Vážení zkušení esterifikanti....

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Odpovědět
svars
Přispěvovatel
Příspěvky: 122
Registrován: 02 dub 2011, 14:51

Vážení zkušení esterifikanti....

Příspěvek od svars »

prosím o radu, vysvětlení atd .. :-(

S domácí výrobou bionafty teprve začínám. Vzhledem k tomu že zatím nemám metanol zkuším zázraky s etanolem. K dispozici mám přefiltrovaný řepkový vyfrit, 40% roztok NaOH, 100% NaOH v granulích, 99.8% etanol.
Po dodržení dávkování 200ml etanolu, 5.5g NaOH a 1l oleje při teplotě
+- 30°C celá směs ztmavne a dál nic ani po 24hodinách. Při zkoušce různých dávek jsem se s granulovaným NaOH nikam nedostal, buď to jen ztmavlo nebo se udělala žalatina ale ani jeden malinký náznak oddělení tam nebyl. Při zkoušce s tekutým NaOH to samé v trochu krutější podobě,ale asi po 10pokusu (dávkování 200ml etanol+18ml NaOH) sem se po 24hodinách pozoroval oddělení,nahoře nazelenalá tekutina, dole asi 100ml nahnědlé želatinové sračky. Po prvotní radosti a oddělení sračky byla tekutina značně zakalená. Proto sem se ji pokusil dle návodu "vyprat" ve vlažné vodě. Po přidání vody(asi 200ml) celá směs totálně zbělela a zhoustla a taky tak zůstala.žádné oddělení vody se nedělo.
Začínal sem s 30l vyfritu, teď mám sotva 10 :-D
Pokud sem Vás pobavil sem rád, ale prosím kohokoli kdo má zkušenosti aby dal trochu rady :-(
Škoda 1.9, 81
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32832
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

musíš se podívat po foru na témata jak kdo vaříte meřo, esterifikace, výroba meřa, výroba bionafty,

záleží co chceš já to dělám snad 7 let a jezdím, mám vlastní rafinerku sklad i čerpačku,

nebo chceš jen experimentovat že dáš něčeho o gram víc nebo mín a pak se ti zdá :roll:

všechno zde najdeš, taky se dá vyrábět pudink, emulze a jiné sajrajty, teorii strachu,

jsem asi první v republice co to začal dělat doma

tak si najdeš téma když jsem stím přišel na internet a naučil to pír lidí, je to i s fotkama, vypadal jsem tehdy jak majka z gurunu,

najdeš zde i reaktor ktorý je treba na správnú výrobu,

nebo to stačí míchat klackem ten můj nechám prohlásit unescem za nátrodní památku ;) miloš
svars
Přispěvovatel
Příspěvky: 122
Registrován: 02 dub 2011, 14:51

Příspěvek od svars »

De o to že sem to tu celé pročetl snad 5x, přesně ty témata co píšeš.... a držel sem se dávkování v nich uvedených.... proto netuším co je špatně.... snad jen etanol nahradit konečně metanolem a zvednout teplotu...
jak sem se dočetl děláš to s tekutým louhem, uzu se zeptat kolik ho dávas na litr a v jake koncentraci?
Škoda 1.9, 81
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32832
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

svars píše:De o to že sem to tu celé pročetl snad 5x, přesně ty témata co píšeš.... a držel sem se dávkování v nich uvedených.... proto netuším co je špatně.... snad jen etanol nahradit konečně metanolem a zvednout teplotu...
jak sem se dočetl děláš to s tekutým louhem, uzu se zeptat kolik ho dávas na litr a v jake koncentraci?
naleju dva litry metanolu, frknu tam deci kapalný NAOH 48procent, naleju do cca 2Ol oleje vemu klacek a míchnu ráno sleju, někdy i za hodinu jak je hic a chut pracovat,

co je špatně ti neřeknu já to jen vyrábím a jezdím, ;)
Uživatelský avatar
radluk
Aktivista
Příspěvky: 1672
Registrován: 06 čer 2006, 22:38
Bydliště: Uherske Hradiste

Příspěvek od radluk »

v prvni rade se vyprdni na ethanol ;) a kdyz uz ethanol, tak mas maly pomer, musis jit klidne i na 300-350 ml/litr, 20% plati pro methanol.
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32832
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

radluk píše:v prvni rade se vyprdni na ethanol ;) a kdyz uz ethanol, tak mas maly pomer, musis jit klidne i na 300-350 ml/litr, 20% plati pro methanol.
to je pak pěkná blbost si stím etanolem vůbec začínat, covím tak etanol stojí 56 korun, tak to vychází na desetlitrů 168 korun, litr 16.8

já si koupil O.3 litru etanolu v drogerii že to zkusím ale etanol jsem někde prodrbal tak k tomu nešlo ;)
svars
Přispěvovatel
Příspěvky: 122
Registrován: 02 dub 2011, 14:51

Příspěvek od svars »

OK, dneska tomu zkusím přidat...ale radši si chci celý postup vyzkoušet s etanolem který mi není tak vzácný jak metanol...

pofotím něco v garáži a hodím sem pro pobavení co všechno se dá udělat při blbých poměrech :D

ještě dotaz, pokud někdo z vás pere vzniklou naftu, tak tu vodu v tom opatrně přeléváte nebo s tím třepete? :-D
Škoda 1.9, 81
djpeto
Přispěvovatel
Příspěvky: 252
Registrován: 21 říj 2010, 18:38

Příspěvek od djpeto »

z tym trepanim opatrne. dobre vysledky su ked ti na hladinu surovej bionafty prsi voda, alebo voda dolu a vhanas odspodu vzduch z akvarioveho kompresora.
EKOCar B100
#1:Octavia Combi '99 Black magic, AHF, EGRoff, TT-puky, 13000lm light.
#2:Octavia '97, modra metaliza, AGR,EGRoff,MAFoff
svars
Přispěvovatel
Příspěvky: 122
Registrován: 02 dub 2011, 14:51

Příspěvek od svars »

to s tím kompresorem se zdá být fajn... jen v tom bordelu najít staré akvárko.. :-D
Škoda 1.9, 81
Uživatelský avatar
divermax
Přispěvovatel
Příspěvky: 64
Registrován: 28 srp 2010, 15:52
Bydliště: Zbiroh

Příspěvek od divermax »

djpeto píše:z tym trepanim opatrne. dobre vysledky su ked ti na hladinu surovej bionafty prsi voda, alebo voda dolu a vhanas odspodu vzduch z akvarioveho kompresora.
já všechno dělám ve staré výřivé pračce WM 66 made in DDR, akorát jsem místo časovače dal termostat z bojleru, sonda přivázaná na nádrž. Ohřeju, smíchám, nechám zreagovat, pak vypustím do kýblůů k usazení. Znovu naleju do pračky, properu 4x dešťovkou s trochou octa, vysuším ve starém fryťáku a tradá. Je to bez bordelu a i s elektrikou mne přijde litr na 8K. Slunce sem bohužel nesvítí
Dělám to při práci, takže na jednu dávku 30litrů je potřeba zhruba hodina čistého času.
DMX
PS. sehnat metyl není problém, pro začátek můžeš zkusit nejbližší plochodrážní klub. Tam ho mají vždycky dost a do kanystru ochotně odlejou.
Líh je pitomina.
Nalej a uvidíš
Uživatelský avatar
hansdob
Aktivista
Příspěvky: 8914
Registrován: 17 zář 2009, 18:21
Odpovědi: 1
Bydliště: Vysočina-Dobronín

Příspěvek od hansdob »

ethanolem to nepůjde alespon ne v rozumné míře zsa rozumné peníze jinak co je popsáno víše je ravdivé a témat je dost jinak já vyrábím meřo a bionaftu ve fabrice :D
přesnou historii nepamatuji.....třebaaaa zetor 25K
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32832
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

svars píše:to s tím kompresorem se zdá být fajn... jen v tom bordelu najít staré akvárko.. :-D
najeleš vodu a hrubě protřepat klidně to nalej do pračky kýbl vody kýbl esterifikátu, nějaké opatrně je nesmysl, esterifikát a voda se ti nikdy nespojí a potřebuješ vyprat mýdlo takže je to o praní nikoliv o bublinkách a pršení

já osobně neperu ;)
djpeto
Přispěvovatel
Příspěvky: 252
Registrován: 21 říj 2010, 18:38

Příspěvek od djpeto »

raz ked som dokonale pretrepal, sa mi to ani po 3 mesiacoch neoddelilo, preto som zavrhol tento sposob prania. mna vychadza 80L hotoveho mera na 11eur.
EKOCar B100
#1:Octavia Combi '99 Black magic, AHF, EGRoff, TT-puky, 13000lm light.
#2:Octavia '97, modra metaliza, AGR,EGRoff,MAFoff
Uživatelský avatar
slovacek.milos
Aktivista
Příspěvky: 32832
Registrován: 23 pro 2007, 12:51
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od slovacek.milos »

djpeto píše:raz ked som dokonale pretrepal, sa mi to ani po 3 mesiacoch neoddelilo, preto som zavrhol tento sposob prania. mna vychadza 80L hotoveho mera na 11eur.
tak to je nějaká blbost meřo se s vodou nedá ředit, a když se ti to nedělilo hned tak tojsi měl nějakou cypovinu ;)
djpeto
Přispěvovatel
Příspěvky: 252
Registrován: 21 říj 2010, 18:38

Příspěvek od djpeto »

je pravda ze som mal vtedy metanol od jedneho plochodraznika, takze asi bol z niecim zmiesany. odvtedy som si zvykol prat vodou a akvariovym kompresorom a pokazde jak vino :)
EKOCar B100
#1:Octavia Combi '99 Black magic, AHF, EGRoff, TT-puky, 13000lm light.
#2:Octavia '97, modra metaliza, AGR,EGRoff,MAFoff
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“