Soustruh

zcela mimo automobilovou tématiku

Moderátoři: šulda, Moderátoři

A6TDI
Aktivista
Příspěvky: 4820
Registrován: 05 říj 2009, 19:33

Příspěvek od A6TDI »

Ložiska 10x 5 všechny ok . Používá kalibr.
jini
Přispěvovatel
Příspěvky: 597
Registrován: 04 úno 2007, 18:38
Bydliště: Tišnovsko

Příspěvek od jini »

TDI tech píše:
A6TDI píše:Tak aspon o tobe vim , on taky všechno neudělá , hlavně proto že nemá výstružníky apod , ale dělá nožem , nutno dodat že dobře .
Chcem vidiet ako sa trafi do rozmeru pre nejake male puzdro?
Pokud je vřeteno vyvážený, stroj vyrovnanej a ukotvenej, vůle vymezený, pak není problém. Na přesný najetí se použijou na odměřování pohybu příčnýho suportu hodinky (číselníkový úchylkoměr). Málokdo má na soustruhu pravítka. Většina nemá ani to co jsem psal výše.
A kdyžtak se to dosmirkuje :D
Octavia TDI (ASV)≈110kW MAF off MAP on chip můj
Uživatelský avatar
cin
Aktivista
Příspěvky: 1582
Registrován: 27 led 2010, 15:42
Bydliště: jihlavsko

Příspěvek od cin »

TDI tech píše:
A6TDI píše:Tak aspon o tobe vim , on taky všechno neudělá , hlavně proto že nemá výstružníky apod , ale dělá nožem , nutno dodat že dobře .
Chcem vidiet ako sa trafi do rozmeru pre nejake male puzdro?
V dnesni dobe se delaji noze bezne od prumeru 3 , nemluvim o specialech . Nozik je z tvrdokovu , muze mit povlak , i bez povlaku . Sikovny soustruznik si s nim lehce poradi :) Vystruznik je dobra vec, ale na klasickym soustruhu mas nevyhodu ze se blbe chladi , na CNC uz to je lepsi . Plus dalsi nevyhoda vystruzniku je ze ti kopiruje diru po vrtaku/vyhrubniku, takze kdyz ji mas udelanou mimo osu , nebo za roh , v zivote ji vystruznikem nesrovnas , u detailu ktery pak maji pasovat do sebe se zadres, protikus ti dojede do pulky a koncis :( Kdezto kdyz pouzijes nuz , mas diru za jedno presne kruhovou , presne v ose , a samozrejmne presne souosou s obrabenym povrchem . Hlavni vyhoda noze je , ze muzes delat otvory s libovolnym jmenovitym prumerem ;) , vystruzniky jsou dany na dany prumer a danou toleranci, nic vic s nim neudelas . O cenach specialu radsi vubec nemluve, pro soukromnika s SV 18 R/A v garazi to je financne nerealny :( Co se tyka mereni - kalibr je dobry , ale davno prekonany, jedna se jen o komparacni (porovnavaci) meridlo , kde znas mezni uchylky , ale co je mezi nevis, neheĺede na to drtiva vetsina kalibru je vyrobena s pridavkem na "dobre strane" z duvodu pozdejsich oprav, a tak najednou mas diky tomu toleranci stazenou klidne o stovku , coz u toleranci treba H7 je temer polovina tolerancniho pole :!: Daleko lepsi je pouzivat mikrometricky meridla , dvou ci tridotekove s s presnosti 0,005 mm . Smirkovani bych rozhodne nezatracoval, je to bezna metoda pred lestenim, a na klasice se presny prumer bezne smirkem s dobre zvolenou drsnosti obrabi, kdyz se jedna o par tisicinek :)
O1 ASZ - 200 ps 436 Nm SW TDI Fun HW Marena TDI
Jawa 250 - 559
Zetor 25A
A6TDI
Aktivista
Příspěvky: 4820
Registrován: 05 říj 2009, 19:33

Příspěvek od A6TDI »

jo , pár tisícinek.. (noteeth) (rofl)
Uživatelský avatar
cin
Aktivista
Příspěvky: 1582
Registrován: 27 led 2010, 15:42
Bydliště: jihlavsko

Příspěvek od cin »

A6TDI píše:jo , pár tisícinek.. (noteeth) (rofl)
Na klasice doladit smirkem je bezna praxe :) A tisicinky , no kdyz zaberes , odeberes i vic ;) :D , chce to mit v ruce :) 8)
O1 ASZ - 200 ps 436 Nm SW TDI Fun HW Marena TDI
Jawa 250 - 559
Zetor 25A
A6TDI
Aktivista
Příspěvky: 4820
Registrován: 05 říj 2009, 19:33

Příspěvek od A6TDI »

Jasný :) už si nepamatuju kolik se po noži nechá smirkem vzít ,, ale už je mi jasný , že ten povrch po noži je "načechraný " tak jde "od do " :D . Ty mi rozumíš .. :) paqk ani pilník nepomůže (rofl)
Uživatelský avatar
origoš
Aktivista
Příspěvky: 4148
Registrován: 23 led 2006, 14:21
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od origoš »

kvalitni soustruznici vymiraji/odchazeji do duchodu a novi jaksi nedorustaji (nebot tento studijni obor je hodnocen jako nevynosny, navzdory tomu, ze opak je pravdou).
Dneska jsem taky dělal nožem jako Meckie Messer. Dokonce dvěma noži a ještě vrtákem.

https://www.youtube.com/watch?v=XocSf6dRJOM
Obrázek
Benzín patří do letlampy a taky do resistinu

www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
cin
Aktivista
Příspěvky: 1582
Registrován: 27 led 2010, 15:42
Bydliště: jihlavsko

Příspěvek od cin »

Co to bude ? Vypada ta vyroba na nejaky maly automat :) To je jeste stara dobra mechanika, i kdyz nekdy vyladit vacku byl problem :)
O1 ASZ - 200 ps 436 Nm SW TDI Fun HW Marena TDI
Jawa 250 - 559
Zetor 25A
Uživatelský avatar
origoš
Aktivista
Příspěvky: 4148
Registrován: 23 led 2006, 14:21
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od origoš »

Dělám to synovi do propisek, protože žádný podobný šroubek se sehnat nedá.
http://www.mosaznevyrobky.cz/s/propiska ... 57817.html
Je to CNC soustruh vlastní konstrukce_přestavba.
Ještě jsem to trochu vylepšil: https://youtu.be/XqPra_LmPX0
Benzín patří do letlampy a taky do resistinu

www.mosaznevyrobky.cz
A6TDI
Aktivista
Příspěvky: 4820
Registrován: 05 říj 2009, 19:33

Příspěvek od A6TDI »

Na jakym soustruhu to je ? a co to je za systém ?
Uživatelský avatar
cin
Aktivista
Příspěvky: 1582
Registrován: 27 led 2010, 15:42
Bydliště: jihlavsko

Příspěvek od cin »

origos - jsi pan Mistr , tohle dat sam dohromady , to uz chce opravdu fistrona . Taky by mne zajimalo jaky to ma system , jak jsi vyresil odmerovani , jak to programujes , jestli pouzivas podprogramy a tak :)
O1 ASZ - 200 ps 436 Nm SW TDI Fun HW Marena TDI
Jawa 250 - 559
Zetor 25A
A6TDI
Aktivista
Příspěvky: 4820
Registrován: 05 říj 2009, 19:33

Příspěvek od A6TDI »

..a jak to má řešený pohon ? ..
Jo , frčí to hezky.
Na tohle už by sehnal pěknou zakázku
Uživatelský avatar
origoš
Aktivista
Příspěvky: 4148
Registrován: 23 led 2006, 14:21
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od origoš »

Jestli myslíte pohon vřetene, tak je tam řemenový variátor, něco podobného co mají malé motocykly. Program píšu ručně. Zatím se to učím. Mašinka je dokončovací soustruh Hardinge. Ještě mám jedno pěkné video, co mi natočil Martin:
https://youtu.be/zfD2WMgMcCo
Naposledy upravil(a) origoš dne 29 říj 2015, 22:28, celkem upraveno 1 x.
Benzín patří do letlampy a taky do resistinu

www.mosaznevyrobky.cz
A6TDI
Aktivista
Příspěvky: 4820
Registrován: 05 říj 2009, 19:33

Příspěvek od A6TDI »

Ne, myslíme pohony suportu a v jaký operační systém to používá . Ikdyž plynulý otáčky vřetene , taky parádička.
Uživatelský avatar
origoš
Aktivista
Příspěvky: 4148
Registrován: 23 led 2006, 14:21
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od origoš »

Pohony krokovými motory, systém Linux. Plynulý otáčky, ale zatím ručním kolečkem.
Benzín patří do letlampy a taky do resistinu

www.mosaznevyrobky.cz
Odpovědět

Zpět na „Diskuze - MIMO mísu“