cc tak tam maju s toho celkom pataliu...skusaju cetrifugu a postupne zahriehanie, no zatial som nenatrafil na system ktory by spolahliho odstranil vodu z oleja...myslim ze filtracia od tuhej latky sa da celkom dobre zvladnut
Uživatelský avatar
ozi
Přispěvovatel
Příspěvky: 141
Registrován: 26 úno 2007, 08:30
Bydliště: Topolcany, Nitra, Slovenska Republika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ozi »

delawega píše:a co stym olejom davate cisty?.. alebo soc filtrat?..
cez weekend som menil trisky.. no a mozem povedat ze karbon pohoda ale bola chytena hrdza na tom piestiku co je na strune..a mala to kazda triska takze zatial budem davat len cisty olej... mate neikto spolahlivu metodu na odstranenie h2o z oleja?..ked som cital jeden americky web z kokosovych ostrovov.cc tak tam maju s toho celkom pataliu...skusaju cetrifugu a postupne zahriehanie, no zatial som nenatrafil na system ktory by spolahliho odstranil vodu z oleja...myslim ze filtracia od tuhej latky sa da celkom dobre zvladnut
asi najspolahlivejsi a najschodnejsi sposob je pouzivat pouzity olej, ked presiel varom, tak teoreticky by mal obsahovat menej vody, otazka asi je ci to nesposobi taku zmenu struktury, ktora je nachylnejsia na hygroskopicke nasavanie vody.....ja osobne budem pouzivat pouzity olej a o skusenosti sa podelim
Clio 1991 1.9 D Lucas CAV od 15.4.2007 2x Peveko, oventrop Afriso Flow Control, vymenniky Alu 24 a 30 dosiek, nafta v nerez 25 l, manualne ovladanie spinacov ventilov
delawega
Přispěvovatel
Příspěvky: 57
Registrován: 24 led 2006, 17:03

Příspěvek od delawega »

no pozri ja som robil nejake pokusy zriedil som olej s vodou 1:1 a jednu flasku som nechal zmrznut a jednu som vylial do tladoveho hrnca...
ked som vybral flasu z mrazaku tak voda zmrzla a olej bol este ako tak tekuty takze sa dal zliat no obsahoval kristaliky vody. po roztopeni ostal mutnejsi a po teste na rozpalenej panvici sa prejavila voda.
pri vareni v tlakovom hrnci to uz bolo lepsie olej bol onieco svetlejsi no stale obsahoval vodu...priznam sa pri tom tlakovom hrnci som dalej nepokracoval pretoze by mohla nastat aj explozia (rofl) (LOL) no odparovanim v tom tlakaci by som sa asi pravdepodobne dostal k cistemu oleju lenze ked si zoberieme ako je to energeticky narocne teda palit plyn dokym sa vsetka voda vypari...hmm takze neviem ako docielit efektivne oddelenie vody.
ono su samozejme aj filtre ktore vedia zachytit vodu, no asorbuju tak 1 1,3 litra vody a koniec...takze treba vymenit vlozku ktora tiez nestoji 3.20.- takze ak ma niekto solidne skusenosti s odstranovanim vody sem s nimi..dik
petertn
Přispěvovatel
Příspěvky: 54
Registrován: 10 lis 2006, 10:04

Příspěvek od petertn »

voda z oleja sa vraj da spolahlivo odstranit len filtrovanim cez bunicinu

riesil by som to filtrovanim cez nejaky velky filter ktory by ju obsahoval, bunicina je vlastne papier
Uživatelský avatar
radluk
Aktivista
Příspěvky: 1672
Registrován: 06 čer 2006, 22:38
Bydliště: Uherske Hradiste

Příspěvek od radluk »

(LOL)
Naposledy upravil(a) radluk dne 08 zář 2008, 10:57, celkem upraveno 1 x.
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

K odstranění vody z oleje:
Voda je v oleji volná a vázaná. V praxi se na "vysušení" nejčastěji používají 2 způsoby.
1 - Sušení suchým vzduchem - kdesi jsem četl přirovnání oleje ke dřevu ve vztahu k vodě. Tímto způsobem se odstraní pouze volná voda.

2 - Při druhé metodě se olej ohřeje na 80 stupňů a připojí ve vhodné nádobě na vývěvu. Takto se z oleje odstraní 100% volné vody, 100% vázaných plynů a většina vázané vody.

Na internetu se dají zjistit podrobnosti.

Další metodou je elektrostatické odstranění volné vody, které se běžně používá ve strojírenství na oddělování složek řezných emulzí.
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“