Dotaz pro elektrikáře.

co se jinam nevešlo/nehodilo - ohledně aut

Moderátoři: šulda, Moderátoři

Odpovědět
Josefbmw
Sběrač informací
Příspěvky: 48
Registrován: 24 lis 2018, 12:03
Bydliště: Benešov u Prahy

Dotaz pro elektrikáře.

Příspěvek od Josefbmw »

Dobrý den,
Chtěl někoho ochotného, kdo se vyzná v elektrotechnice, moc poprosit jaký konkrétně
použít usměrňovač, když chci pomocí LED diody vyzkoušet indukční (magnetický) senzor který se u některých aut používá na čidla ABS či otáček klikoveho hřídele a tak.
Za případnou odpověď předem moc děkuji.
Pepíček
Přispěvovatel
Příspěvky: 848
Registrován: 01 dub 2016, 20:51
Bydliště: Posázaví

Re: Dotaz pro elektrikáře.

Příspěvek od Pepíček »

Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil tvůj dotaz :)
Nepoužívej na to tyto snímače, protože bys musel signál dále zpracovávat a zesilovat a vyrobit tomu celému nějaký výstup. Zjednodušeně řečeno: Samotný snímač ti LED diodu "neutáhne"

Použij toto: https://www.gme.cz/indukcni-cidlo-lj18a ... n-no-kabel
To je čidlo, které má externí napájení a ke spínání se používá NPN tranzistor, který můžeš zatížit až 0,3A.

Koukni sem: https://www.stranskyapetrzik.cz/pneu/pn ... kt-zasady/ Je to druhý obrázek s popisem "Typ snímače NPN"
Nepoužívá se magnet ale jakýkoliv železný pól.
VW Golf IV 85 kW AJM
Mercedes GLK 320 CDi
Josefbmw
Sběrač informací
Příspěvky: 48
Registrován: 24 lis 2018, 12:03
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: Dotaz pro elektrikáře.

Příspěvek od Josefbmw »

Asi jsem se špatně či nešikovně vyjádřil, tak se moc omlouvám,
ale jde mi o to, že bych si tímto způsobem chtěl diagnostikovat čidlo a porovnat s ostatními čidly,
vím odborníkům mající diagnostiku a vicekanálové osciloskopy budu k smíchu co jsem za primitiva, ale jde mi o to jak usměrnit to střídavé napětí generované VR snímačem, tedy indukčnímci magnetickým, zkrátka pasivním bez externího napájení, aby mi to ta LED dioda sbaštila a nějak zablikala při konkrétních otáčkách.
Moc děkuji.
Pepíček
Přispěvovatel
Příspěvky: 848
Registrován: 01 dub 2016, 20:51
Bydliště: Posázaví

Re: Dotaz pro elektrikáře.

Příspěvek od Pepíček »

Obávám se, že to pasivně nepůjde. Ty snímače mají výstupní napětí okolo 0,5V a odpor vinutí je asi od 1 kOhm do 3 kOhm. Dostatečné napětí a proud pro bliknutí LED prostě nedostaneš. Pokud budeš usměrňovat, tak 0,5V ti možná otevře rychlá Schottky dioda, ale LED potřebuje dalších minimálně 1.5V, aby svítila. Takové napětí ale není k dispozici. To je jen 0,5V a ty potřebuješ minimálně 3V.
A k smíchu nejsi. Prostě jen nevíš že to takhle jednoduše nejde. Kde není energie, ani LEDka nebere.
Než se zlobit s nějakým bastlem, tak bych radši koupil za 1000kč toto: https://pl.aliexpress.com/item/40011436 ... 5816%22%7D
VW Golf IV 85 kW AJM
Mercedes GLK 320 CDi
JozefC
Aktivista
Příspěvky: 1081
Registrován: 05 kvě 2016, 06:14

Re: Dotaz pro elektrikáře.

Příspěvek od JozefC »

Je ti to zbytočné, lebo nevidíš priebeh a tým pádom, či je v poriadku snímacia plocha snímača. Na orientačné meranie je pri indukčnom snímači bohate postačuje multimeter. Prepneš rozsah na napätie a zmenou otáčok sa ti zmení veľkosť napätia.
Uživatelský avatar
vilik
Přispěvovatel
Příspěvky: 455
Registrován: 24 led 2006, 07:25

Re: Dotaz pro elektrikáře.

Příspěvek od vilik »

Co jsem napsal je blbost. :oops:
Naposledy upravil(a) vilik dne 22 lis 2021, 18:40, celkem upraveno 1 x.
VW Sharan
1.9 TDI PD
Josefbmw
Sběrač informací
Příspěvky: 48
Registrován: 24 lis 2018, 12:03
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: Dotaz pro elektrikáře.

Příspěvek od Josefbmw »

Každopádně Vám pánové děkuji za názory, holt budu touto metodou zkoušet jen hallovy snímače, které pracují se stejnosměrným napětím na 5V či 12V
Odpovědět

Zpět na „Diskuze o autech“