elektrostatické čištění olejů

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Odpovědět

"na kolen?" realizovateln?

ano
18
64%
ne
10
36%
 
Celkem hlasů: 28

petertn
Přispěvovatel
Příspěvky: 54
Registrován: 10 lis 2006, 10:04

Příspěvek od petertn »

ja by som uvazoval nad niecim takym, kde by elektroda bol priamo obal nadoby - minus pol, stredna by bol plus a na nu by sa nasuval olejopvy papierovy filter, ale neviem aka je hrubka tych filtrov a ake by tam muselo byt napatie.
Skor niekde zohnat taky filtracny papier a popremyslat ako ho co najlepsie poskladat do harmoniky a len ho tam vsunut
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

petertn píše:ja by som uvazoval nad niecim takym, kde by elektroda bol priamo obal nadoby - minus pol, stredna by bol plus a na nu by sa nasuval olejopvy papierovy filter, ale neviem aka je hrubka tych filtrov a ake by tam muselo byt napatie.
Skor niekde zohnat taky filtracny papier a popremyslat ako ho co najlepsie poskladat do harmoniky a len ho tam vsunut
Jj, dělá se na tom. Obal - plechovka od žrádla pro psa a tvoří jednu elektrodu. Druhou vnitřní elektrodu tvoří nádobka od oleje ve spreji.
Elektrody jsou od sebe 22 mm.
Jaký papír se použije na tu vložku je celkem jedno, protože olej se přes něj nefiltruje, ten jen podél povrchu papíru protéká. Použil jsem normální čtvrtku, naohýbal a hotovo.
Pavel
Přispěvovatel
Příspěvky: 524
Registrován: 13 črc 2006, 10:20

Příspěvek od Pavel »

Hoši, hoši tkhle jednoduše to asi opravdu nepůjde. Kromě mnohých jiných věcí potřebuješ napětí řádově v kilovoltech pro vytvoření silného elektrického pole (ne magnetického!) a harmonika být musí aby se měli kde zachytávat nabité částice (nečistoty) a proudící olej je nestrhával sebou. Obecně čím silnější el. pole tím více částic se odfiltruje. Hodně štestí s pokusy s konzervama.
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

Pavel píše:Hoši, hoši tkhle jednoduše to asi opravdu nepůjde. Kromě mnohých jiných věcí potřebuješ napětí řádově v kilovoltech pro vytvoření silného elektrického pole (ne magnetického!) a harmonika být musí aby se měli kde zachytávat nabité částice (nečistoty) a proudící olej je nestrhával sebou. Obecně čím silnější el. pole tím více částic se odfiltruje. Hodně štestí s pokusy s konzervama.
A v čem vydíš problém??
Mám zdroj 20kV a s hormonikou počítám - to je samozřejmost.
Čím silnější.... to nemáš zase tak docela pravdu - asi jsi myslel čím vyšší napětí - v poho, pokud ale elektrostatická pevnost vrstvy oleje bude nižší, než napětí na elektrodách - prostě přeskočí jiskra a nazdar bazar, další kontaminace oleje.

Tak nějak mi připadá, že jsi z KLEENTEKu :D
Jinak mír :)
Naposledy upravil(a) jaryn dne 25 dub 2007, 08:40, celkem upraveno 1 x.
Pavel
Přispěvovatel
Příspěvky: 524
Registrován: 13 črc 2006, 10:20

Příspěvek od Pavel »

to JARYN: Z KLEENTEKu nejsem, a ani nemám zdání co to je.

Oprava: "Silnější el.pole", mělo být správně "vyšší intenzita el. pole"

Samozřejmě zdroj v řádech desítkách kV není až tak veliký problém, ale s usměrněním bude trochu problém.

A jinak samozřejmě velikosti napětí musí odpovídat vzdálenost elektrod aby vyhověla elektrická pevnost daného izolantu (oleje). pokud takové zařízení budu konstruovat musím tuto vzdálenost dobře stanovit (spočítat s danou tolerancí) což nic nemění na faktu čím vyšší intenzita elektrostatické! pole, tím více zachycených částic.

Takže otázka je 20 kV dostačujících?
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

Pavel píše:to JARYN: Z KLEENTEKu nejsem, a ani nemám zdání co to je.

Oprava: "Silnější el.pole", mělo být správně "vyšší intenzita el. pole"

Samozřejmě zdroj v řádech desítkách kV není až tak veliký problém, ale s usměrněním bude trochu problém.

A jinak samozřejmě velikosti napětí musí odpovídat vzdálenost elektrod aby vyhověla elektrická pevnost daného izolantu (oleje). pokud takové zařízení budu konstruovat musím tuto vzdálenost dobře stanovit (spočítat s danou tolerancí) což nic nemění na faktu čím vyšší intenzita elektrostatické! pole, tím více zachycených částic.

Takže otázka je 20 kV dostačujících?
KLEENTEK je firma, která tyhle mašinky prodává - za nekřesťanský prachy.
Ten zdroj VN není problém, na netu najdeš x plánků, ale snadnější je použít hotový zdroj dc vn - mám tu střídač na 20kV z ruského přístroje pro noční vidění. Nechal jsem si poslat taky pár VN traf pro televize - nekup to za 10 ká ve výprodeji :) Ty není problém budit jednoduchým střídačem - 2 tranzistory a 2 odpory. Výhodou těch VN traf je, že mají zalisovaný usměrňovač.
Samozřejmě máš pravdu, čím vyšší napětí, tím bude účinost filtrace lepší. Napětí takové, kdy už téměř přeskakuje jiskra, ale nepřeskočí :)

Jestli bude 20kV dostačujících, to ukážou pokusy.
Uživatelský avatar
Zdenda
Přispěvovatel
Příspěvky: 239
Registrován: 25 led 2006, 16:29
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Zdenda »

já v tom hlavně furt nevidim ten přínos oproti současným metodám filtrace (cezení přes hadr) :( Je možný, že to nakonec nějak zbastlíš a dokonce to bude i nějak fungovat, ale rychlejší to nebude, kulturnější taky ne (při vyndavání harmoniky se u toho taky pěkně zasereš )...Dosáhneš možná lepší čistoty, ale ta u cezení přes hadr taky neni špatná, pokud mi palivovej filtr vydrží 10 000 km...

Jinak ti ale fandim (noteeth) a obdivuju tvuj bastl-entuziasmus.
VW Passat 1.6 TD, motor CY, r.v. 1987
VW Passat 1.9 TDI, motor AFN, 1996
Ford Mondeo 1.8 TDCI, 2007
Pavel
Přispěvovatel
Příspěvky: 524
Registrován: 13 črc 2006, 10:20

Příspěvek od Pavel »

Rozdíl je v tom že filtrace přes VN má takzvaný lepší šmrnc a je to prostě profesionálnější :)
Koňský povoz je jednoché vozidlo, přesto se dnes trapíme Common Railem ;)
delawega
Přispěvovatel
Příspěvky: 57
Registrován: 24 led 2006, 17:03

Příspěvek od delawega »

http://www.youtube.com/watch?v=wDq9HV8H0ps

skuste dosiahnut nieco podobne...samozrejme medium musi byt voda...
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

Zdenda píše:já v tom hlavně furt nevidim ten přínos oproti současným metodám filtrace (cezení přes hadr) :( Je možný, že to nakonec nějak zbastlíš a dokonce to bude i nějak fungovat, ale rychlejší to nebude, kulturnější taky ne (při vyndavání harmoniky se u toho taky pěkně zasereš )...Dosáhneš možná lepší čistoty, ale ta u cezení přes hadr taky neni špatná, pokud mi palivovej filtr vydrží 10 000 km...

Jinak ti ale fandim (noteeth) a obdivuju tvuj bastl-entuziasmus.
Přínos? Každopádně doleko lepší kvalita filtrace - 0.05 mikronu je masakr.
K tomu, že se zaseru při výměně harmoniky - to se zaseru i při výměně hadru.
K té rychlosti - teď filtruju přes hadr 50l oleje už 3 dny. Jede to přes 2 vzstvy hadru z povlečení. Schválně jsem vzal hodně jemný, jenže filtruju to studený a sádlo to perfektně ucpává, ohřeven jsem to nechtěl komplikovat, protože v nádrži by se to sádlo stejně uvolnilo a ředění naftou nebo benzínem se to akorát prodraží.
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

Zdravím, po kratší odmlce opět tady.
Tak jsem to tedy zbastlil a málem mě vypadly oči z důlku, ale popořadě.
Jak jsem psal, jasno jak na to jsem měl, zdroj VN taky a mrtě vyjetého friťáku taky.
Trochu vrtání, svařování a "plechovka" byla na světě. Přívod oleje dole, odvod nahoře.
Obrázek

Pohled dovnitř na "harmoniku". Do zbylého prostoru přijde jako druhá elektroda plechovka od speje.
Obrázek

Olej před fitrací - klasika po "hadrovým" filtru
Obrázek

ELC v provozu
Obrázek

výstup oleje z filtru
Obrázek

olej po filtraci
Obrázek
Obrázek

Jiskra VN
Obrázek


Co dodat? Snad jen, že harmonika musí být perfektně suchá. Zkusil jsem pustit VN do plechovky na prázdno - bez oleje a jevilo se to jako zkrat. Tušil jsem, odkud fouká vítr, ale jistota nebyla. Celé jsem to razdělal, s "harmonikou" šup do mikrovlnky a nechal ji tam chvíli podusit. Kupodivu zkrat zmizel.
Jestli si chcete vyzkoušet, jak se váš olej čistý, nalejte ho do sklenice a z boku posviťte v zatemněné místnosti lejzrovým ukazovátkem. Pokud vidíte červenou "linku", olej je znečištěný, pokud nevydíte nic, tak vám nefunguje ukazovátko, nebo máte olej čistý :)

A anketa? :D "na koleně" realizovatelné :D
Naposledy upravil(a) jaryn dne 23 kvě 2007, 05:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
radluk
Aktivista
Příspěvky: 1672
Registrován: 06 čer 2006, 22:38
Bydliště: Uherske Hradiste

Příspěvek od radluk »

) (LOL)
Naposledy upravil(a) radluk dne 08 zář 2008, 10:54, celkem upraveno 1 x.
waqw
Přispěvovatel
Příspěvky: 90
Registrován: 24 led 2006, 13:35
Bydliště: OV

Příspěvek od waqw »

vypadá to fakt dobře - jak moc byl ten olej pře tou filtrací znečištěný? Dá se tím odstranit i ten tuk? (v oleji co mám je ho celkem dost a přes hadr to trvá..)
jaryn
Přispěvovatel
Příspěvky: 117
Registrován: 19 dub 2007, 09:44
Bydliště: Králíky/UO - bezdomovec :D

Příspěvek od jaryn »

Ta indučka by šla určitě použít, ale je potřeba ji budit nějakým zdrojem AC a výstup usměrnit, nemo pokud se bude budit přerušovačem, tak alespoň vyhladit.
Olej byl před filtrací znečištěný.... no, tak akorát, po filtraci přes hadr, nebál bych se ho nalejt do nádrže, ale podle fotek je vidět podstatný rozdíl po filtraci.
S tím sádlem je fakt potíž, bývá ho ve vyjetým friťáku dost a určitě by ten malý filtr dokonale ucpalo. Viděl bych to spíš na ředění benzínem / naftou před filtrací - pokud by to to sádlo teda při normální teplotě rozpustilo.
Uživatelský avatar
radluk
Aktivista
Příspěvky: 1672
Registrován: 06 čer 2006, 22:38
Bydliště: Uherske Hradiste

Příspěvek od radluk »

jak velky proud proteka obvodem pri filtrovani? Cca? :? Slo by to VN usmernit i klasikou - polovodici? Ta indukcni civka dava na vystupu vic jak 15 kV.
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“