Jak kdo vaříte MEŘO,EEŘO atd.

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Odpovědět
Radar
Přispěvovatel
Příspěvky: 64
Registrován: 23 led 2006, 14:24

Jak kdo vaříte MEŘO,EEŘO atd.

Příspěvek od Radar »

Před časem se tady vedla diskuse o tom jak vyrobit MEŘO.
Myslim si, že by nebylo špatný si vyměnit zkušenosti ve specializovanym tématu.
A úvodem tady zveřejnim můj postup založený na studiu fóra a vlastních experimentech.

Z prostorových důvodů dělám menší zavážky a to 23l vyfritu.

Esterifikaci provádim ve kbelíku od malířské barvy o objemu cca 30l s nacvakávacim víkem, který dobře těsní.

Olej zahřívám v upravenym fritovacim hrnci a míchám v kbelíku se studenym tak aby teplota byla 55-60°C (POZOR nikdy víc hrozí vyvržení roztoku louhu v metylalkoholu).
Kbelík umístim pod stojanovou vrtačku a namontuju zednický míchadlo.
Začnu míchat (otáčky je třeba odladit předem).
Za běhu vrtačky vleju plynule 4,5l metylalkoholu s rozpuštěným louhem (184g=8g/l oleje) a nechám hodinu míchat.
Potom zavíčkuju a nechám 72 hodin stát (stačí i 24h, mě to tak vychází na směny a nespletu se).

Následuje praní ve 2ks 25l plastovejch barelech-do každého stočim polovinu.
Barely maji každej namontovány ze strany dva kohoutky-jeden u dna a druhej o 4-5cm výš.
Barely doplnim víkem teplou vodou pomocí hadices tryskou tak aby docházelo i intenzivnímu víření. Tryska je lepší plochá aby vytvářela větší počet kapek vody.
Nechám stát do úplnýho oddělení vody(většinou stačí hodina).
Spodnim kohoutkem odpustim vodu.
Postup opakuju většinou 4x tak aby voda nebyla mléčně zakalená(dá se měřit i PH vypouštěné vody).
Postup je možný přerušit a pokračovat i další den. Obvykle peru při jiný práci a přerušuju 1x.
Stáčim vrchnim kohoutkem tak aby hladina vody byla mezi kohoutkama.

Vypraný metylester ještě sušim ve výše uvedenym friťáku za kontroly teploty. Ve starym velkym hrnci chladim na 35-45°C a přidávám zimní aditivum od Bishops (takhle se míchá podle výrobce).

Samozřejmě filtruju a pak tankuju. Lepší je filtrace za tepla-samospádem je rychlejší.
Octavia 110PS AHF+Sprint 764 EGR+CAT OFF+jednohmota
Uživatelský avatar
Petr H.
Přispěvovatel
Příspěvky: 523
Registrován: 26 dub 2007, 18:20

Příspěvek od Petr H. »

(LOL) super. Z popisu je zjevné, že to máš kde dělat. Hádám, děláš někde na dílně, kde máš kam vypouštět odpadní vodu, zásuvku kam zastrčit fritézu.
To mi ostatní jsme na tom hůř. Pokud má někdo přístup k metylalkoholu za rozumnou cenu, tak to stejně neprozradí. Ostaní si můžou koupit akorát tak technický líh v drogerii, kde se bez té známosti pod 50,- Kč za litr stejně nedostaneš ani po kanystrech. Pak už jen zbývá vyřešit kde to smícháš. Někdo má garáž, a nemá ji vyhřívanou tak může vyrábět akorát v létě, a to ještě blbě. Pokud má chladnou garáž, tak proreagování trvá i několik týdnů, a dalších několik měsíců čeká, než mu gravitace oddělí i rozptýlené zbytky louhu. Štastnější kousek má sklep v paneláku, kde bývá o něco tepleji a čekací doba se zkrátí zhruba o polovinu. Oba dva týpkové jsou velcí nadšenci se spoustou volného času.
V tým případě jsi bud majitel dílny a zřejmě by jsi měl mnohem výhodnější místo doby strávěné nad výrobou měřo vyrábět výrobky, tržba by pak byla mnohem vyšší, nebo máš hloupého šéfa a platí v podstatě to samé.

;) Tak to zkus z druhé strany. Začni tim kupuju to a to za tolik a tolik tam a tam. Pokud patříš mezi ty štastné, kterým někdo vstupní suroviny daruje, tak debata nemá smysl, protože bude nereplikovatelná a nebudeš mít s kým měnit skušenosti.
Já třeba pokusů provedl celé desítky, zkušeností jsem získal spoustu, ale nemám kde bych dosáhl na metanol nebo etanol za takovou cenu, aby se vyplatilo tím nějak více zabývat. V okolí tady někdo vykupuje olej za 5,- Kč litr a jezdí si, když nedám to samé nebude nic. Takže prostor pro cenu alkoholu je dost úzký.
nemám žádnou kárku na naftu...
Radar
Přispěvovatel
Příspěvky: 64
Registrován: 23 led 2006, 14:24

Příspěvek od Radar »

Asi máš pravdu, že bych měl taky napsat za kolik uvařim.

Vyfrit buď kupuju za 1,50 - 2,- Kč a nebo taky menší část dostanu zadarmo, spíš za občasnou flašku takže možná ještě dráž.

Louh nebudu komentovat kilo stojí do 50,-Kč

A pak ten věčnej problém s metanolem. Já ho mám osobně za necelých 20,- Kč. Cena je dobrá a stejně jako ostatní nemůžu zveřejnit zdroj.
Jediný co můžu poradit je kontaktovat modeláře nebo ještě plochodrážníky, ty na něj snad ještě jezdí.

A s tim prostorem sem psal, že ho mám málo. Proto nádoba max. 25l aby se nechala donést k vodovodu a taky abych se s rafinerií vešel do dvou skříní jako byly na vojně.

Je ale pravda, že je tam docela teplo v zimě asi 12°C.

Vařim při jiný práci takže velkej vliv na výkony to nemá.

A jinak si myslim, že už je tady dost lidí co maji suroviny a vařej. Právě
mezi nima sem si představoval výměnu zkušeností.
Octavia 110PS AHF+Sprint 764 EGR+CAT OFF+jednohmota
Uživatelský avatar
Petr H.
Přispěvovatel
Příspěvky: 523
Registrován: 26 dub 2007, 18:20

Příspěvek od Petr H. »

Njn. metýlek se asi dá někde koupit do 20,- Kč la litr do soudku, jenže o tom co vim je tak daleko, že bych tam musel jet s cisternou. EEŘO se pak už vůbec nevyplatí, protože líhu potřebuješ o dost víc než metýlku. Ale zase si stím můžeš hrát na ostro... . Neříkám, že musím mít metyl za dvacet, kdyby někdo věděl, kde koupit nějaká měnší balení, klidně si je nechám poslat. Budu vděčný když mi někdo případně hodí kontakt. Balí se to do meších balení a používá do krbů bez komína. Ale to je pro snobáky, takže žrádýlko podle toho taky stojí... ;)
nemám žádnou kárku na naftu...
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32832
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

Radar píše:Asi máš pravdu, že bych měl taky napsat za kolik uvařim.

Vyfrit buď kupuju za 1,50 - 2,- Kč a nebo taky menší část dostanu zadarmo, spíš za občasnou flašku takže možná ještě dráž.

Louh nebudu komentovat kilo stojí do 50,-Kč

A pak ten věčnej problém s metanolem. Já ho mám osobně za necelých 20,- Kč. Cena je dobrá a stejně jako ostatní nemůžu zveřejnit zdroj.
Jediný co můžu poradit je kontaktovat modeláře nebo ještě plochodrážníky, ty na něj snad ještě jezdí.

A s tim prostorem sem psal, že ho mám málo. Proto nádoba max. 25l aby se nechala donést k vodovodu a taky abych se s rafinerií vešel do dvou skříní jako byly na vojně.

Je ale pravda, že je tam docela teplo v zimě asi 12°C.

Vařim při jiný práci takže velkej vliv na výkony to nemá.

A jinak si myslim, že už je tady dost lidí co maji suroviny a vařej. Právě
mezi nima sem si představoval výměnu zkušeností.
já akorát neperu a jestli to míchám pět minut tak to je moc a někdy mám problém když to nechám třeba dva dny ze se mi z toho glycerinu udělá podrážka a pak mi nejde z kanystru ven

s teplotama se taky moc nemazlím, že bych to nějak cíleně ohříval,
leju vyfrit do barelů a počkám si až bude pařák, pak jedu třeba 150 l po dvackách naráz za den miloš
Uživatelský avatar
Petr H.
Přispěvovatel
Příspěvky: 523
Registrován: 26 dub 2007, 18:20

Příspěvek od Petr H. »

(wallbash) milošu!!! už jsem marně doufal že si se odnaučil používat tlačítko citovat!!!

Mi ale vysvětli jak ten glycerol přemluvíš, aby ti takhle stuhnul :? To máš v garáži kluziště nebo co, že ti tam zmrzne??
nemám žádnou kárku na naftu...
Radar
Přispěvovatel
Příspěvky: 64
Registrován: 23 led 2006, 14:24

Příspěvek od Radar »

Petře, mě to někdy taky ztuhne na podrážku, ale mám fígl. Jednak nepoužívám kanystr s úzkým hrdlem ale kbelík. A trocha horký vody taky udělá do druhýho dne svoje. 8)
Octavia 110PS AHF+Sprint 764 EGR+CAT OFF+jednohmota
Uživatelský avatar
Petr H.
Přispěvovatel
Příspěvky: 523
Registrován: 26 dub 2007, 18:20

Příspěvek od Petr H. »

A nedrží vám to takhle pohromadě náhodou mejdlo nebo spíš sádlo z toho vyfritu??
nemám žádnou kárku na naftu...
Radar
Přispěvovatel
Příspěvky: 64
Registrován: 23 led 2006, 14:24

Příspěvek od Radar »

To mejdlo by to mohlo dělat, ale sádlo z vyfritu musí při správnym dávkování louhu a metylu zreagovat. Svojí roli hraje i to zahřívání. Ze začátku sem nezahříval a dávkoval dle Miloše a sádlo se usazovalo. Pak to tady psal myslím Difosgen, že vstupní teplota má být do 60°C a louhu tolik aby se tvořilo trochu mýdla. Zároveň sem někde našel, že metylu musí být asi 2dl na litr oleje.
Projevilo se to tim, zě si glycerín nesedal do rána, ale většina si sedne za půl hodiny. Zároveň je výslednej produkt mnohem světlejší. Dřív byl z černýho oleje hodně tmavej a teď bych řek, že barva je podobná hydraulickýmu oleji.
Octavia 110PS AHF+Sprint 764 EGR+CAT OFF+jednohmota
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32832
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

Petr H. píše:(wallbash) milošu!!! už jsem marně doufal že si se odnaučil používat tlačítko citovat!!!

Mi ale vysvětli jak ten glycerol přemluvíš, aby ti takhle stuhnul :? To máš v garáži kluziště nebo co, že ti tam zmrzne??
doufáš marně, nejsou lidé všichni stejní a podle tvých představ,

nevím proč to stuhne. nedělá to vždy je to podle mě olejem , co beru z nemocnice tak glycerin vyleju, ze střediska za dva dny musím nalét vodu a rozmixovat jinak ho nedostaneš

jednou jsem tu psal jak jsem měl 50 l oleje který vyřadili že smrděl rybinou a vznikla za dvě hodiny nafta že jsem nechápal a další várky se chovaly jinak asi jak popisuješ a taky jsem to měl na slunci a ještě ohříval,

miloš
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32832
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

Radar píše:To mejdlo by to mohlo dělat, ale sádlo z vyfritu musí při správnym dávkování louhu a metylu zreagovat. Svojí roli hraje i to zahřívání. Ze začátku sem nezahříval a dávkoval dle Miloše a sádlo se usazovalo. Pak to tady psal myslím Difosgen, že vstupní teplota má být do 60°C a louhu tolik aby se tvořilo trochu mýdla. Zároveň sem někde našel, že metylu musí být asi 2dl na litr oleje.
Projevilo se to tim, zě si glycerín nesedal do rána, ale většina si sedne za půl hodiny. Zároveň je výslednej produkt mnohem světlejší. Dřív byl z černýho oleje hodně tmavej a teď bych řek, že barva je podobná hydraulickýmu oleji.
co čtu tak jsi zvedl dvojnásobně metanol a louhu dáváš kolik? miloš
Uživatelský avatar
Petr H.
Přispěvovatel
Příspěvky: 523
Registrován: 26 dub 2007, 18:20

Příspěvek od Petr H. »

Jo to sedí taky jsem navařil i hodně tmavé várky, zvlášt když to v tom friťáku trápili do neúnosna. Metylu je právě míň. 2dl na litr oleje je ethylu.
Přesně 1,88. Methylu je tuším 1,34 ale mrkni radši na difozgenovo příspěvky, už si to taky přesně nepamatuju. Hele nebyl by jsi od té dobroty a neulil my toho metylu do nějakého kanystříku, třeba náplně do odstřikovače, nebo alespoň do PET flašek. Prachy ti samozřejmě pošlu předem, o cenu mi ani tak moc nejde. Podle vašich popisů vám to z metylem regajuje postatně rychlejš, tak bych to chtěl vyzkoušet.
nemám žádnou kárku na naftu...
Radar
Přispěvovatel
Příspěvky: 64
Registrován: 23 led 2006, 14:24

Příspěvek od Radar »

Možná se pletu, ale nejni to váhově? Objemově je to víc protože metyl má myslím 0,8kg/l. Některý zdroje to tak uváděly a mě se to osvědčilo. Kouknul bych co psal Difosgen, ale nechce se mi to hledat.

Miloši dávám 8g louhu (pevnýho). Musí se utvořit trošku mýdla a to potom vyperu vodou.
Octavia 110PS AHF+Sprint 764 EGR+CAT OFF+jednohmota
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32832
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

Radar píše:Možná se pletu, ale nejni to váhově? Objemově je to víc protože metyl má myslím 0,8kg/l. Některý zdroje to tak uváděly a mě se to osvědčilo. Kouknul bych co psal Difosgen, ale nechce se mi to hledat.

Miloši dávám 8g louhu (pevnýho). Musí se utvořit trošku mýdla a to potom vyperu vodou.
tak napiš přený recept jak to děláš ten pevný louh je asi KOH, mně už dochází potraviny louh i metanol tak bych klidně zkusil i něco jiného, když ti to fachčí,
myslím si že jsem asi jeden z prvních který začal doma esterifikovat a taky dlohodobě jezdit na ten výrobek, naučil jsem to pár lidí jen pro zajímavost,
ten recept jsem viděl jednou v televizi jak si jeden američan vyráběl naftu v garáži,
co předváděl tak se stím nesral nalil louh do metanolu, chrstl do kanystru s olejem trochu protřepal, vzal kanystr z druhého dne nalil do nádrže, až viděl glycerin tk toho nechal a pak předvíděl jak jede zadarmo na mcdonald :-D miloš
Radar
Přispěvovatel
Příspěvky: 64
Registrován: 23 led 2006, 14:24

Příspěvek od Radar »

Postup je na začátku a dávkování je 23l oleje, 4,5l metylu a v něm rozpustim 184g louhu na čištění odpadů. Pokud se nemýlim tak je to louh sodný NaOH.

Inspiraci sem měl od Tebe a pak sem k tomu přidával to co sem kde vygoogloval a vyexperimentoval.
Hlavně je to postup ze kterýho vypadne výsledek vždycky stejnej. Samozřejmě, že laboratoř by rozdíly našla, ale to platí i o různejch benzínkách.
Octavia 110PS AHF+Sprint 764 EGR+CAT OFF+jednohmota
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“