Esterifikace se nezdařila...

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Odpovědět
Daniel91
Sběrač informací
Příspěvky: 46
Registrován: 13 zář 2013, 11:58

Příspěvek od Daniel91 »

Takže pokud jsem to dobře pochopil tak olej se skládá z mastných kyselin a glycerolu a musí se od sebe oddělit. Potřebujeme jenom ty mastné kyseliny, to je bionafta? A čemu vadí ten glycerol?
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32831
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

Daniel91 píše:Takže A čemu vadí ten glycerol?
nějak si to pochopil po svém, prosímtě jaké máš vzdělání nevím jak ti to vysvětlit
Daniel91
Sběrač informací
Příspěvky: 46
Registrován: 13 zář 2013, 11:58

Příspěvek od Daniel91 »

Vzdělání mám střední, lesnické.
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32831
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

Daniel91 píše:Vzdělání mám střední, lesnické.
snad ne bzenec přívoz

smyslem esterifikace není oddělit glycerín, glycerín je prostě jen vedlejší produkt, ten si vymaž z hlavy a pak si zas přečti

1. protonizace hydroxylové skupiny alkoholu R-OH2+
2. reakce protonizovaného alkoholu s karboxylovou kyselinou, kdy proton přechází na kyslík karbonylové skupiny, struktura R-COH=O+-H je mezomerní, tudíž může dojít do stavu R-C(OH)2+
3. vzniklá sloučenina reaguje s volným elektronovým párem alkoholu za vzniku R-C(OH)2-OH+-OH
4. tato sloučenina se reakcí s další molekulou alkoholu zbaví protonu
5. protonizací jedné hydroxylové skupiny vzniká -OH2+, která
6. odstupuje jako molekula vody
7. vzniká ester kyseliny
Daniel91
Sběrač informací
Příspěvky: 46
Registrován: 13 zář 2013, 11:58

Příspěvek od Daniel91 »

Jsem asi dementní, ale prostě to nechápu :? . Chemie není moje silná stránka. Já chci jenom vědět co z toho oleje, který koupíme v obchodě, odstraňujeme? Normálně slovy mi napsat a ne cehmickým vzorcem. Ostraňujeme z toho vodu nebo ..........
Uživatelský avatar
radluk
Aktivista
Příspěvky: 1672
Registrován: 06 čer 2006, 22:38
Bydliště: Uherske Hradiste

Příspěvek od radluk »

Laicky napsano:
Esterifikaci snizis viskozitu vstupni suroviny, snizis bod zakalu a tuhnuti, mazivost zustava vynikajici, cili zadrene cerpadla na MERO se vyskytuji velmi malo.
Muzes varit MERO i z cisteho Palmoveho oleje - ktery pri stejne teplote vypada jak sadlo, kdezto po esterifikaci je krasne tekuty a ciry.

Glycerin je jen vedlejsi produkt esterifikace, vznika za pricineni metylalkoholu.
Z oleje vznika po reakci metylester.
Daniel91
Sběrač informací
Příspěvky: 46
Registrován: 13 zář 2013, 11:58

Příspěvek od Daniel91 »

Toto jsem potřeboval, děkuji. A ještě otázka, můžu místo methanolu použít tzv. vyskočky z pálení?
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32831
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

Daniel91 píše:Jsem asi dementní, ale prostě to nechápu :? . Chemie není moje silná stránka. Já chci jenom vědět co z toho oleje, který koupíme v obchodě, odstraňujeme? Normálně slovy mi napsat a ne cehmickým vzorcem. Ostraňujeme z toho vodu nebo ..........
máš furt zaficxovaní že se z oleje musí něco odstranit, tak to bohžel nikdy nepochopíš a ono na co to chceš vlastně chápat k čemu ti esterifikace je :?
Slavkov
Aktivista
Příspěvky: 4579
Registrován: 09 lis 2007, 15:48
Bydliště: Slavkov u Brna

Příspěvek od Slavkov »

slovacek.milos píše:1. protonizace hydroxylové skupiny alkoholu R-OH2+
2. reakce protonizovaného alkoholu s karboxylovou kyselinou, kdy proton přechází na kyslík karbonylové skupiny, struktura R-COH=O+-H je mezomerní, tudíž může dojít do stavu R-C(OH)2+
3. vzniklá sloučenina reaguje s volným elektronovým párem alkoholu za vzniku R-C(OH)2-OH+-OH
4. tato sloučenina se reakcí s další molekulou alkoholu zbaví protonu
5. protonizací jedné hydroxylové skupiny vzniká -OH2+, která
6. odstupuje jako molekula vody
7. vzniká ester kyseliny
... to jsi zabil (LOL)... musím to jít rozchlastat nějakým C2H5OH :D
GIV Variant TDi ???kW
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32831
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

zalej to nakonec fernetem já to tak dělám ;)
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32831
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

[quote="Slavkov"][quote="slovacek.milos"]


nebo vidíme sa naposledy CH4O
Uživatelský avatar
radluk
Aktivista
Příspěvky: 1672
Registrován: 06 čer 2006, 22:38
Bydliště: Uherske Hradiste

Příspěvek od radluk »

vyskocky skoro zadny methyl neobsahuji!!! Je to debilni povera, je ho tam par procent z celeho objemu! Navic neni cisty.
Vyskocky jsou tzv. ukap, jsou to tekave uhlovodiky, aceton, tolueny a podobne sracky, samozrejme i s casti zadaneho lihu, ktery se musi proste preventivne vylet. Z kvalitniho kvasu mas minimum metylalkoholu. Nejaky tam je, ale malo.
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32831
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

[quote="radluk"]vyskocky skoro zadny methyl neobsahuji!!! Je to debilni povera, je ho tam par procent z celeho objemu! Navic neni cisty.
Vyskocky jsou tzv. ukap, jsou to tekave uhlovodiky, aceton, tolueny a podobne sracky, samozrejme i s casti zadaneho lihu, ktery se musi proste preventivne vylet. Z kvalitniho kvasu mas minimum metylalkoholu. Nejaky tam je, ale malo.[/quot

to radku řekne jen blbec který neví že metyl vznikne suchou destilací dřeva nebo skvašením dřevin, to co hoří v krbu je metyl a nikomu to nevadí

výskočky jsou i tradice prostě na mazání, co tě bolí namažeš večer

ráno jsi fit ;)

pokud má někdo problém s ušima poradím vyléčím do pár hodin ;)
Uživatelský avatar
radluk
Aktivista
Příspěvky: 1672
Registrován: 06 čer 2006, 22:38
Bydliště: Uherske Hradiste

Příspěvek od radluk »

slovacek.milos píše:
radluk píše:vyskocky skoro zadny methyl neobsahuji!!! Je to debilni povera, je ho tam par procent z celeho objemu! Navic neni cisty.
Vyskocky jsou tzv. ukap, jsou to tekave uhlovodiky, aceton, tolueny a podobne sracky, samozrejme i s casti zadaneho lihu, ktery se musi proste preventivne vylet. Z kvalitniho kvasu mas minimum metylalkoholu. Nejaky tam je, ale malo.[/quot

to radku řekne jen blbec který neví že metyl vznikne suchou destilací dřeva nebo skvašením dřevin, to co hoří v krbu je metyl a nikomu to nevadí

výskočky jsou i tradice prostě na mazání, co tě bolí namažeš večer

ráno jsi fit ;)

pokud má někdo problém s ušima poradím vyléčím do pár hodin ;)
No prave, proto kdyz nekdo haze do kvasu listi, stopky a u nekterych druhu ovoce i pecky, tak je tam metylu vic. Kdyz vypeckuju merunky do becky, tak tam metylu je šul nul. SAmozrejme nekde to nejde, ze - durancie
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32831
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

metyl je zdravý v kořce vůbec nevadí, v červené víně je běžně, etylakohol je taky jed stačí si projít hřbitov ten je toho důkazem

kdo metyl pije čitý s pozdravem vidíme sa naposledy ;)
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“