pyrolýzny olej

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Odpovědět
rajce112
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 02 úno 2014, 10:24

pyrolýzny olej

Příspěvek od rajce112 »

Zdravím, prosím Vás momentálne sa snažím robiť pyrolýzny olej zo suchého organického materiálu (piliny, seno,...) ako je to tu http://www.youtube.com/watch?v=NVaAl_UAQ30
a výsledky sú veľmi dobré. Môj postup je takýto: Najprv som v laboratórnej aparatúre dal do sklenenej nádoby suché seno a piliny, následne som to zahrieval a pary nechal prechádzať cez destilač. špirálu a vznikol my pyrolýzny olej. Následne som ten olej destiloval pri teplote cca 80 - 90 stupňov celzia a vznikla mi kvapalina s vlastnostami podobnými benzínu/nafte. Dokonca som s týmto palivom rozbehol benzínovú kosačku na trávnik. No plánujem tento pyrolýzny olej spracovať tak ako z vás tu niektorý spracúvajú olej rastlinný tzv. esterifikáciou čiže moje otázky sú:

1.) Pokúšal sa už z vás niekto vyrobiť palivo takýmto spôsobom akým som popísal?
2.) Myslíte si že ak môj pyrolýzny olej spracujem tak ako sa spracúva olej rastlinný môžem tým získať bio naftu? Pretože mi je jasné že ak som môj bio-benzín z pyrolýzneho oleja použil v benzínovej kosačke tak logicky by asi do naftového motora nefungoval. Čo vy na to ?
ezop
Přispěvovatel
Příspěvky: 825
Registrován: 05 zář 2012, 20:00

Příspěvek od ezop »

no na podobne tema jsem tu taky psal a nic moc odpovědi se mi nedostalo.Ale co jsem zjištoval tak velmi zavisí na teplotě.Kdybys ten olej zahřival okolo 400stupnu tak by ti vytekla neco jak nafta
rajce112
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 02 úno 2014, 10:24

Příspěvek od rajce112 »

jasne, môže to byť pravda, nakoľko aj pri rope cca do 80 stupnov vychádza benzín a pri vyšších teplotách nafta, čiže niečo na tom bude. Keď budem mať čas tak spravím nejaké videá pokusné.
ezop
Přispěvovatel
Příspěvky: 825
Registrován: 05 zář 2012, 20:00

Příspěvek od ezop »

ok to by bylo fajn .Akurad s tou teplotou myslím že nemaš pravdu aspon co jsem se dočetl.Při teplotach okolo 400stupnu maš něco jako naft a okolo 500 a více něco jako benzin.Co je na tom pravdy to zatím nemam odzkoušene.
:)
ovocny
Přispěvovatel
Příspěvky: 100
Registrován: 19 lis 2010, 10:59

Příspěvek od ovocny »

UTFG (wallbash)
Nejlehčí plynné uhlovodíky jsou methan, ethan, propan, butan. Poslední dva jsou hlavní součásti automobilového paliva LPG. Petroléter tvoří uhlovodíky s délkou řetězce C5–7 (tv asi 30–70 °C). Používají se jako rozpouštědla, např. při chemickém čištění oděvů. Další frakce jsou benzín (C6–12, 40–200 °C), petrolej (C10–15, 150–300 °C), ze kterého se vyrábí letecké palivo pro trysková letadla, a plynový olej (C10–20, 200–300 °C), ze kterého se získává nafta a lehký topný olej. Zbytek (tzv. mazut) se podrobuje vakuové destilaci za sníženého tlaku, čímž se oddělují těžké topné oleje od asfaltu. Uhlovodíky s dlouhými řetězci (C35 a víc) mohou být hydrokrakováním rozštěpeny, čímž vzniknou mazací oleje.
Uživatelský avatar
Petr H.
Přispěvovatel
Příspěvky: 523
Registrován: 26 dub 2007, 18:20

Příspěvek od Petr H. »

;) já myslím, že při teplotě 80-90 st. z toho předestiloval dřevný líh, který jak je známo vzniká destilací za sucha. A sekačka na něj pojede. Ani nevíme jestli ti to co pak zbylo hořelo. Něco podobného jsem vyrobil destilováním plastů a stejně to byla pyrolýzní voda a nehořelo to.

Jestli už si s tím takhle chceš hrát tak to zkus rozdělit - metyl - voda - zbytek. A u toho zbytku změř hustotu. Pak poznáš jestli je to použitelné.

Více tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolomazn%C3%A1_pec
čti na konci.

A když čtu ten poslední řádek, ta esterifikace by nakonec mohla i klapnout.
Asi tam úplně marně nemíchali Ca(OH)2 - místo NaOH ;)

Nadestiluj přisyp louh a poznáš co to udělá... ;)
nemám žádnou kárku na naftu...
Uživatelský avatar
Petr H.
Přispěvovatel
Příspěvky: 523
Registrován: 26 dub 2007, 18:20

Příspěvek od Petr H. »

nemám žádnou kárku na naftu...
Uživatelský avatar
Petr H.
Přispěvovatel
Příspěvky: 523
Registrován: 26 dub 2007, 18:20

Příspěvek od Petr H. »

;) mi to nedalo a ještě jsem po tom šel...

Tady na to jdou trochu jinak: http://www.pyrolun.cz/popis-unikatni-technologie/

Když koukám na tu destilační křivku tak by se to dalo lít bez problému i do benzína. Při nejhorším použít dvou nádrž. Píšou že oktanové číslo 76. Přidáš trochu E85 a pofrčíš jak ďas!

Když se ti to podaří vyrábět takto, tak to bude OK!
nemám žádnou kárku na naftu...
1doder1
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 10 bře 2014, 19:21

Příspěvek od 1doder1 »

vedel som ze sa da vyrabat palivo z flias a plastov ale z pilin a sena...rajce112 dufam ze budes informovat o pokrokoch mozno nieco skusim aj ja porobit..
pozeram tuto stranku http://www.pyrolun.cz/popis-unikatni-technologie/ a toto je zaujimave "Z 1 tuny polymerových odpadů lze získat od 650-850 kg tekutého paliva"necakal som taku ucinnost
1doder1
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 10 bře 2014, 19:21

Příspěvek od 1doder1 »

JurajSK
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 30 kvě 2014, 16:30

Re: pyrolýzny olej

Příspěvek od JurajSK »

Ahoj
Myslím si že s pyrolýznym olejom ti esterifikácia nepôjde.
Pyrolýzny olej sú uhľovodíky pravdepodobne C3 - C10.

Olej sú estery vyšších karboxylový kyselín s glicerolom. Pri esterifikácia zavádzaš metylovú (z metanolu) skupinu do karboxylovej kyseliny. Predchádza tomu rozštiepenie 3 - vazieb glycerol-karboxylový zvyšok.
Z tohoto dôvodu ti to s pyrolýznym olejom nepôjde, lebo tam nieje ani glycerol, ani karboxylový zvyšok.
JurajSK
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 30 kvě 2014, 16:30

Příspěvek od JurajSK »

Ahoj
Myslím si že z pyrolýznym olejom ti esterifikácia nepôjde.
Pyrolýzny olej sú uhľovodíky pravdepodobne C3 - C10.

Olej sú estery vyšších karboxylový kyselín s glicerolom. Pri esterifikácia zavádzaš metylovú (z metanolu) skupinu do karboxylovej kyseliny. Predchádza tomu rozštiepenie 3 - vazieb glycerol-karboxylový zvyšok.
Z tohoto dôvodu ti to s pyrolýznym olejom nepôjde, lebo tam nieje ani glycerol, ani karboxylový zvyšok.
Uživatelský avatar
Petr H.
Přispěvovatel
Příspěvky: 523
Registrován: 26 dub 2007, 18:20

Příspěvek od Petr H. »

;) kdyby radši někdo poradil, kde toho soudek na otestování sehnat....

když zvládáme vyjetej tak tohle nebude problém... :D
nemám žádnou kárku na naftu...
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“