domaci elektrarna na olej

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

tequilaman
Sběrač informací
Příspěvky: 20
Registrován: 06 črc 2009, 08:53
Bydliště: jičín - mlada bolesalv

Příspěvek od tequilaman »

simca1301 píše:
tomascnl píše:kogeneracne jednotky su vetsinou na plyn a kotle maju efektivnost na 60%
z kogeneracia mas viac nez 90% energie
nevím ke kterému problému se vyjadřujete...
kotle - všeobecně tedy jakékoli na cokoli - mají účinnost od 60 AŽ DO 98%
kogenerace - ve významu odběr všech energií z daného stroje - má účinnost samozřejmě až 99 %.
Obecně platí, že čím větší výkon el. energie vyrobíte, a jste schopen ji spotřebovat nebo akumulovat - tím máte KWH levnější.
Mě vychází zatím 1 KWH na 1,25 Kč
ta 1.25kc/kwh se mi moc nezda muzete to podlozit nejakou matematikou???? co pouzivate za palivo do kogen. , za kolik ho kupujete?
simca1301
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 20 bře 2011, 10:30

Příspěvek od simca1301 »

tequilaman píše:
simca1301 píše:
tomascnl píše:kogeneracne jednotky su vetsinou na plyn a kotle maju efektivnost na 60%
z kogeneracia mas viac nez 90% energie
nevím ke kterému problému se vyjadřujete...
kotle - všeobecně tedy jakékoli na cokoli - mají účinnost od 60 AŽ DO 98%
kogenerace - ve významu odběr všech energií z daného stroje - má účinnost samozřejmě až 99 %.
Obecně platí, že čím větší výkon el. energie vyrobíte, a jste schopen ji spotřebovat nebo akumulovat - tím máte KWH levnější.
Mě vychází zatím 1 KWH na 1,25 Kč
ta 1.25kc/kwh se mi moc nezda muzete to podlozit nejakou matematikou???? co pouzivate za palivo do kogen. , za kolik ho kupujete?
dnes jedu na soju-potravinářskou 19,-kč litr
motor Peugeot 1,9GRD - mechanické přímé vstřikování
soja předehřev na 75 stupnů
alternátor odběr 24 kw-400V
účinnost motoru diesel 60%
zbylých 40% teplo výfuku a chladiče - vytápí obě garáže a všechny dílny
při odebírání 24KW z motoru má spotřebu 2,0 lt/hod.
tedy 2x19=36------- 36:24=1,5kč za 1 KWH elektr. + topení

při odběru z alternátoru 40 KW
spotřeba 4,2 lt
tedy 4,2x19=79,8kč-------79,8:40=1,995kč za KWH+topení

vemte si kalkulačku a spočítejte si to na cenu topného oleje
a ta je:
cena nafty 34,- - SD 10,5 kč - 23,5OKč
pokud se divíte té ceně za soju mám jí dost a rád se podělím i o předehřívač - ten stojí 950 Kč - krabička 8x8x3cm
u auta je dává před vstřikovací čerpadlo a dvoucestný ventil
pro další informace mi pište na muj mail
zdar úsporám !!!!!!
simca1301
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 20 bře 2011, 10:30

Re: Elektrocentrala

Příspěvek od simca1301 »

bydlime v klidne casti Prahy 9, kde neni temer zadny hluk a sklep nemame, takze kdyby tam na zahrade v pristresku celorocne bezel spalovaci motor, byl bych asi trnem v oku nejednem sousedum. Bylo by mozne rozvest jaky hluk to opravdu vydava? I kdybych pouzil 2x az 3x 10cm Orsil, stale to bude hlucet z vyfuku...

z výfuku jde jen pára a je slyšet jen když si vezmu žebřík a jdu blízko k němu
je to hluk asi jako kdyby v paneláku o 2 patra níže někdo spláchnul WC
simca1301
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 20 bře 2011, 10:30

Příspěvek od simca1301 »

Ales_BUS píše:Také mě zarazil ten výkon vs. spotřeba. Ten motor bude mít v 2400 ot. výkon odhaduji max. 35-40KW. A to je výkon na plnej knedlík kdy dle mého názoru bude žrát alespoň 7 a více litrů. Každý kdo podobným autem jezdil ví že se dá jet za 5 litrů když jedu po dálnici 100 km/h na čtvrt plynu (tzn na výkon +-20KW??). Když k tomu vezmu ještě účinnost generátoru+převody+výkonové ztráty starého motoru, tak bude cena i výkon úplně jinde. Jinak na internetu jsem nalezl, že 50KW generátory mají při 100% odběru výkonu spotřeby 14-18l. to by cena vycházela na cca 15l olejx18Kč /50 KW = 5,40 Kč za KW.
Omluvte mou skepsi. Jsem jinak velký nadšenec do všech úspor a jakékoliv elektrorozvodné firmy mě pěkně pijou krev (i peněženku). O tomto i jiných postupech jsem přemýšlel a hledal informace mnohokrát, ale prostě je stále ta elektrika moc levná (s velkým komfortem) a všechny ostatní paliva a techniky výroby moc drahé. Alespoň pro domácnosti (cca 2,6 Kč/Kw-přímotop).
Ale nebráním se protiargumentům a pokud budou přesvědčivé, budu jeden z prvních, kdo si to postaví ve sklepe :-)


přečtěte si všechny moje příspěvky a pak se ptejte
pokud se rozhodnete řešit úspory elektrickou energií
poradím
dělám energetickou poradnu pro mnoho aglomerací RD i velkodomů
již několik jich jede na mnou projektované centrály
tu co tu v příspěvcích popisuji je již 5tá verze, kterou odmítám prodat
a jede už jen pro mne.
zdravím!
Uživatelský avatar
marko250
Sběrač informací
Příspěvky: 46
Registrován: 12 lis 2010, 11:15
Bydliště: Darkovičky "néasi"

Příspěvek od marko250 »

Simca mě poprosil o vložení jeho kogenerace,přestěhoval se a provozuje vodní elektrárnu a svou jednotku nabízí k dispozici za 80t. Kč

kontakt:734 731 575
ing.L.Novotný

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Už néé-1.9TDi,AGR,2000,4x4off :-) ,104Kw/329Nm,s764+chipTDIfun,EGR-off,EWT-už je pryč,sloužila dobře
simca1501
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 18 zář 2012, 06:41

Příspěvek od simca1501 »

marko250 píše:Simca mě poprosil o vložení jeho kogenerace,přestěhoval se a provozuje vodní elektrárnu a svou jednotku nabízí k dispozici za 80t. Kč

kontakt:603 411 719
ing.L.Novotný

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Už jsem našel ty přihlašovací údaje tak jsem zase tady.
Ta centrála je skutečně s mání, ale už né v Praze ale ve Velkém Meziříčí.
Přečetl jsem si příspěvky výše a několik odpovědí:

účinnost si mnozí z vás pletou s efektivitou.
Ta je u elektocentrál řešena tzv. AVR systémem - jako u té mojí.
Ten znamená, že buzení alternátoru je jen takové, jaké potřebuje pro vyrobení právě požadovaného proudu/napětí/Hz.
Protože v mém případě jsem volil výkonný alternátor, tak odběr 10 KW AVR ani nezaznamená. Rozuměr 10 KW - 3x220V.
Takže pokud napájím dům s přívodem silové energie /3x220/ tak pro všechny domácí spotřebiče potřebuji 220V. Tedy vlastně mez, kdy na volnoběh běžící agregát zaznamená nějaký vyšší odběr je 3x10 KW tedy ve skutečnosti 30 KW. To jen zdůvodnění toho mého početního poměru za kolik jsem měl a mám z toho mého stroj KW.

Výše jsem četl za kolik Kč je možné vyrobit KW z různých zdrojů a pomocí různých proudů, ale nikdo neuvedl zda jde o silovou energii nebo fázovou. a to je trojnásobný rozdíl.!!!!!!!
Naposledy upravil(a) simca1501 dne 04 črc 2013, 06:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Envirox.info
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 28 bře 2013, 17:38

Příspěvek od Envirox.info »

Jaká motor je použit pro pohon generátoru?
Snižujeme spotřebu a emise. Přidáte se ?
simca1501
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 18 zář 2012, 06:41

Příspěvek od simca1501 »

Envirox.info píše:Jaká motor je použit pro pohon generátoru?

Peugeot 1,9 D + mám ještě jeden náhradní nový pro všechny případy
nekupte to když jsou tak levný ............
dolakj
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 11 úno 2014, 17:59

Příspěvek od dolakj »

Můžete někdo uvést cenové srovnání při topení v krbu a při topení pomocí agregátu.
chci topit levně, proto jsem si pořídil krb
dancul1212
Sběrač informací
Příspěvky: 32
Registrován: 09 kvě 2016, 14:13

Příspěvek od dancul1212 »

zaujímavé čítanie ako aj nápad samotný.. zaujímal by ma generátor, odkial a aký? než vyjazdím moju 405tku, teda ked ju hrdza požerie, chcel som skúsiť z motoru štiepačku ale toto vyzerá zaujímavejšie
dancul1212
Sběrač informací
Příspěvky: 32
Registrován: 09 kvě 2016, 14:13

Příspěvek od dancul1212 »

aj tak mi to príde neefektívne cele..ten motor aj generátor potrebuje údržbu,.. ak by sme sa bavili o 1,9d už len rozvody, olej atd... videl by som využitie asi len v zimných mesiacoch, ked rátam 4 zimné mesiace to je nejakých 3000hodín bežania, so spotrebou v dobrom 3,5l máme 10 kubikov paliva. to chce velký zdroj fritaku.. jedine elektrinu odpredávať zopár susedom ktorí by išli v tom somnou
simca1501
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 18 zář 2012, 06:41

Příspěvek od simca1501 »

tak jsem se po dlouhé době zase přihlásil. Nebýt odkazu v mailu už bych si nevzpoměl.

Ale k tématu,.

dancul1212 - odpovídám
neefektivita v tomto dotaze nelze definovat.
neekonomičnost - možná

údržba motoru - občas výměna oleje a co dále ?
údržba generátoru - jednou za 2 roky vyměnit uhlíky na kolektoru a zkontrolovat ložiska.

pohon topným olejem nebo zelenou naftou - jsou stále stejné podmínky i tady na venkově.
ale

již několik sousedů má kogeneraci bud na plyn - výroba tepla a elektřiny
nebo na topný olej - výroba elektřiny a tepla

ta plynová verze je pro byty a domky - pro výrobu elektřiny je doplněna styrligem a alternátorem s proměnným buzením a neodymovými magnety
to je delší vysvětlování.

pro další podrobnosti si koukněte na stránky fy. TEDOM

soused to tu má v provozu již 10 let a to má strojírenskou výrobu - tj. obrovská spotřeba proudu pro soustruhy, frezy a NCR stroje.
pokud chcete více tak zavolejte - večer.
Wart353
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 04 zář 2016, 08:12
Bydliště: Kolín

Příspěvek od Wart353 »

hranicka píše:
redidlos6006 píše:mit prostor na 10m3 akumulacni nadobu, centralu na 25kW, tak bych topil (startoval) 2x do tydne
Tak a teď mi vysvětli, jestli je lepší startovat centrálu, tahat dráty a odporovou zátěž na ohřev vody + složitě řešit odvod tepla z motoru a vejfuckový soustavy, řešit hluk a údržbu centrály, nebo ten olej rovnou nalejt do kamen a dostat z něj to teplo přímo? Tohle laborování mi hlava nebere. Obrázek
Toto mi připadá celkem logická otázka. Také bych to tak viděl.Pokud ne, musí to být už pouze koníček pro radost.
simca1501
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 18 zář 2012, 06:41

Příspěvek od simca1501 »

to je vašem rozhodnutí.
1. pokud chcete od kogenerace pouze teplo - tak se vyplatí plynová verze
2. pokud chcete teplo i světlo tak je to na ceně oleje = nafty ´repky
3. pokud chcete jen světlo tak bych volil spíše teslův násobič neboli P.M.A
viz obrázekObrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
marko250
Sběrač informací
Příspěvky: 46
Registrován: 12 lis 2010, 11:15
Bydliště: Darkovičky "néasi"

Příspěvek od marko250 »

simca1501> krmíš teď obydlí něčím?Já jsem řešil elektřinu přez FVE(fotovoltaická elektrárna),ale samozřejmě nastalo období temna a výroba je jako vždy listopad/prosinec/leden/únor mizérie.Hledám kogenerační zdroj samodomo s co největším podílem výroby el.energie s vysokou účinností.Dokážu skladovat v baterkách 35KWh s maximem 60VDC.Dostupné paliva Pb,zemní plyn,rostlinný olej,v domě 3000l AN,TZ domu při -15°C kolem 20kW.Mám doma dřevoplynový kotel 20kW a kdyby se dal sehnat stirling s generátorem400-500W byl bych za vodou,ale spolehlivost,dostupnost a účinnost je bohužel mimo.
Už néé-1.9TDi,AGR,2000,4x4off :-) ,104Kw/329Nm,s764+chipTDIfun,EGR-off,EWT-už je pryč,sloužila dobře
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“