volna energia z vody

Výroba, přenos, skladování energie, fotovoltaika, elektrárny, nabíječky a vše související
1olej1
Sběrač informací
Příspěvky: 45
Registrován: 25 říj 2012, 11:45

volna energia z vody

Příspěvek od 1olej1 »

Nazdar
moj dedo ma na dome fotovolticke panely ktore mu vyrabaju elektricku energiu ktoru spotrebuva a prebytocnu predava do siete klasicky scenar no cez pozemok mu tecie potocik napadlo ma vyuzit energiu potocika a postavit malú vodnu elektraren mozno to nevyrobi vela ale ako hoby ma to zabavi chcem sa spytat ci by sa ta energia dala pripojit k tym fotovoltickym panelom a napr.predavat do siete mnozstvo elektrickej energie z panelov navisene o energiu z malej vodnej elektrarne...ak mate k tejto teme nejake poznatky velmi rad ich uvitam
Uživatelský avatar
mir77
Aktivista
Příspěvky: 1735
Registrován: 16 zář 2008, 23:50
Bydliště: Teplice

Příspěvek od mir77 »

Pokud vím, tak na malé vodní elektrárny jsou dotace jen v rámci jejich stavby či rekonstrukce. O výkupu nevím. Teď jsem na to psal seminárku do školy, ale řešil jsem to jen z pohledu EU. Jestli i stát garantuje výkup jako u fotovoltaiky netuším, ale možné to je.

Více o EU dotacích tady, ale ta výzva je snad už ukončena:
http://www.czechinvest.org/eko-energie- ... rodlouzeni

Tak někde pohledej na netu, já musím teď frčet pryč, ale taky by mě to zajímalo.
Octavia 1.9 TDI Ambiente 81 kW ASV, r.v. 2002

V minulosti:
Favorit 136L, r.v. 1989, LPG
Felicia 1.3 LXi, r.v. 1997, LPG
Fabia Sedan 1.4 MPi Classic, r.v. 2001, LPG
jericho-3
Aktivista
Příspěvky: 20116
Registrován: 16 čer 2009, 16:46

Příspěvek od jericho-3 »

Bývalo, že 5 let byli výrobci proudu z vody osvobozeni od daní.. Ale dnes, kdy je moda sluneční svit a zasraná pole kolektory je to asi jinak...
nepropadat panice...
Uživatelský avatar
mir77
Aktivista
Příspěvky: 1735
Registrován: 16 zář 2008, 23:50
Bydliště: Teplice

Příspěvek od mir77 »

Ty kolektory už ustupují. Další "pole" by být neměla, je to pouze na jednotlivcích formou kolektorů na střeše nebo na zdi. Dotace na výstavbu nulové, pouze garantovaná výkupní cena nebo nějakej de facto odečet od spotřebované normální elektřiny. Obojí na dobu tuším 15 let.

Ta podpora obnovitelných zdrojů za každou cenu se mi moc nelíbí. Jejich procento sice stoupá a v teorii to dělají správně, ale neřekl bych, že někde klesá procento spotřeby neobnovitelných zdrojů... Každopádně je to složité téma. Jednou se Unie zavázala, že bude přispívat významnou měrou ke snižování produkce skleníkových plynů a to dělá. My se můžeme stavět na hlavu, můžeme s tím nesouhlasit, ale asi s tím nic neudělám. I když by někdo fakticky prokázal, že globální oteplování je nesmysl, tak řeknou, že furt je lepší vyrábět elektřinu ze Slunce bez emisí, než spalovat uhlí. A jsi tam, kde jsi byl.

Za mě podpora obnovitelných zdrojů ano, pokud to má smysl a pečlivě zvážit, co podporovat. Opravdu bych šel jen do těch nejúčinnějších technologií. Spolu s tím bych však podporoval jádro a jeho rozvoj a omezoval spotřebu fosilních paliv v tepelných elektrárnách. Jenže to jsou velký firmy, které mají poslední slovo a navíc je tam strašák v hromadě případných nezaměstnaných. Situace je tedy taková, že se dělá něco proto, aby se něco dělalo a tím to hasne.
Octavia 1.9 TDI Ambiente 81 kW ASV, r.v. 2002

V minulosti:
Favorit 136L, r.v. 1989, LPG
Felicia 1.3 LXi, r.v. 1997, LPG
Fabia Sedan 1.4 MPi Classic, r.v. 2001, LPG
jericho-3
Aktivista
Příspěvky: 20116
Registrován: 16 čer 2009, 16:46

Příspěvek od jericho-3 »

Já jsem byl vždy pro zelenou energii, protože jsem měl za to, že kurvit přírodu je ukázka lidské stupidity..Než kácet v Brazílii pralesy a jinde ničit přírodu jen proto, že neustále přibývá lidská populace , je lepší vyvolat tam válku ať se vymlátí, než mít planetu samou poušť. A poslední zelené akce, kde se prokázalo , že např. elektromobil v důsledku škodí víc než nafťák a že litr bionafty "stojí " 2litry nafty normální , už tomu nevěřím, bohužel.
Ale voda, to je paráda, ta teče většinou pořád , na rozdíl od slunce, kdy v noci je utrum..Nezapomenu na souseda vedle v chatě, který dal do proudu blbé dynamo s vrtulkou a svítil v obrovské chatě žárovkami 12V na rozdíl od nás, kterým neustále docházely svíčky... :)
nepropadat panice...
Uživatelský avatar
mir77
Aktivista
Příspěvky: 1735
Registrován: 16 zář 2008, 23:50
Bydliště: Teplice

Příspěvek od mir77 »

Jo, ta voda je dobrá. Člověk pak může být i poměrně soběstačný, pokud má elektrárnu s dostatečným výkonem. Ale počáteční investice je veliká a největší problém je v tom, že ne každý má za barákem potom :D A když už, tak mu je celá elektrárna k prdu, protože na jaře se to rozleje a může rekonstruovat barák. Voda je krásná, ale bydlet u ní je hrozný.
Mně se asi nejvíc líbila kombinace fotovoltaiky v kombinaci s tepelným čerpadlem využívajícím energii půdy. Tam by se už na soběstačnost možná i dalo dosáhnout.
Octavia 1.9 TDI Ambiente 81 kW ASV, r.v. 2002

V minulosti:
Favorit 136L, r.v. 1989, LPG
Felicia 1.3 LXi, r.v. 1997, LPG
Fabia Sedan 1.4 MPi Classic, r.v. 2001, LPG
Uživatelský avatar
Ladas
Aktivista
Příspěvky: 34705
Registrován: 28 led 2008, 00:30
Odpovědi: 1
Bydliště: Praha

Příspěvek od Ladas »

Dokud budou debilní zákony typu podpora zelené energie kdy výkupní cena je vyšší než prodejní a proto se prodejní musí dorovnat aby to spotřebitelé doplatily budu proti fotovoltaice (hm)
Oct ALH 66Kw-4??Nm 1??PS
klika,písty,ojnice,saní ARL včetně IC,vedení 60mm,turbo Hybrid-Oleg,trysky PP764+11mm hlava DPF ON
SW Dieselpower
jednohmota+HDS57+VR6 přítlačák,převodovka GGU,brzdy CupraR 323mm př. 288x22mm zad. CO JEDE MUSi BRZDIT!
tuner
Aktivista
Příspěvky: 2767
Registrován: 24 led 2006, 11:32
Bydliště: Carlow (IRL), nebo skoro Brno

Příspěvek od tuner »

navic fotovoltaickej clanek za celou svoji zivotnost nezaplati naklady a emise vytvorene pri jeho vyrobe. Dalsi vec je nesmysl ze kdyz vyrabis elektrinu jakymkoliv zdrojem tak ji musis napred prodat cezu a pro svou potrebu si ji zas musis ze site kupovat a nesmis ji primo pro sebe pouzivat, takze nemuzes byt energeticky nezavislej.
G2,r88,mTDI,4x4,přev.ASD,ABS/EDS,Digifiz,klima, moped Honda VTR
A4,r99, 2,5TDI, AFB, 670t.km
jericho-3
Aktivista
Příspěvky: 20116
Registrován: 16 čer 2009, 16:46

Příspěvek od jericho-3 »

Kámoš měl opravenou starou Francisku ještě z R-Uherska, celé si to pronajmul a opravil, přebytek toho proudu , co nepotřeboval dodával do sítě a měl to dobře zaplaceno. Ale hlavní je u tohoto byznysu vodní právo, to platí dodnes a ten, kdo jej má, je vítěz...Spojil se s takovým "šikovným "spolupracovníkem , který jej poté vyšplouch, před koncem asi 15 let pronájmu si koupil pozemek několik km proti proudu řeky a jelikož měl vodní právo, postavil si větší novou elektrárnu a postupně bere vodu té spodní pronajaté a výsledek bude ten, že až Francisku podle smlouvy vrátí paní, která ji má pro vnučku, vnučka nebude mít vodu ani vodní právo... :(
Napsal jsem to v hrubých obrysech, mne samotnému není jasné, jak se právo přebírá , ale patrně mlynář kdysi to právo měl a to vydrželo dodnes a paní jej převedla na koumáka...l
nepropadat panice...
tuner
Aktivista
Příspěvky: 2767
Registrován: 24 led 2006, 11:32
Bydliště: Carlow (IRL), nebo skoro Brno

Příspěvek od tuner »

jenze by mel prodavat uplne vse co vyrobi cezu a pak to kupovat z5 to co potrebuje, zakon aby jsi nahodou nebyl nezavislej a cez na tobe nemoh vydelavat. Fotovol clanek( ten pro vyrobu el. pro provoz domu) si taky v cr nekoupis bez povoleni cezu. Taky jak by to vypadalo kdyby si tisice lidi nakoupili clanky a nenechali cez vydelavat.
G2,r88,mTDI,4x4,přev.ASD,ABS/EDS,Digifiz,klima, moped Honda VTR
A4,r99, 2,5TDI, AFB, 670t.km
Uživatelský avatar
mir77
Aktivista
Příspěvky: 1735
Registrován: 16 zář 2008, 23:50
Bydliště: Teplice

Příspěvek od mir77 »

Tak až takto hluboce do toho nevidím, ale nevidím problém v tom ustříhnout dráty, odhlásit elektriku a postavit si vlastní zdroj. Neříkejte mi, že si nemůžu koupit kolektory jako soukromník. Nechci dotace, nechci výkup. Chci jen ustřihnout dráty a nic neřešit.
Pokud by to tak bylo, tak je to teda prasárna, na to se ještě schválně podívám. Každopádně možnosti jsou. Solární termální články by pod palcem mít nemusel ;)
Octavia 1.9 TDI Ambiente 81 kW ASV, r.v. 2002

V minulosti:
Favorit 136L, r.v. 1989, LPG
Felicia 1.3 LXi, r.v. 1997, LPG
Fabia Sedan 1.4 MPi Classic, r.v. 2001, LPG
tuner
Aktivista
Příspěvky: 2767
Registrován: 24 led 2006, 11:32
Bydliště: Carlow (IRL), nebo skoro Brno

Příspěvek od tuner »

ofic nejde, nikdo ti ani neudela revizi, neschvali do provozu atd. Kamoska to tak chtela neb bydli na samote kousek od rakouska. V rakousku lze v cr nelze. Mozna na cerno jo ale pokud ti na to prijdou pocitej s peknym prusvihem a na to prijdou protoze prestanes odebirat znacnou cast el.
G2,r88,mTDI,4x4,přev.ASD,ABS/EDS,Digifiz,klima, moped Honda VTR
A4,r99, 2,5TDI, AFB, 670t.km
1olej1
Sběrač informací
Příspěvky: 45
Registrován: 25 říj 2012, 11:45

Příspěvek od 1olej1 »

Dobre ale trochu sme odbocili od temy ja nehodlam vyuzivat nejake fondy alebo dotacie na vodnu elektraren ani nic podobne vobec to nehodlam oficialne nejako riesit zaoberam sa tym len ako hobby ono teoretycky by to slo spravit turbinu napojit na alternator povedzme z auta ktory vyrobi povedzme 1kw napojit to na vyvod zo solarnych panelov cez menic a cez hodiny do siete nie? znova zopakujem nemienim na tom zbohatnut :D
Uživatelský avatar
cin
Aktivista
Příspěvky: 1582
Registrován: 27 led 2010, 15:42
Bydliště: jihlavsko

Příspěvek od cin »

Ladas píše:Dokud budou debilní zákony typu podpora zelené energie kdy výkupní cena je vyšší než prodejní a proto se prodejní musí dorovnat aby to spotřebitelé doplatily budu proti fotovoltaice (hm)
mas naprostou pravdu
O1 ASZ - 200 ps 436 Nm SW TDI Fun HW Marena TDI
Jawa 250 - 559
Zetor 25A
tuner
Aktivista
Příspěvky: 2767
Registrován: 24 led 2006, 11:32
Bydliště: Carlow (IRL), nebo skoro Brno

Příspěvek od tuner »

jenze altik z auta dava 12V a solar panel cca 30-37V a az zjistis co stoji menic tak te to prejde.
G2,r88,mTDI,4x4,přev.ASD,ABS/EDS,Digifiz,klima, moped Honda VTR
A4,r99, 2,5TDI, AFB, 670t.km
Odpovědět

Zpět na „Elektromobilita - související“