Vážení zkušení esterifikanti....

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Odpovědět
zero1724
Aktivista
Příspěvky: 2473
Registrován: 03 srp 2008, 21:50
Bydliště: Jižní Čechy

Příspěvek od zero1724 »

dávám poměř 80g NAOH do 10l oleje a 1,5 l methanolu, ale když míchám NAOH v granulích v 1,5 l methanolu zbytek už se mi nechce míchat, nevíte kde je problém?
Mercedes Benz S124 250d (1989) EX
Škoda Fabia 1.9 tdi (2002)
Škoda Superb 2.0 TDI (2012)
Uživatelský avatar
blacklight
Přispěvovatel
Příspěvky: 381
Registrován: 14 říj 2011, 12:55

Příspěvek od blacklight »

Hlavní otázka je, jestli je pak legální to použít k výrobě bionafty. Sice se to pak bude pálit v autě, ale esterifikací se myslím získávají i nějaké složky pro kosmetiku. A i kdyby to přímo sloužilo k výrobě biopaliva, tak to je osvobozené od daně a byla by blbost kdyby se tam platila spotřební daň za metanol.

Nemyslím si, že by po tobě nějak šli. I kdybys to pálil v autě.

Když vemu že bys to pálil v autě (což ty nebudeš), tak na 200L se únik na spotřební dani 2400Kč. Musel by tě někdo naprášit, museli by ti to dokázat a podobně. Únik 2400 na spotřební dani nedosahuje 5000, takže je to jen přestupek.
Octavia 1.9 TDI
Golf 2.0 TDI
EX: Lancia Lybra SW 1.9 JTD, Lancia Thesis 3,2 V6, LPG Opel Meriva LPG
bobyd
Přispěvovatel
Příspěvky: 650
Registrován: 25 úno 2006, 18:20

Příspěvek od bobyd »

to zero1724: Jako lepsi mi prijde rozpustit hyroxid v horky vode staci troska ale bacha caka to no a to pak nalejt do metylu coz taky pekne sploucha ale je to podstatne rychlejsi nez rozpustet hydoxid v metylu.Osobne naleju metyl do nadoby s olejem udela nahore takovou vrstvu metylu do ty pak naleju rozpustenej hydroxid a zamicham dohromady vse A pak ohreju a je to. (LOL)

akorat 80g mi prijde trochu moc vetsinou mi to vychazi na 70g kdyz dam 80g
tak se na dne neudela cernej glyceryn ale spis takove bile hrudky a kdyz na to pak jezdim tak to hrozne smrdi po louhu (wallbash)
Sharan 1.9 TDI 96 kw GOAL
OVCE 2.0 TDI 103 kw BKD
zero1724
Aktivista
Příspěvky: 2473
Registrován: 03 srp 2008, 21:50
Bydliště: Jižní Čechy

Příspěvek od zero1724 »

No taky to je asi tim, že když dělám 10 litrů tak mám 1,5 litru metylu a ten když se nasytí hydroxidem tak už se vlastně nemá co rozpouštět (z jednoduchý chemie) takže asi moc hydroxidu?
Mercedes Benz S124 250d (1989) EX
Škoda Fabia 1.9 tdi (2002)
Škoda Superb 2.0 TDI (2012)
bobyd
Přispěvovatel
Příspěvky: 650
Registrován: 25 úno 2006, 18:20

Příspěvek od bobyd »

Jenze to sami dela i kdyz ho das treba do dvou deci proste se po urcity dobe prestane rozpoustet ale do litru a pul by se co se tyce nasyceni melo 80g hydroxidu rozpustit bez problemu ....voda je lepsi a mam za to ze se stejne pri naliti roztoku hydroxidu s vodou do metylu vypari.
Sharan 1.9 TDI 96 kw GOAL
OVCE 2.0 TDI 103 kw BKD
Uživatelský avatar
hranicka
Přispěvovatel
Příspěvky: 562
Registrován: 25 zář 2010, 19:05

Příspěvek od hranicka »

Ten hydroxid se rozpustí, ale musíš to aktivně míchat. Vždycky naleju potřebný množství metylu do plastovýho kanystříku od rostlináče, dosypu louh, uzavřu, kanystřík ponořím do sudu s vodou kvůli chlazení a otáčím s tím kanystříkem na jednu a druhou stranu. Jak se to příliš zahřeje, nechám chvíli chladit a za chvíli zase. Do 20ti minut je rozpuštěno.
Když to tam jen nasypete, kuličky louhu se spečou, připečou se na dno a pak se rozpouští dost blbě.
Rudolf Diesel to taky nekrmil naftou.
svars
Přispěvovatel
Příspěvky: 122
Registrován: 02 dub 2011, 14:51

..

Příspěvek od svars »

rozpouštějte to ve vodě :-) je to bezpečnější a rychlejší...., když je ve směsi i trocha vody rychlej sedá glycerin :-)
Škoda 1.9, 81
Uživatelský avatar
hranicka
Přispěvovatel
Příspěvky: 562
Registrován: 25 zář 2010, 19:05

Re: ..

Příspěvek od hranicka »

svars píše:rozpouštějte to ve vodě :-) je to bezpečnější a rychlejší...., když je ve směsi i trocha vody rychlej sedá glycerin :-)
Bezpečnější jen do chvíle, kdy někdo začne v parným dni míchat čerstvě rozpuštěnej louh ve vodě s metylem. (noteeth)
Rudolf Diesel to taky nekrmil naftou.
Uživatelský avatar
Stewa
Přispěvovatel
Příspěvky: 510
Registrován: 13 kvě 2010, 07:33
Bydliště: Brno

Příspěvek od Stewa »

hranicka píše:Ten hydroxid se rozpustí, ale musíš to aktivně míchat. Vždycky naleju potřebný množství metylu do plastovýho kanystříku od rostlináče, dosypu louh, uzavřu, kanystřík ponořím do sudu s vodou kvůli chlazení a otáčím s tím kanystříkem na jednu a druhou stranu. Jak se to příliš zahřeje, nechám chvíli chladit a za chvíli zase. Do 20ti minut je rozpuštěno.
Když to tam jen nasypete, kuličky louhu se spečou, připečou se na dno a pak se rozpouští dost blbě.
Zbyde takovej hnusnej bilej povlak, kterej po par dnech je treba seškrábnout
Mercedes-Benz W210 300D
svars
Přispěvovatel
Příspěvky: 122
Registrován: 02 dub 2011, 14:51

Re: ..

Příspěvek od svars »

hranicka píše:
svars píše:rozpouštějte to ve vodě :-) je to bezpečnější a rychlejší...., když je ve směsi i trocha vody rychlej sedá glycerin :-)
Bezpečnější jen do chvíle, kdy někdo začne v parným dni míchat čerstvě rozpuštěnej louh ve vodě s metylem. (noteeth)
:-D :-D
Škoda 1.9, 81
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32831
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

kdo jste kolem mě si přijedte na naoh kapalný mám ho tak 3O litrů po třiceti kč ;)

nemusíte nic rozpoštět vemu čtverku met, hrknu dvě deci louhu čváchnu to do čtyřícítky oil sajrajt vemu posfátný klacek míchnu a zdar ;)
tonik25
Sběrač informací
Příspěvky: 43
Registrován: 26 kvě 2012, 08:58

Příspěvek od tonik25 »

dělá někdo palmu? vytváří se mi na povrchu takovej bílej škraloup, zajímalo by mě jestli jsem to už nepřehnal s hydroxidem nebo tak.. dík
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32831
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

škraloub je asi mydlo pokud máš pod ním palivo bych ho vytěžil a neřešil časem na to přijdeš ;)
Uživatelský avatar
hranicka
Přispěvovatel
Příspěvky: 562
Registrován: 25 zář 2010, 19:05

Příspěvek od hranicka »

jseš si jistej, že je to palma?
škraloup dělá sádlo a většinou se to po pár dnech zdrcne celý.
Rudolf Diesel to taky nekrmil naftou.
tonik25
Sběrač informací
Příspěvky: 43
Registrován: 26 kvě 2012, 08:58

Příspěvek od tonik25 »

no koukal jsem na jeden kýbl a měl by to být palmový tuk, podle titrace cca 5,5g NaOH na litr.. pod škraloupem po 4 hodinách tmavá ale dost řídká tekutina..
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“