oprava kabeláže - spoj

Moderátoři: šulda, Moderátoři

Odpovědět
xshreck
Přispěvovatel
Příspěvky: 643
Registrován: 19 čer 2012, 17:57
Bydliště: UH

oprava kabeláže - spoj

Příspěvek od xshreck »

Zdravím,
dneska mi shořel vypínač - vzal sebou konektor a pár kabelů se seskvarilo. byl už hezký plamínek :-)

teď otázka - čím spojujete novou kabeláž se starou? Někde jsem četl, že se nedoporučuje pájet, navíc bych měl u světel strach, aby se pájka časem "neroztekla".

čím byste tedy napojili nový konektor na ovládání světel - dutinky a zalisovat (nějaké doporučení na konkrétní dutinky a kleště, co jsou osvědčené?) nebo jen natáhnout smrstovacky a spajet.

Díky za postřehy a tipy
Jarda S.
Aktivista
Příspěvky: 4188
Registrován: 13 lis 2010, 18:11
Bydliště: Netolice, největší prdel v republice

Re: oprava kabeláže - spoj

Příspěvek od Jarda S. »

krimpuju takovýma kleštěma https://www.aliexpress.com/item/3286722 ... 6XcTeSGnYo

a spojky bych dával klasiku https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... lqmJX3Fas1

a přes to smrštovačku s lepidlem (noteeth)


tak a ted do mně co dělám špatně (rofl)
Passat AVF 96kw
GIII 1Z 66kw + s764, kat off, egr off, TA
felda 1.3 BMM 95 LPG
Uživatelský avatar
roman1648
Aktivista
Příspěvky: 19273
Registrován: 18 zář 2009, 06:57
Bydliště: Vysočina

Re: oprava kabeláže - spoj

Příspěvek od roman1648 »

Já teda nejraději používám pájení, pokud teda měď už není černá stářím že to na ní nedrží...
ondra.p
Přispěvovatel
Příspěvky: 335
Registrován: 06 zář 2015, 10:33

Re: oprava kabeláže - spoj

Příspěvek od ondra.p »

U slabších vodičů pajení a smrštovačka. U silnějších je podle mě idealní tohle https://www.hadex.cz/l838-100-spojka-li ... BJEALw_wcB

a smrštovačka.
dracekvo
Přispěvovatel
Příspěvky: 125
Registrován: 08 lis 2021, 12:55

Re: oprava kabeláže - spoj

Příspěvek od dracekvo »

Při pájení se vodič v místě spoje rád láme a navíc tam vzniká koroze.
Pokud je místo, tak bych použil lisovací spojky jak bylo psáno v prvním příspěvku.
Ale taky jsem občas pájel nedůležité věci, kdy jsem byl línej a nebyl tam pořádně přístup. Zatím to drží. Jen jsem dal nejdřív obyčejnou smršťovačku a přes ní ještě tu s lepidlem, aby se co nejvíce omezil pohyb kabelu v místě pájení.
Třeba u zadního stěrače a tak. U světel bych si to nedovolil. Neni nic příjemného, když za jízdy auto zhasne.
ondra.p
Přispěvovatel
Příspěvky: 335
Registrován: 06 zář 2015, 10:33

Re: oprava kabeláže - spoj

Příspěvek od ondra.p »

no nevím napájel jsem toho hromady a nikdy se mi nic nezlomilo ale chce to pájet trochu jako člověk tz. pájet k sobě vodiče jen menších pruřezů Pájené spoj stačí cca 5mm. a nenavalit tam tunu cínu který zateče pod izolaci. Síla pájených vodičů max 1mm spíš 0,75. Všude jinde dávám lisovací dutinky.
Uživatelský avatar
ROMEK
Aktivista
Příspěvky: 5462
Registrován: 03 dub 2006, 19:53
Odpovědi: 1
Bydliště: SK Záhorie

Re: oprava kabeláže - spoj

Příspěvek od ROMEK »

Určite pajkovat +zmrštovačku. Tie spojky a podobne kktniy začnu oxidovat a hnit. Príkladom su spojky co dávaju k ťažným zariadeniam. Letovaný spoj nesmie by´t nikde kde sa vodič ohýba a pracuje treba priechodky dverí kufra atď.
Honda CR-V, Peugeot Partner, Škoda 1000MB DELUXE
Uživatelský avatar
mirek999
Přispěvovatel
Příspěvky: 692
Registrován: 22 srp 2011, 13:05
Bydliště: Kousek od Mělníka

Re: oprava kabeláže - spoj

Příspěvek od mirek999 »

Přesně jak píše Romek. Krásný letovaný lesklý spoj a ideálně smršťovací bužírka. Ta to krásně zpevní a nemá tendenci se nic lámat. Roky drží takto všechny spoje a žádný problém. Samozřejmě používám letovací pastu, která zlepší přilnavost cínu k vodiči. Pokud musím použít izolační pásku, tak jedině textilní. Plastová se po nějakém čase začne sama rozlepovat.
Toledo 1L, 1Z. Octavia 1Z, BSE. Caravelle T4, ABL.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní technika bez rozlišení značky“