Pozor! Nová legislatíva na Slovensku!

..jak jezdit na Slunečnicový, Řepkový, Olivový a podobné oleje ... a nebo, jestli někdo ještě jezdí na naftu, tak o naftě :-) či bionaftě

Moderátoři: šulda, radluk, Moderátoři

Uživatelský avatar
rasol
Přispěvovatel
Příspěvky: 82
Registrován: 24 zář 2006, 10:45
Kontaktovat uživatele:

Pozor! Nová legislatíva na Slovensku!

Příspěvek od rasol »

Nová legislatívna úprava zúžila okruh mineralnych olejov, ktoré sú oslobodené od spotrebnej dane, kde pôvodne patril aj rastlinný olej.

Opätovne nám naši zákonodarcovia zmenou zákona skomplikovali využívanie rastlinného oleja ako pohonnej látky. Iróniou pritom je, že to bola poslanecká iniciatíva, kde sa MH SR, MŽP SR, MP SR, Colné riaditeľstvo SR i mnoho iných subjektov dozvedelo o legislatívnej úprave až keď bola schválená. Takže vlastne o nás bez nás. Tu už nejde len o spaľovanie rastlinných olejov, ale posledná úprava postihla i výrobcov a distributérov aj iných druhov biopalív.

Toto zaváňa nečistou hrou niektorých poslancov a lobbistických skupín.

Vďaka Ministerstvu hospodárstva SR a Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu sme sa zúčastnili na pôde Slovnaftu dňa 16.1. 2007 stretnutia k problematike alternatívnych motorových palív so zameraním na biopalivá.

Napriek pozvaniu však nebol prítomný ani jeden zástupca Ministerstva financií, ktorý by nám možno vedel o konkrétnych pohnútkach vedúcich k zmene legislatívy niečo povedať.

O krokoch, ktoré podnikáme v spolupráci s niektorými členmi SAPPO a nezávislými výrobcami biopalív Vás budeme priebežne informovať na stránke www.rasol.sk
delawega
Přispěvovatel
Příspěvky: 57
Registrován: 24 led 2006, 17:03

Příspěvek od delawega »

super krive nosy sa zobudili :-D :tajny: :worthy: :kun:
Uživatelský avatar
radluk
Aktivista
Příspěvky: 1672
Registrován: 06 čer 2006, 22:38
Bydliště: Uherske Hradiste

Příspěvek od radluk »

:)
Naposledy upravil(a) radluk dne 08 zář 2008, 10:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rasol
Přispěvovatel
Příspěvky: 82
Registrován: 24 zář 2006, 10:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rasol »

Pre nezaujem diskutujucich rozvijat tuto temu nebolo potrebne ani priebezne informovat o stave legislativy na Slovensku a pripadnych rieseniach, preto ju predkladam az teraz, ked je de facto "po funuse"


Zakon c.98/2004 o spotrebnej dani z mineralnych olejov v zneni zakona c.667/2004 a c.223/2006 doplnenim § 10, odsek2, pism.k s ucinnostou od 1.maja 2006 de jure oslobodil rastlinny olej od spotrebnej dane.

Oslobodenie vsak bolo platne len do 1.januara 2007, kedze zakon c. 672/2006 v zneni Cl.III, odst.1. vypustil pismeno k zo zakona c. 98/2004 v zneni neskorsich predpisov.

Takze sucasny stav je dany ustanovenim Zakona c.672/2006 cl. III /kratene/:

Od dane je oslobodena biogenna latka uvedena v § 4 odst. 7 pism. a
1. ak sa pouzije ako pohonna latka alebo palivo pravnickou alebo fyzickou osobou, ktora ju vyrobila

Preto je nutne splnit podmienku vyroby.

Dnesny den /15.5.2007/ bol pre tento rok poslednym dnom moznosti registracie prvovyrobcov, nakupcov a spracovatelov energetickych plodin na Ministerstve podohospodarstva SR, teda tych, ktori v zmysle horeuvedeneho zakona mozu rastlinny olej ako pohonnu latku alebo palivo pouzit.

Spracovatelia okrem inych dokumentov zaroven predkladali aj technologicky postup vyroby takto pouziteho repkoveho oleja /alebo inych latok pochadzajucich z energetickych plodin/.

V pripade osobnych vozidiel, za podmienky ze nemate jednorazovo natankovane viac ako cca 68 litrov RO, nieje tato tema az taka horuca.

Kedze nasim nosnym programom su upravy nakladnych vozidiel, zakaznikom sme zabezpecili, resp. novym zakaznikom zabezpecujeme vhodne riesenia v sulade so zakonom.

Neznalost piaty mesiac platnej slovenskej legislativy vo vztahu k zakaznikom a zavadzajuce informacie o dodavkach RO a oslobodeni RO od spotrebnej dane na Slovensku niektorymi firmami zaoberajucich sa
upravami preto povazujem za nekorektne.
petertn
Přispěvovatel
Příspěvky: 54
Registrován: 10 lis 2006, 10:04

Příspěvek od petertn »

no tak to je sila, zlodeji nasi najvyssi, otazka znie co tymto pre boha sleduju?

Fakt pan V. toho Patrola som vcera doniesol domov. :)
Uživatelský avatar
rasol
Přispěvovatel
Příspěvky: 82
Registrován: 24 zář 2006, 10:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rasol »

No, v hre je najma pomerne jednoduche zabezpecenie dostatku suroviny /repkoveho oleja/ pre najvacsich vyrobcov MERO a dotacie vo vyske 45 EUR/ha. Kedze potrebnou ciastkou vo vyske 60 EUR/ha na zlozenie zabezpeky disponuje maloktory pestovatel, je jasne kto tu z trojice prvovyrobca-nakupca-spracovatel hra prim
ciko
Přispěvovatel
Příspěvky: 494
Registrován: 31 říj 2006, 21:26
Bydliště: trnava

Příspěvek od ciko »

no a teraz kto mi to vysvetli??? mozem jazdit na RO, alebo nemozem?? mam osobak, tak prosim vas prelozte mi to co rasol napisal, teda skopiroval, bo ja to vobec nechapem :?
petertn
Přispěvovatel
Příspěvky: 54
Registrován: 10 lis 2006, 10:04

Příspěvek od petertn »

urcit to nekopiroval, tak rasol co to pre nas znamena? spominal si 68l oleja, vysvetli prosim.
dik
Uživatelský avatar
rasol
Přispěvovatel
Příspěvky: 82
Registrován: 24 zář 2006, 10:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rasol »

Skratene to znamena:

Spotrebna dan z mineralnych olejov je v pripade nafty 14500 SK za tonu
a pre RO plati de jure to iste.

Kedze nase prepocty su obmedzene ustanovenim "DO 1000 SK DANOVEJ POVINNOSTI" v nadvaznosti aj na pripadne spravne konanie, znamena to maximalne mnozstvo rastlinneho oleja v objeme 68,9 kg, co je asi 75 litrov.

Spomenutych 68 litrov rastlinneho oleja som uviedol len preventivne, ak by niehoho napadlo v pripade oleja dat medzi veliciny kg a liter znamienko rovna sa.

Niektori medzi riadkami nasli odpoved a ostatnym by asi nepomohlo ani keby som popisal presny postup, co vsak nechcem ani nemozem.

To CIKO:

Ako som uz hore uviedol, pokial si olej nevyrobis sam, nemozes ho pouzivat ako pohonnu latku.
Da sa to len ak dokazes lavirovat tesne na hrane zakona.

Pokial chces vediet viac, skus sa obratit na Colne riaditelstvo, maju tam cely kopec zabavnej literatury na tuto temu, pripadne poziadaj o vyklad zakona, resp. metodicke usmernenie.
Su tam mili ludia a aj pekne baby /myslim to naozaj a vobec nie ronicky/, na presnu otazku Ti daju presnu odpoved.
ciko
Přispěvovatel
Příspěvky: 494
Registrován: 31 říj 2006, 21:26
Bydliště: trnava

Příspěvek od ciko »

TO rasol
takze ak kupim olej v obchode, napriklad v tescu, tak mozem nato bezproblemov ficat?? bude to legalne?
Uživatelský avatar
rasol
Přispěvovatel
Příspěvky: 82
Registrován: 24 zář 2006, 10:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rasol »

TO CIKO ESTE RAZ:

S rastlinnymi olejmi som zacal v roku 1995 a dna 27.aprila 1996 som sa zucastnil zakladacieho snemu zdruzenia s nazvom 1.Pflanzenol-Motor-Club e.V. /Pflanzenol-rastlinny olej/ so sidlom v nemeckom Berchingu. Vzhladom k nemeckej legislative, podobnej ako u nas platnej pre obcianske zdruzenia, som ako cudzinec nemohol byt jeho riadnym clenom, ale len pridruzenym. /potvrdzujuce dokumenty su k nahliadnutiu/
Nakolko sa 12 rokov intenzivne venujem rastlinnym olejom nielen z hladiska technologii, ale i legislativy, nepotrebujem nieco kopirovat, preto ma trochu zarazilo Tvoje tvrdenie.
Pocet prispevkov vo forach totiz nieje vzdy tym spravnym meritkom.
Uživatelský avatar
rasol
Přispěvovatel
Příspěvky: 82
Registrován: 24 zář 2006, 10:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rasol »

TO CIKO:

Kokso, co to splietas? Precitaj si moju odpovet este raz.
ciko
Přispěvovatel
Příspěvky: 494
Registrován: 31 říj 2006, 21:26
Bydliště: trnava

Příspěvek od ciko »

to rasol
prepac ze som napisal ze si to skopiroval, len vies vsetky tie paragrafy, a tie ostatne sprostosti, mi to pripadalo jak keby si to skopcil s nejakej stranky alebo s coho... a nechapem co sa seres...
ak si to pochopil ze si steba robim srandu, tak sory...
p.s. tu tvoju odpoved budem musiet dat precitat pravnikovy, on tomu bude rozumiet... ;) (noteeth)
Uživatelský avatar
rasol
Přispěvovatel
Příspěvky: 82
Registrován: 24 zář 2006, 10:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rasol »

TO CIKO:

ok, nic sa nedeje, naozaj sa ale nepatri naplno prezentovat vo verejnej diskusii legislativne "diery", moze to veci skor uskodit ako pomoct. Preto je aj toto nateraz poslednym mojim prispevkom k teme
petertn
Přispěvovatel
Příspěvky: 54
Registrován: 10 lis 2006, 10:04

Příspěvek od petertn »

to rasol: dakujeme za vysvetlenie, podpora eko paliv na Slovensku rastie stvorcom rychlosti vzdalovania sa od reality. (rofl)
Odpovědět

Zpět na „Jak se jezdí na rostlinu, nebo i na naftu“