MERO míchané v pračce ROMO ? ?

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
k.amerika
Přispěvovatel
Příspěvky: 239
Registrován: 17 říj 2012, 14:55
Bydliště: Zbraslavice

MERO míchané v pračce ROMO ? ?

Příspěvek od k.amerika »

Ahoj, mám možnost několik litrů methylu měsíčně, napadlo mě koupit starou pračku romo a začít dělat MERO v ní. Stupně C se dají nastavit, sama směs krásně promíchá a ještě sama,pomocným čerpadélkem, přečerpá do barelu ve kterém se to nechá usadit.. Má někdo zkušenosti? Jestli se mi to hned neucpe, (samosebou to budu dělat již přefiltrované) po špatném propláchnutí nezalepí atd.. Forum jsem pročetl, někdo to umí jen na sluníčku a promíchá klackem s dobrými výsledky, druhý má pomalu laboratoř.. Podle mého to je lepší než předehřívat ve friťáku a pak míchat vrtačkou, hlídat pořád stupně apod.. Ještě by mě zajímalo, jestli to můžu nechat reagovat a usazovat venku jen při pár stupních nad nulou, nebo jestli to chce pokojovou teplotu. Děkuji :)
Uživatelský avatar
imakebiodiesel
Sběrač informací
Příspěvky: 36
Registrován: 01 črc 2012, 12:28
Bydliště: lu2 UK

Příspěvek od imakebiodiesel »

ahoj myslim ze cerpadlo bude mat problem s glycerinom inac odporucam
zacat v malom a ked naberies nejake skusenosti potom experimentovat
dolezite je mat olej na vstupe pomerne cisty bez vody inac teraz sme mali minusove teploty a mero vyslo pekne aj ked v garazi bolo 0 stupnov
aj ked ja to robim tak ze olej zohrejem necham spiralu zapnutu
na 50 C pridam chemiu a necham cirkulovat v systeme asi hodinu potom stocim do 20 LT
bandasiek necham do druheho dna a rano mam na spode bandasiek glycerin zlejem prefiltrujem cez piliny potom filter na jeden mikron
aditivum a fuk ho do auta odporucam tiez hydroxid miesat v metanole a nie vo vode
viac ako 100000km len na ciste bio
Uživatelský avatar
k.amerika
Přispěvovatel
Příspěvky: 239
Registrován: 17 říj 2012, 14:55
Bydliště: Zbraslavice

Příspěvek od k.amerika »

Děkuji za odpověď, přesně tohle jsem si rád přečetl :-) Začnu v menším množství a až to bude dobře vycházet, budu se držet nejlepšího postupu. Jsem rád že se to povede i když je venku chladno. Jedna ROMO je za 300,- v místním bazaru, zítra pro ni zajdu :-)
Uživatelský avatar
imakebiodiesel
Sběrač informací
Příspěvky: 36
Registrován: 01 črc 2012, 12:28
Bydliště: lu2 UK

...

Příspěvek od imakebiodiesel »

s tou prackou zatial pockaj zacni z 20 litrovou bandaskov ktoru poriadne premiesas trasenim v rukach ked budes bio robit z pouziteho oleja pomer
metanolu hydroxidu moze byt pri kazdej varke iny preto ja robim titraciu zakazdym aj ked mam olej od toho isteho dodavatela predsa len tym eliminujem riziko
viac ako 100000km len na ciste bio
JurajSK
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 30 kvě 2014, 16:30

Re: MERO míchané v pračce ROMO ? ?

Příspěvek od JurajSK »

Ahoj
Ja som kúpil Romo za 30 eur a spravil som doteraz už asi 1000 l Mero.
Výborný reaktor.
Môj postup:
1. Olej dam zohriať na 60°C bez miešania, pridám 10 g Síranu sodného anh. a nechám pomiešať 10 min.
2. Pridám metanolát sodný, miešam pri 50°C 30 min.
3. Potom nechám odstáť 30-60min. a odpustím tmavú fázu s glycerolom (pokiaľ to je ešte teple) do suda (tam si to ešte sadne).
4.Zvyšok zahrejem na 90°C (odstrani sa MeOH) a pomiešam 10 min. (na tom Romo sa to zahreje velmi rýchlo)
5. Mero zlievam do 1000 l suda, ked mám asi 300 l začnem premývať vodou, najlepšia je dažďová z okapu, je mierne neutrálna až mierne kyslá.

Potom ju oddelím a vysúším... Kedysi som to ešte dával cez akt.uhlie ale zistil som že je to zbytočné...
Uživatelský avatar
radluk
Aktivista
Příspěvky: 1672
Registrován: 06 čer 2006, 22:38
Bydliště: Uherske Hradiste

Příspěvek od radluk »

jo s tou vodou je to fakt, metyl michat s granulovanym louhem dopredu, treba den predtim, krasne se rozpusti i bez pridavku vody. Chce to cas. Destovka je hodne dobra ;)
JurajSK
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 30 kvě 2014, 16:30

Příspěvek od JurajSK »

Súhlasím s tebou.
Z praxe sa mi potvrdilo že čím menej vody v reakcii tým vyšší výťažok MERO. Ono voda prednostne reaguje s metanolom a to posúva rovnováhu reakcie na stranu vzniku mydla (klasické zmydelňovanie tukov). V bezvodnom prostredí tato možnosť nie je.
Preto pridávam do oleja síran sodný ktorý absorbuje vodu (inak používam to aj na klasickú naftu). 10g naadsorbuje približne 11 g vody a cena za kilo je asi 1,5 eur.
Rozpúšťanie NaOH v MeOH nie je žiadna veda, len to chce čas... Odporúčam robyť nasýtený roztok a ten si dorieďovať podľa potreby čistým MeOH.
Ja to robím asi tak že do bandasky 20l - 30l dám napr. 2,5 kg NaOH a dám si to do kufra auta keď jazdím(nemusím to miešať). Vytvorý sa nasýtený roztok, zlejem koľko treba a zas doplním MeOH.

Možno pre netrpezlivých je KOH ten sa rozpúšťa hneď, len sa ho viac minie a glycerol s ním je riadny kentus.

No a najideálnejšie je kovový sodík. S tým bez problémov spravíte esterifikáciu reakciu aj s EtOH a pri vyšej teplote aj s isopropylalkoholom.
Dokonca pri reakcii MeOH s kovovým Na sa dá esterifikovať pri 20°C.
Vzniknutý metanolát sodný je silnejšia zásada oko samotný hydroxid.
Jediný problém je, že použité alkoholy musia byť úplne bezvodé, u metanolu n20/D 1.329.
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“